Didim, turistlerin popüler turizm noktalarından birisidir. Didim’de gezilecek, denize girilecek birkaç ana plaj yer alıyor. Didim sahil şeridi, girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de olduğu çok sayıda koya ev sahipliği yapıyor. Akvaryum Koyu, Cennet Koyu Akademi Koyu, Cennet Ada Koyu, Martı Koyu gibi koylardan bazılarına Didim’den yapılan tekne turları sırasında denizden de ulaşmak mümkündür.

Didim Altınkum Plajı

Didim’in Plajları Nasıldır?

Didim’in genel itibari ile çok güzel ve kumlu yapıya sahip plajları var. Ancak kalabalık olan plajlar çabuk kirleniyor. Didim plajlarının fiyatları genel olarak ücretsizdir. Ancak ücret sistemi daha çok şezlong ve şemsiyeler için uygulanıyor. Havlunuzu alıp yere oturmak isterseniz, herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız.

Didim Altınkum Plajı

Plajı

Altınkum Plajı, Didim’de akla gelen en popüler plajlar arasında ilk sırada yerini alıyor. Plaj, otellerin yoğun olduğu bir bölgede yer alıyor. Bu nedenle diğer koy ve plajlara nazaran daha kalabalık. Altınkum’un denizi ise sığ ve berraktır. Altınkum Plajı, adını parlayan sarı renkli kumundan alıyor. Plaj boyunca yürüyüş yolunda ve arkasında, ağırlıklı olarak balık ürünlerinin bulunduğu restoranlar yer alıyor. Çok kalabalık olabileceği için erken saatlerde gelmenizde fayda var.

Didim Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Deniz Keyfi

Güzel bir konumda bulunan plajda, küçük yaştaki çocuklar ve yüzme bilmeyenler bile rahatlıkla denize girebilmektedir. Kumsaldan yaklaşık olarak 200 – 300 metre açıkta bile deniz suyu seviyesi boyu aşmamaktadır. Bazı yerlerde ise diz seviyesine gelmektedir. Ancak kışın olan gelgitler nedeni ile arada bazı kumul boşlukları oluşmuştur. Denizin içinde yürürken, birden bire bu boşluklara denk gelip düşmek panik yaratabilmektedir. Denizde yüzmek çok keyifli dakikalar yaşatacaktır. Ancak, çıkışta duş alanları bulunmamaktadır. Plaj kumlu olduğu için ıslak olan ayaklar kumlu kalacaktır. Bu sorunu çözmek için plajın yürüyüş yoluna çıkan merdivenlere ayak yıkamak için çeşmeler yapılmıştır. Yöre halkı yanlarında getirdiği 1,5 LT ya da 5 litrelik su şişelerini bu çeşmelerde doldurup, kafasından aşağı dökerek kendi duşunu yaramaktadır.

Didim Altınkum Plajı

Didim Altinkum’da Denize Girilecek Yerler

Altınkum Plajının devamında birkaç küçük koy daha bulunuyor. Bunlar da Didim plajları arasında tercih edilen yerler arasındadır. Sırasıyla Didim 1. Koy Plajı, 2. Plaj ve D-Marin Didim Yacht Club’ın yer aldığı 3. Plaj. Altınkum Plajı kalabalık gelirse bu koyları da tercih edebilirsiniz. Didim Altınkum ana plajı, Türkiye’nin ve Dünyanın sayılı plajlarındandır. Plajın kumları, güneş ışınları altında parıldayan, ışıldayan ve altına benzeyen kumlara sahiptir.

Didim Altınkum Plajında Güneşlenme

Didim Altınkum, yaklaşık 260-300 gün güneş alan bir sahil beldesidir. Altınkum plajında insanlar, kış ve ilkbahar mevsimlerinde bile güneşlenebilmektedirler. Altınkum plajında belediyenin verdiği bir hizmet olan şemsiye ve şezlong kiralama imkânlarından faydalanabilirsiniz. Kiralama işleminden sonra

Didim Altınkum Plajı

açılış saati olan sabah 08.00’ den kapanış saati olan akşam 19.00’a kadar şezlong ve şemsiyeleri kullanabiliyorsunuz. Altınkum plajında para ödemek istemeyenler için şezlongların arasında kendi havlunuzu ve şemsiyenizi kurabileceğiniz alanlar mevcuttur. Plaj halk plajı olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve erken saatlerde dolmaktadır. Bu nedenle erken saatlerde plaja gelip, denize yakın bir konumda yerinizi erkenden ayırmanız gerekmektedir.

Altınkum Plajına Ulaşım

Altınkum plajının hemen girişinde taksi durağı bulunmaktadır. Yakın yerlerden gelenler, ulaşım sorunlarını gidecekleri yere göre 10 ile 20 TL arasında ödeyerek çözebilmektedirler. Çünkü yoğun sezonda park sorunu oluşmaktadır. Birçok insan araçları ile Didim’e gelmelerine rağmen Altınkum’a gelirken araç getirmemeyi tercih etmektedirler.

Altınkum Plajı Hakkında Bilgiler

  • Didim Altınkum Plajı çevre genişliği; 1606 m
  • Altınkum plajının yaklaşık olarak alanı; 24.103 m2
  • Altınkum plajından – Didim marinaya olan mesafe; 3300 m
  • Altınkum plajı – Yeşilkent arasındaki mesafe; 4346 m
  • Altınkum plajından – Akbük merkezine olan mesafe; 20925 m
  • Altınkum plajı – Mavişehire arasındaki mesafe; 7457 m
  • Altınkum plajı – Didim merkez arasındaki mesafe; 2580 m

 Altınkum’un Mavi Bayrak Aldığı Yıllar

2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

Altınkum’un Ulusal veya Uluslararası Sertifikaları

ISO9001 sertifikası

Altınkum’un Su Analizi Raporu

Didim Altınkum ana plajı için 2017 yılında yapılmış mavi bayrak için gerekli olan deniz suyu analiz sonuçları son derece iyi çıkmıştır ve deniz mavi bayrak almaya devam etmiştir.

Bir önceki yazımız olan Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu başlıklı makalemizde Bodrum Aspat Koyu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bu plaja bir kaç kez gittim. Plajın en çok sevdiğim yanı ise sürekli sıcak kumları. Bu sıcak kumların içinde gezmek gerçekten cezbedici

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın