, kimilerinin heykelleri ya da horoskopu görmek için kimilerinin ise güneşin doğuşunda romantizm yaşamak için tercih ettiği bir yerdir. Adıyaman’da gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız, Kahta İlçesi’nde yer alan bu benzersiz manzarayı mutlaka görmelisiniz. Nemrut Dağı gezisinden herkesin beklentisi farklı olsa da, bu dağın zirvesine çıkan gezginler kanatlanıp uçabileceklerini düşünecek kadar etkileyici bir atmosfere kapılıyorlar. Nemrut Dağı tarihini öğrenenler ve dev heykelleri yerinde görerek farklı bir heyecana kapılanlar, buranın “Dünyanın sekizinci harikası” olabilecek güzellikte olduğunu düşünüyorlar…

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

Nemrut Dağı Efsanesi

2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, Helenistik Dönemi’nden günümüze kadar gelen en görkemli kalıntılardan birisidir. Dağın yamaçlarında hükümdarlık yapmış Kommagene Kralı Antiochos, atalarına ve tanrılarına olan bağlılığını ifade etmek için mezar ve dev heykeller yaptırmış.

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

 

Anıtsal heykeller olarak dünyaca bilinen bu eserler, Nemrut Dağı’nın batı, kuzey ve doğu teraslarına yayılmıştır. Kutsal merkez doğu terası olarak kabul edilmekte olup, bölgenin en önemli mimari kalıntıları ve heykelleri burada bulunmaktadır.

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı efsanesi kadar milli parkı da ziyaretçi çekmektedir. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilen Adıyaman Nemrut dağı, 1988 yılında da milli park olarak ilan edilmiştir. Bölgenin dik bir topografyası bulunmakta ve parkın köşesinde bulunan Kahta Çayı Cendere Köprüsü’nün deniz seviyesi bu durumu kanıtlamaktadır.

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

Nemrut Dağı milli parkı içerisinde Kommagene Kralı Antiochos’a ait bütün Tümülüs ve heykeller mevcuttur. Kireçtaşı bloklarından yapılmış yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki dev heykeller çok iyi korunmuş durumdadır.

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

Nemrut’a Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı hakkında kısa bilgiler verirken, ulaşım ve konaklama faaliyetlerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Karayolu ile ulaşım sağlayacaksanız, hem Adıyaman hem de Malatya üzerinden bu eşsiz manzaraya ulaşmanız mümkün.

 

 

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

 

800 metre yükseklikteki Kahta ilçesinden 2000 metre yüksekliğe çıkacağınız için Nemrut’a nasıl gidilir bilmiyorsanız bir rehber ile bağlantı kurabilirsiniz.

 

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

Havayoluyla ulaşım sağlayacaksanız, İstanbul ve Ankara’dan Adıyaman Havalimanı’na aktarmasız seferler düzenlenmektedir. Konaklama için seçiminize bağlı olarak Malatya’daki ya da Adıyaman’daki otelleri tercih edebilirsiniz.

Dev Heykellerin Mekanı Nemrut!

Bir önceki yazımız olan Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi başlıklı makalemizde Halikarnas Mozolesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın