Denizli ilimizin merkezine 18 kilometre kadar bir mesafe uzaklığında bulunan Travertenleri yıl içinde birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Ulaşımın Denizli merkezden oldukça kolay olduğu travertenler, Türkiye’de görülmesi gereken tatil yerleri arasında yer almaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu yer tüm dünyada bir şifa kaynağı olarak da görülüyor. Travertenlerin tarihinin 14 bin yıl öncesine kadar dayandığı tarihe düşülen notlar arasında.

Denizli’nin İncisi Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgi

Türkiye turuna başlamak için bir karar aldıysanız, gezilip görülecek yerlerin ilk başında listenize Pamukkale Travertenleri ekleyin. Doğal oluşumu, temiz havası ve termal suları ile bu alan hem beyaz ve pamuğumsu görüntüsüyle içinize huzur verecek hem de akılda kalıcı bir gezi oluşturmuş olacaksınız.

Denizli’nin İncisi Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri nerede merak eden ziyaretçiler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Manisa, Konya ve daha birçok şehrimizden Denizli iline otobüs yolculuğu ile ulaşarak travertenleri görebilirler. Otobüs yolculuğu yapmak istemeyenler ve hemen ulaşım sağlamak isteyenler için Denizli’de bulunan havalimanından kolay bir şekilde şehirler içi otobüs ile travertenlere ulaşım sağlanabilir.

Denizli’nin İncisi Pamukkale Travertenleri

 Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Aslında tarihimizde UNESCO tarafından dünya mirası olarak verilere geçen Pamukkale Travertenleri hakkında bilgi kayıtları, aslında çok da bilgi bulunmamaktadır. Fakat uzun süreden beri yapılmakta olan araştırmalardan sonra travertenlerin bu bölgede bulunmakta olan kayaların yavaş yavaş çökmesi ile oluştuğu keşfedilmiştir. Daha çok bu çökme olayının sıcak suların kayalar üzerine akması ile oluştuğu yapılan araştırmalardan sonra açıklanmıştır. Travertenlerde bulunan suların içerisinde kalsiyum ve karbonhidrat bulunmaktadır.

Denizli’nin İncisi Pamukkale Travertenleri

Denizli’de gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız, bu ilde bir travertenler haricinde birçok kaplıca suları bulunmaktadır. Nezih otellerin bulunduğu bu şehirde hem yaz tatili hem de kış tatili huzurlu bir şekilde yapılabilir. Hafta içi çalışmadan yorulan kişilerin uğrak yeri olarak hafta sonları daha kalabalık olmaktadır.

Denizli’nin İncisi Pamukkale Travertenleri

Bir önceki yazımız olan MİTTENWALD başlıklı makalemizde MİTTENWALD hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın