gezilecek yerler ve 19 ilçesi dahil şehrin turistik yerleri, fotoğraflarıyla birlikte sayfamızda yer almaktadır. Yolunuz Denizli’ye düşerse sizler için seçtiğimiz bu tarihi ve turistik mekanları mutlaka keşfe çıkmanızı öneririz. Ülkemizin en kalabalık şehirlerinden biri olan İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi arasında bir geçit olması sebebiyle oldukça fazla. Bu nedenle yazımızda gezilip görülmesi gereken en iyi 10 yeri tanıttık…

Denizli Gezilecek Yerler

| Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, turistlerin Türkiye’deki uğrak noktalarından biridir. Çünkü travertenler, sadece Denizli gezilecek yerler listesinde değil aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Mineralli kaynak suları bakımından zengin olan bu ikonik doğal oluşumu mutlaka yakından keşfetmelisiniz.

Denizli Gezilecek Yerler

 

Denizli’de Gezilecek Yerler | Kleopatra Havuzu

23 asırlık bir geçmişe sahip olan Kleopatra Havuzu’da Denizli’de gezilecek yerler arasında. Burayı, özel yapan ise havuzun hikayesidir. Şehirde büyük bir deprem meydana gelir ve kentin ortasında bir çukur oluşmasına neden olur. Deprem esnasında şehrin yüzyıllık sütunları da, bu çukurun içine savrulur. Sonrasında özgür kalan termal suları, çukurun içerisini doldurarak antik havuzu diğer ismiyle Kleopatra Havuzu’nu oluşturur.

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli Gezilecek Yerler | Hierapolis Antik Kenti

Kesin olmamakla birlikte milattan önce 2.asırda Bergama Krallığı zamanına denk gelen dönemde, 2.Eumenes tarafından kurulduğu tahmin ediliyor. Antik kentin, Hierapolis ismini Yunan mitolojisine göre Amazonlar Kraliçesi Hiera’dan aldığı düşünülüyor. Hiera, Bergama’nın kurucusu sayılan Telephos’un eşi ve aynı zamanda Amazonlar kraliçesidir.

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli Gezilecek Yerler | Buldan Tripolis Antik Kenti

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen Tripolis Antik Kenti, Denizli’nin Buldan ilçesi sınırlarında yer almakta. Bölgede gerçekleşen kazılar sonucunda buradaki kent hayatının M.Ö. 5500’e kadar dayandığını ortaya koyan kalıntılara ulaşıldı. Ayrıca bölgenin konumundan dolayı ticari açıdan zengin bir kent olduğu da araştırmalarca kanıtlanmış. Denizli gezilecek yerler listenize Buldan Tripolis Antik Kenti’ni de eklemek isterseniz, merkeze 42 km uzaklıkta olduğunu da not etmelisiniz…

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli Gezilecek Yerler | Işıklı Gölü

Doğal ortamlardan hoşlanıyorsanız Işıklı Gölü mutlaka listenize eklemelisiniz. Burası su kuşları için bir üreme alanıdır fakat aynı zamanda hem tatlı su kaynağı, hem de balık çiftliği olarak bilinir. Denizli gezilecek yerler listesinde yer almasının yegane sebeplerinden biri de su kuşları uçuşurken, fotoğraflayabileceğiniz harika manzarasıdır. Çivril’ bağlı olan göle merkezden 18 km sonra varabilirsiniz.

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli’de Gezilecek Yerler | Tokalı Kanyonu

Ülkemizin en derin konyonlarından biridir Tokalı. Özellikle maceraperest bir ruhunuz varsa Çivril’e gelmişken gezmenizi tavsiye edeceğimiz noktalardan biri Akdağ-Tokalı Kanyonu’dur. Buraya gelmek için öncelikle Işıklı Kasabası’na ulaşmanız ve sonrasında Gümüşsu Kasabası’na varmanız gerekiyor. Tabi ki kanyonda dolaşmak ve tırmanış yapmak isterseniz, donanımlı gelmelisiniz.

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli Gezilecek Yerler | Çameli-Honaz

Denizli’de gezilecek yerler henüz bitmedi. Kanyondan daha maceralı bir gezi planı yapıyorsanız o halde balon, yamaç paraşütü ya da microlight etkinliklerine katılabilirsiniz. İlde havacılık sektörü oldukça gelişmiş durumda. Balon faaliyetleri dönem dönem dursa da, microlight ve yamaç paraşütü belirlenen resmi rotalarda devam etmektedir.

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli Gezilecek Yerler | Kaleiçi Çarşısı

için kısa bir zaman dilimine sahipseniz, şehir merkezindeki Kaleiçi çarşısını keşfedebilirsiniz. Burada yok olmaya yüz tutmuş demircilik ve bakırcılık gibi sektörlere hitap eden küçük dükkanlar bulunmakta. Geleneksel el sanatlarından hoşlanan biriyseniz, sanatsal ürünler içerisinde saatlerin nasıl geçtiğini anlayamazsınız bile.

Denizli Gezilecek Yerler | Bağbaşı Kent Ormanı

Ormanda yürüyüş yapmak ve teleferikle yaylaya çıkmak inanılmaz eğlenceli bir aktivite. Denizli manzarasını izlemek isteyenler Bağbaşı Kent Ormanı’na giderek şehrin görüntüsünü fotoğraflayabilir, temiz havayı hissederek yürüyüş yapabilir ya da kente nazır kahve içebilirler.

Denizli’de Gezilecek Yerler | Tekkeköy Kaplıcası

Sarayköy ilçe sınırlarında olan Tekke Köyü, her yıl yüzlerce turistin ilgisini çekiyor. Sebebi de kaplıca suları. Ulaşım açısından oldukça kolay bir konumda olan Tekkeköy Kaplıcası, Denizli gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor. Çünkü bu kaplıcanın suyunun romatizma, kadın hastalıkları, idrar yolu ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Alternatif olarak Çizmeli Kaplıcaları’nı da ziyaret edebilirsiniz…

Denizli’nin incisi Pamukkale Travertenleri hakkında daha fazla tarihi bilgi edinmek isterseniz, yazı başlığına tıklamanız yeterli olacaktır. Denizli gezi turu düzenlenmeden önce gezilecek yerleri tarihi açıdan keşfetmek, gezinizi daha anlamlı kılacaktır. Ayrıca Denizli gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğiniz turistik mekanları bize yorum bölümü aracılığıyla iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri başlıklı makalemizde Ankara Altındağ gezilecek yerler, Ankara Çankaya gezilecek yerler ve ankara gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın