Gezi Rehberi

Denizli Gezi Rehberi

Ege bölgemizde yer alan bir ilimiz olan Denizli ili zamanında farklı Türk beyliklerine ev sahipliği yapmış olan illerimizden bir tanesidir. Anadolu Yarımadası’ nın güneybatısında yer almakta olan ilimiz Ege bölgesi sınırları içerisinde olup aynı zamanda efeler ve zeybeklere özgü bir diyarımızdır.

Denizli Ulaşım

Ulaşım olanakları bakımından sorun yaşamayacağınız ilimize demiryolu, havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra İzmir, Söke, Eskişehir gibi illerden ulaşım sağlayacaksanız ulaşım olanağı bakımından demiryolunu seçmeniz sizler için bir nevi alternatif olacaktır.

Havayolu Ulaşım

Direkt veya aktarmalı olarak merkez konuma 65 km uzaklıktaki Çardak havalimanına giderek şehir içi ulaşım için havalimanı servislerini kullanabilirsiniz.

Karayolu Ulaşım

Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız tüm karayolları üzerinden aracınızla seyahat edebilirsiniz. Otobüs firması tercih edecekseniz otobüs firmaları tarafından Denizli ilimize direk sefer sağlanmaktadır.

Demiryolu Ulaşımı

Karşılıklı olarak sağlanmakta olan sefer işlemi kapsamında İzmir, Söke ve Eskişehir ilinden Denizli iline direk demiryolu ulaşımı sağlanmaktadır.

Denizli’ ye Ne Zaman Gitmeli

Genel olarak mevsimsel değerlendirmeleri ele alacak olursak seyahat etmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Sonbahar ve kış döneminde yağışların olması nedeniyle turizm faaliyetlerinde aksama meydana gelecektir. Bunun için yaz mevsimini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Denizli’ de Nerede Kalmalı

Konaklama alanında yerli yabancı turistler için birçok alternatif bulunmaktadır. Şehrin hemen her yerinde kriterlerinize uygun formlu oteller bulunmaktadır. Her ne kadar merkezi konumlarda konaklama olanakları biraz daha maliyetli olsa da diğer bölgelerde daha uygun ve ekonomik oranlı konaklama alanı bulabilmeniz mümkündür.

Denizli Gezilecek Yerler

İlimizde tarihe dayalı birçok gezilecek yer bulunmakla beraber doğal güzellikleri bakımından mutlaka görülmesi gereken bir ilimizdir. Mağaralardan, kaplıcalara, travertenlerden antik kente Denizli’ de gezip görebileceğiniz birden fazla yapılanma mevcuttur. Turistik bir belde olan ilimiz her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Denizli’ de hem gezerek hem de turistik açıdan mümkün olan aktivitelere katılım sağlayarak son derece keyifli ve eğlenceli bir tatil dönemi geçirebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri

Turizm açısından önemli bir değere sahip olan Pamukkale Traverterleri içerisinde bulunan sulardan kalma karbonat mineralleri ve kent kaplıcalarını kaplamakta olan Menderes Nehri içerisinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesi’ nde yer edinen bu yapı aynı zamanda Pamukkale’ nin bir nevi simgesi konumundadır. Görünümü tıpkı bir pamuk tarlasını andıran traverterler ülkemizin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir.

Ağlayan Kaya Şelalesi

Denizli Gezi Rehberi

Diğer adı Sakızcılar Şelalesi olan şelale eşsiz bir görünüme sahiptir. Doğa ile iç içe huzur dolu bir atmosfer arayanlar için birebir alternatif diyebiliriz. Ağlayan Kaya Şelalesi 30 metre yükseklikte olup ziyaretçilerine aynı zamanda taze ve leziz alabalık yeme imkanı sunmakta.

Keloğlan Mağarası

Denizli Gezi Rehberi

Acıpayam ilçesinde bulunan Keloğlan Mağarası rivayete göre çok uzun seneler önce Keloğlan çoban iken bu mağarada kaldığını ve köylülerin onu bulduğunda da saçının ve sakalının çıktığı söylenmektedir. İç mekan yapısıyla sizleri farklı dünyaya götürecek olan mağara bir harika.

Yeşildere Şelalesi

55 metrelik bir yüksekliğe sahip olan şelale doğa yapısı olarak oldukça etkileyici ve hoş bir manzara yapısına sahiptir.

Bunların yanı sıra Denizli geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz yerleri sıralayacak olursak;

 • Acıpayam Yazır Camii
 • Tripolis Antik Kenti
 • Panukkale Antik Havuz
 • Denizli Bağbaşı Teleferiği
 • Güney Şelalesi
 • Karahayıt Kaplıcaları
 • Kaklık Mağarası
 • Servergazi Türbesi
 • Tekkeköy Kaplıcası
 • Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi
 • Akhan Kervansarayı
 • St Philippe Martyrion Kilisesi
 • Colossae Antik Kenti
 • Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi
 • İncilipınar Parkı
 • Laodikya Antik Kenti
 • Bağbaşı Kent Ormanı

 

Bir önceki yazımız olan Lizbon Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Lizbon hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın