Sokaklarında evsizlerin yaşam sürdüğü, her alanda hemen hemen her yerde bir şeylerin satıldığı dünyanın en kalabalık kentlerinden bir tanesi.
Tarihi binaları ve şık alışveriş caddeleri ile göz dolduran şehir Hindu tapınaklarından camiilere bir çok yapılanmayı bir arada bulundurmaktadır. ’ yi geziyoruz.

Delhi gezilecek yerler

The Red Fort / Kırmızı Kale
Saray kompleksi olan ve kırmızı taşlar ile inşa edilen saray bölgedeki en etkileyici gezi alanlarından bir tanesidir. Bir zamanlar bölgede çeşit çeşit takılar, ipek kumaşlar ve baharatların satıldığı dükkanlar yer almakta iken şimdilerde imparatorluk müzisyenleri yaşam sürmekte.

Delhi gezilecek yerler

The Lotus Temple / Lotus Tapınağı
İsminden de anlaşılacağı üzere bir nevi tasarımı lotus çiçeği olan Lotus Tapınağı beyaz beton ve mermerden yapılmıştır. Tapınak içerisinde herhangi bir imgenin veyahut simgenin olmaması oldukça dikkat çekici. Tapınağın en dikkat çekisi noktası ise görkemli kubbesi ve dokuz kenarlı olmasıdır.

Delhi gezilecek yerler

İndia Gate / Hindistan Kapısı
90 bin ölen askerin anısına yapılan anıt kırmızı taştan inşa edilmiştir. Küçük bir kubbesi olan şehitlikte yapının altında yanmakta olan ve söndürülmeyen bir ateş bulunmaktadır.

Delhi gezilecek yerler

Bir önceki yazımız olan Eskişehir gezilecek yerler başlıklı makalemizde balmumu, eskişehir ve kurşunlu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın