, büklüm büklüm koylarıyla yeşil ve mavinin her tonunu gözler önüne sunan, eli açık bir coğrafya. Üç tarafı denizle çevrili Muğla‘nın bu şirin ilçesi Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde yer alıyor. Datça Yarımadası’nda tam 52 koy ve bük yer alıyor. Datça’da hangi koya varsanız kendinizi denize atasınız gelir. Palamut Bükü, Akvaryum, Hayıt Bükü, Domuz bükü, Kızıl Bükü, Kargı bunların en güzellerinden. Birine daha güzel dersen diğerine haksızlık etmiş gibi hissedersin.

Yarısı Ege’ye yarısı Akdeniz’e bakıyor Datça Yarımadası’nın yerinde tarih, deniz ve tabiat var. Knidos Antik Kenti günbatımının en güzel gördüğüm yerlerden biri. Kuzey rüzgarları noksan olmayan Datça, virajlı yolları sayesinde kendini koruyabilmiş. Marmaris ve Bodrum‘un turistik gölgesinde kalmış. Tüm haftayı masa başında geçiren çağdaş yaşam tutsakları için tam da baş dinlemelik bir güzellik. Umarım böyle de kalmaya devam eder.

 Datça Nereler Gezilir

Datça nerede

Muğla’nın 13 ilçesinden Datça, coğrafi olarak Güney-Batı Ege’de yer alıyor. Yarımadanın kuzeyinde Gökova, güneyinde Hisarönü körfezleri yer alır. Yarımadanın ucunda Ege ve Akdeniz birbiriyle kucaklaşıyor. Datça’nın tek siyah bağlantısı Marmaris ile.

Datça dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak duyuru edilen yarımada, 235 km’lik kıyı şeridi ve 52 koyu, varlıklı flora ve faunası, mavi bayraklı plajları ile eşsiz. Merkeze bağlı dokuz köyle beraber yekün 15 bin dolayında bir nüfusa sahip, tabi yaz aylarında bu sayı 50 binlere ulaşıyor.

 

Doğa yürüyüşleri, rüzgâr sörfü, yelken gibi sporlarının yapılabildiği Datça, devamlı esen rüzgârıyla nemin hissedilmediği bol oksijeni havasıyla tatil için ideal. Bodrum ve Marmaris’ten kalkan mavi yolculuk tekneleri için de mühim bir güzergâh.

Datça’ya nasıl gidilir

Datça’ya en yakın havalimanları Milas Bodrum veya Dalaman havalimanları. Datça’ya gideceklerin öncelikle Marmaris’e gelmeleri gerekiyor.

Mesafe olarak Datça Marmaris 70 km, Datça Muğla arası 122 km. Datça İzmir 330 km, Ankara 708 km, İstanbul 882 km mesafede. Datça Antalya ise 394 km uzaklıkta yer alıyor. Datça Ankara 11 saat, Bursa’dan 12 saat, İstanbul’dan ise 14 saat sürüyor. Datça İzmir 6-7 saat, Datça Muğla 2 saat sürüyor.

Datça Nereler Gezilir

Dalaman’dan Datça’ya nasıl gidilir

Dalaman Havaalanı Datça arası 160 km. Dalaman Havalimanından Marmaris’e 07:30 ile 01:30 saatleri arasında inen uçaklara göre HAVAŞ servisi düzenleniyor. Marmaris otogarından Datça minibüslerine ile Datça’ya 1 buçuk saatte gidiliyor.

Datça Koop minibüsleri ile Marmaris Datça minibüs seferleri edebiyat sabah 7:30’da başlıyor. Sabah 9’dan gece 19:00′ kadar saat başı minibüs var. Sonrasında 20:30, 22:30 ve 00:30’da son Marmaris Datça servisi yapılıyor. Datça’dan Marmaris’e son dolmuş ise 20:00 ve 22:00’da. Datça Koop Datça telefon 0252 7123302.

Muğla Datça dolmuşları 11:45, 14:45 ve 17:45 arasında seferler düzenleniyor. Datça’dan ise 06:00, 08:00 ve 13:00 saatlerinde Muğla’ya minibüs ulaşım hizmeti var. Sonrasında 20:30, 22:30 ve 00:30’da son seferler yapılıyor.

Bodrum’dan Datça’ya nasıl gidilir

Datça’ya en basit ulaşım Bodrum üzerinden feribotla yarımadaya gitmek. Milas Bodrum Havalimanıdan Bodrum Marina’ya geçin ve buradan kalkan Datça feribotlarıyla toplamda 2 saatte Datça Kormen Limanına ulaşabiliyorsunuz.

Haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den yaklaşık 1,30 saat süren direkt uçuşlarla Bodrum Havalimanına uçabilirsiniz. Milas Bodrum Havalimanı Bodrum arası 45 km. Bodrum Marina’ya ulaşım için havalimanından kalkan shuttle servislerini kullanabileceğiniz gibi, taksi ile veya vasıta kiralama seçenekleri de var.

 Datça Nereler Gezilir

Milas Havalimanından araçla Datça’ya nasıl gidilir

Milas Havaalanı Datça arası 97 km. Özel aracınız veya kiralık araçla Bodrum Havalimanı çıkışında D330 karayoluna girerek Milas, Yatağan, Muğla, Akyaka, Marmaris güzergahını takip ederek Datça’ya 3 saat içerisinde gidebilirsiniz. Güzergâh şahane güzellikte.

Muğla’dan Datça’ya nasıl gidilir: Datça Koop minibüsleri ile Muğla’dan Datça’ya gidilebilir. Muğla Datça arası hergün 11:45, 14:45 ve 17:45 arasından dolmuş seferleri düzenleniyor. Datça’dan ise 06:00, 08:00 ve 13:00 saatlerinde Muğla’ya minibüs ulaşım hizmeti var.

Yunan adalarından Rodos ve Sömbeki’den Datça’ya feribot ve deniz otobüsleri ile ulaşıldığı da aklınızda bulunsun.

Muğla’nın en güzel tatil beldelerinden Datça’dan ayrılmadan mutlaka görmeniz gereken yerler var. Pırıl pırıl beraklıktaki Kargı ve Taşlık plajlarında güneşin ve denizin keyfini çıkarın. Palamutbükü ve Hayıtbükü’nde yüzün. MÖ 2000’lere uzanan tarihiyle Knidos Antik Kenti‘nde güneşi batırın.

Bir önceki yazımız olan Kaş Nerede Nasıl Gidilir başlıklı makalemizde kaş hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın