Uçsuz bucaksız yeşil alanları, el değmemiş görkemli tabiatı, sevgi dolu hayatı ve kıyı süresince uzanan cennet gibi plajlarıyla Dalaman’ın gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını yazımızda bulabilirsiniz…

 

Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman
Dalaman

Ege ve Akdeniz’in bütün güzelliklerinin buluştuğu sihirli tek coğrafyada tespit edilen, yeşille kucaklaşan masmavi koyları, çoğu uygarlığın izlerini taşıyan ve hala ayakta duran tarihi dokusu, mineral itibariyle varlıklı ve deva kaynağı olan termal kaynakları ile Dalaman’ın gezilecek yerlerinden bazılarını sizler için derledik…

DALAMAN’IN GEZİLECEK YERLERİ
DALAMAN ÇAYI

Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman
DALAMAN ÇAYI

Dalaman Çayı adrenalin meraklılarının gözde yerlerindendir.  Rafting için çokça seçenek edilen yer olan Dalaman Çayı, delicesine akan suları ile hem eğlenmek olanağı sunmakta hatta dinlenmek isteyenlerin seçenek ettiği yerlerden bir tanesidir. Dalaman Çayında zorluk düzeyine rafting uygulanmaktadır.  Yeni öğrenenler için rafting yapma olanağı da yer almaktadır.

TELMESSOS ANTİK KENTİ

Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman
TELMESSOS ANTİK KENTİ

Dalaman’ın en tanınmış ziyaret noktalarından bir tanesi olan Telmessos, mitolojideçok önemli tek yere sahip. İsmini Yunan Tanrısı Apollon’un erkek çocuğu Telmessos’tan alıyor.
Bunun yanı sıra ehemmiyetli kaya mezarlarına ev sahipliği yapmış Telmessos, M.Ö.  3000’li senelerden şu zamana kadar kadar uzanan tek tarihe sahne olarak pek varlıklı tek kültürel çeşitlilik sunuyor. Hermepias’ın erkek çocuğu olan Kral Amyntasın’ın kaya kabiri da bu antik şehirdeyer almakta.

SARIGERME PLAJI

Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman
SARIGERME PLAJI

Dalaman’ın en ünlü plajları arasında olan Sarıgerme Plajı, “enine boyuna” epey geniştir.
Kıyıda uzayıp giden manzarasıyla ziyaretçilerini derhal tesiri altına alır.
Her sene yerli ve ecnebi turistlerin akın ettiği Sarıgerme Plajı, masmavi denizi ve göz alıcı doğasıyla mutlaka görmeniz lüzumlenen tek nokta.,

SARSILA KOYU

Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman
SARSILA KOYU

Dalaman kaza merkezine 12 kilometre mesafede bulunmaktadır. Çam ağaçları ile çevrili olan Sarsıla Koyu tabii güzelliği ile ilgi çekmektedir. Tekne ve yatların uğrak yeri olan Sarsıla Koyu, az sayıdaki butik otelleri, kara yolundan ulaşımın zorluğu, Sarsıla Koyu’nu tam tek kaçış ve huzur noktası durumuna getiriyor. Bu koya en iyi ulaşım denizden.

TLOS ANTİK KENTİ

Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman
TLOS ANTİK KENTİ

Unesco Dünya Kalıtı Geçici Listesi’nde bulunan antik şehir,Likya Ili olarak malum coğrafyanın en külüstür yerleşim meydanlarından bir tanesidir. Yaklaşık 500 metre yüksekliğindeki dik yamaçları ile tabii yönden korunaklı akropol tepesinin etrafı, yer yer sur duvarları ile tahkim edilmiştir. Tlos kalesine çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş mabet kabirler ilgi çeker. Bu mezarların en görkemlisi kanatlı beygir Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ilişkin kabir anıtıdır.
Girişinde iki sütun, üç bölümlü duvar, ortada süslemelerle bezenmiş kapı, iki yandan kabir odasına giden kapılar yapıya alakayı henüz da artırır. Akropolün eteğinde birkaç oturma sırası, stat, hamam, tiyatro ve kilise kalıntıları bulunur. Kalenin altındaki düzlükte dokuz metre genişliğinde Lykia (Likya) duvar kalıntılarıyer almaktadır. Altı kemerli kapısı ayakta olan şehir agorasının güneyinde Roma Devresi surları görülmektedir. Tlos’un ayakta olan ehemmiyetli yapısı tiyatrosudur. Bununla beraber stat da devasa tek ehemmiyet arz etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Göcek Koyları ve Adalar başlıklı makalemizde göcek koyları hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın