Rusya Federasyonu’na bağlı bir federal cumhuriyet olan Dağıstan, Hazar denizi, Azerbaycan ve Gürcistan üçgeninde yer alan bir cumhuriyettir. Ülkemizden Dağıtan bölgesine gitmek çok kolay. Bu sebepten dolayı her yıl ülkemizden binlerce turist bu bölgeye gitmekte.

Dağıstan Gezi Rehberi

Dağıstan’da hava çok değişkendir. Hava koşulları anlamında beş bölgeye ayrılan Dağıstan’ın bazı bölgeleri hiç yağış almadığından dolayı bu bölgelerde herhangi bir bitkisel yaşam söz konusu değildir. Dağlık bölgeler ise yıl içinde çok fazla yağış alır. Bununla birlikte bataklıklardan oluşan yerler de vardır.

Dağıstan nüfusunun %90’ı Müslümandır. Çok fazla yerel dilin konuşulduğu bu bölgede resmi dil ise Rusçadır. Petrol ve hayvancılık ana geçim kaynakları arasında yer alır. Dağıstan’ı ziyaret etmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Bunun sebebi ise kışın ülkenin çok soğuk ve yer yer kurak olmasıdır.

Dağıstan’da Ne Yenir?

Dağıstan’da hayvancılıkla uğraşan çok sayıda insan olduğu için ülke mutfağının ana yemekleri de et üzerine kurulmuştur. Kuzu eti hemen hemen her yemekte vardır. Shashlik adı verilen bir kebap türü ülkenin ünlü yemekleri arasındadır. Bununla birlikte Hinkal adlı bir çeşit makarna türü de ülkede oldukça fazla tüketilir. Ülkede batı usulü fastfood yiyecek satan yerler bulmak neredeyse imkansızdır.

Dağıstan Gezi Rehberi

Ülkemizden Dağıstan’a karayolu ile gidilebilir. Gürcistan üzerinden buraya araçla ulaşmak mümkün. Bunun yanında İstanbul üzerinden Mahaçkale’ye de uçuşlar düzenlenmekte. Kış aylarında ülkemizden buraya olan seyahatler azaldığı için uçak biletleri de yarı yarıya düşmekte.

Bir önceki yazımız olan Bahreyn Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Bahreyn nerede? Bahreyn'e nasıl gidilir? ve Bahreyn'de ne yenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: dağıstan nerede, DAĞISTAN NEREYE BAĞLI

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın