Sakinliği, dinginliği ve huzurun hakim olduğu bir ada Adası! BAlıkesir’ e bağlı Ayvalık ilçesinde bulunan Adası gezip görebileceğiniz renkli sokakları ve damak zevkinize hitap edecek lezzetleriyle sizlere keyifli bir tatilin kapılarını aralamakta. Adası aynı zamanda Ege’ nin 4. büyük adasıdır. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile sizleri baştan çıkaran ada taş sokakları ve tarihi evleri ile sizleri kendine hayran bırakıyor. Burada eski kiliselere ve manastırlara rastlarken kendinizi kaybedeceğiniz birbirinden ünlü restoranlarıyla tıka basa doyup mavi bayraklı plajları ile serinleyeceğiniz çok güzel bir seyahat sizleri beklemekte.

Haydi başlıyoruz!

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Sahili

Gezilecek ilk bölgelerden bir tanesi Cunda Sahili’ dir. Gecesi ve gündüzü ayrı güzel olan sahil yolu üzerinde uzun yürüyüşler yaparak Tarihi Taş Kahve’ de dibek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Aşıklar Tepesi

Buradan beldenin manzarasına dalarak stresten sıkıntıdan bir nebze de olsa huzura yolculuk yapabilirsiniz. Tepenin bulunduğu noktada ayrıca Panaya Kilisesi ve Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı da bulunmaktadır. Kitaplıkta Necdet Kent’ in babası Muhtar Kent’ in bağışladığı eski döneme ait 1300 adet kitap sergilenmektedir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Tımarhane Adası

En ilginç gezilecek yerler arasında yer alan bir konumumuzda Tımarhane Adası’ dır. Eski inanoşlara göre burada yaşamakta olan eski Rum kesimi alkolü çok fazla tükettiğinde akılları başlarına gelsin diye burada bekletilmektedir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Ayışığı Manastırı

Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan eserlerden bir tanesi de Ayışı Manastırı’ dır. Diğer adı Bekar Kızlar Manastırı olarak bilinen manastır Suzan Sabancı tarafından restore edilerek bugünkü yerini almış ve şimdilerde müze olarak hizmet vermektedir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Despot Evi

Cunda Adası’ nın en önemli yapıtlarından bir tanesi de Despot Evi’ dir. Her ne kadar günümüzde harap bir görünümde olsa da zamanında Rumlar Yunanistan,’ ın devlet olduğu zamanlarda  Despot’ a yüklü bağışlarda bulunmuşlardır. Despot öldürüldükten sonra ise evden çıkan altınlar, kupalar çalınmış ve öksüz evlerine, hükümet binaları gibi farklı yerlerde çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Son olarak şunu eklemeliyiz ki Ayvalık’ da diğer beldelere göre konaklama fiyatları standart ölçülüdür. Ekonomik bir gezi planlıyorsanız Ayvalık’ ı da listenize eklemenizi öneririz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde ayvalık hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın