Osmanlı’nın Bursa civarında yerleştiği ilk bölgelerden biri olan Cumalikızık Köyü, tarihi ayrıcalığı sebebiyle Bursa’nın en ünlü köyüdür. Zamanında Uludağ etekleriyle vadileri arasında sıkışıp kalan bu köylere kızık adı verilmekteydi.

Bu nedenle yerleşim yerlerini birbirinden ayırt edebilmek için birtakım özelliklerine bağlı olarak ön ad veriliyordu. Örneğin dereye yakınlığı ile bilinen köye Derekızık, fidye veren yerleşkeye ise Fidyekızık ismi verilmiştir.

Cumalikızık Köyü Hikayesi

Cumalikızık Köyü hikayesi iki söylem üzerine oluşturulmuştur. Bunlardan ilki dönemin padişahı Osman Bey, köyü bir Cuma günü kurmuştur. Söylemlerin ikincisi ise eskiden çevre köylerin halkı Cuma namazlarını topluca kılabilmek için bu köye gelmekteymiş. Bu nedenle köye Cumalı ön ismi verilerek, Cumalikızık adı oluşturulmuştur.

Köy içerisinde halen Osmanlı devrinden kalma cami, tek kubbesi olan hamam ve Zekiye Hatun Çeşmesi bulunmaktadır. Bu nedenle Bursa’da gezilecek yerler arıyorsanız, Dünya Mirası olarak kabul edilmesi için UNESCO’ya başvurulan bu köyü mutlaka görmelisiniz!

Cumalikızık Gezilecek Yerler

Osmanlı Devleti’nin sivil mimarisinin harika örneklerini günümüze kadar taşıyan Cumalikızık gezilecek yerleri ve dönemin tarihi evleri ile turistlere çarpıcı gelmektedir. Köyde toplamda 270 tane Osmanlı evi bulunmakta ve bu evlerin büyük bir çoğunluğu günümüzde de kullanılmaktadır. Geriye kalan Cumalikızık evleri ise koruma ve restorasyon çalışmaları altındadır. Kerpiç ve moloz taştan genellikle 3 katlı olarak imal edilmiş olan bu evlerin üst kat pencereleri kafesli ve cumbalıdır. Evlerin rengi ise genellikle sarı, beyaz, mavi ve mordur. Sokaklar oldukça dar, taş döşemeli ve kaldırımsız olarak inşa edilmiştir.

Cumalıkızık Etnografya Müzesi’de gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Köy geçmişine ait eşyaların sergilenmekte olduğu bu müze, köyün meydanına yer almaktadır. Ayrıca yerleşkenin belirli bir bölgesinde bulunan Bizans devrinden kalma kilise kalıntıları da, tarihi yerlerden hoşlananların ilgisini çekmektedir. Zaten tarihi yapısı nedeniyle birçok film ve dizinin de çekimlerine ev sahipliği yapmıştır…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın