Yazımızın başında geçen “?” sorusunun yanıtı, sistemin kendi sitesinde bulunan deyimiyle “uluslararası misafirperverlik” olarak verilmiş. Fakat herkesin rahatça anlayabileceği şekilde söylemek gerekirse ; gitmeyi düşündüğünüz yabancı bir şehir veya ülkede, sizleri ağırlamak isteyen kişinin size sunacağı kanepe, yer yatağı veya lüks bir odada kalmanıza imkan verecek kişilerle kontak kurmanızı sağlayan bir iletişim ağıdır. Kimi zaman bedava konaklama şansınız bile oluyor.

Yapacağınız seyahatte konaklamaya para harcamak istemiyorsanız, couchsurfing.com adlı siteye girip, kendi proflinizi oluşturuyor ve kriterlerinizi belirliyorsunuz. Bundan sonra size ev sahipliği yapacak kişi bulmak kalıyor. Bu kişi denk geldiği zaman, en önemli aşamayı tamamlamış oluyorsunuz.

Couchsurfing nasıl kullanılır?

Couchsurfing Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

Couchsurfing’i kullanmak basit fakat bazı detayları da bilmeniz gerekiyor. İlk olarak siteye üye oluyorsunuz, kendinize profil oluştururken sizin insanlara misafir olma durumunuz olduğu gibi insanların da size misafir olma lansı bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sitede bununla ilgili seçenek de mevcut, dilerseniz kendi evinizde konaklatma opsiyonunu devre dışı bırakabiliyorsunuz. Elbette bu sırada yaşam şeklinizi, sevdiğiniz sevmediğiniz şeyleri soran uygun alanları doldurmanız gerekiyor, bu bilgileri doğru bir şekilde doldurmaya özen gösterin. Aksi halde pek istediğiniz gibi bir yer bulamayabilirsiniz.

Couchsurfing dikkat edilmesi gerekenler

 • En önemlisi kalmayı planladığınız evin sahibiyle yakın titizlik ve benzer zevklere sahip olup olmadığınıza dikkat etmelisiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi en yakınımız dediğimiz kişilerle bile birçok farklılıklara sahipken farklı bir kültürden biriyle uyum sağlamak daha zor olacaktır.
 • Olur da seyahatinizin iptal olması gerekir ve eve gidemediniz. Bu kesinlikle ev sahibine bildirmek zorundasınız. Etik olarak yapılması gerekenin bu olmasına ek olarak, sitede profiller için oylama sistemi olduğu için alacağınız kötü bir oy, bundan sonraki seyahatleriniz ve ev sahipliğiniz gibi konularda şansınızı düşürecektir.

Ev sahibiyseniz dikkat etmeniz gerekenler

 • İlk olarak misafir adayınızı güzelce araştırır. Nerelidir, milletinin özellikleri nelerdir, temel kültüler ögeleri nelerdir, bunları bilmek gerekiyor.
 • Gelmeyi talep ettiği tarihi kontrol edin, hobileriniz ve titizlikleriniz uyuşuyorsa rahatlıkla misafir edebilirsiniz.

Güvenlik konusu

 • Yollara düştük binlerce kilometre yol giderek hiç tanımadığımız birinin kanepesinde uyuma kararı aldık. “Başımıza iş açılmasın?” sorusu aklınızda oluşmuştur bile.
 • Herkesin en çok dikkat ettiği ve önem verdiği durum güvenliktir. Bu problemi çözmek daha doğrusu minimum seviyeye indirmek için referans sistemi tercih edilir.

Couchsurfing Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

Referans sistemi

Özetlemek gerekirse; birini misafir ettiniz. Şahıs da geldi, yemeğini yedi, duşunu aldı ve rahatça konakladı. Sonrasında siteye sizin için birkaç güzel yorum bırakır. Bu yorumlar biriktikçe aynı bölgelere gelmek isteyen kişiler de bunu görür ve referansı bol olan güvenilir evleri tercih eder.

Problem çıkarsa ne olacak?

İlk olarak her türlü aksiliği göz önünde bulundurarak bir B planı da yaprak gidin. Yani konaklamaya gittiğiniz yerin etrafındaki hostel, otel gibi konaklama alanlarını da araştırın. Ev sahibinin sitedeki profille alakası yoksa şikayetinizi iletmeyi de aksatmayın.

Özetle Couchsurfing’de yapılması gerekenler

 • Kendi profilinizi mümkün olduğu kadar doldurun.
 • Sitenin diğer kullanıcılarıyla iletişim halinde kalın.
 • Seyahatinizden önce kapsamlı bir araştırma yapın. Bölgede bulunan diğer kullanıcıların fikirlerini alın. Bilgi alışverişi yaparken en fazla 1 ay önce çevrimiçi olmuş kişilere danışın.
 • Ev sahibinize isteğinizi iletin ve kendinizi mümkün olduğu kadar dolu dolu aktarın. Aynı şeyi karşıdan da talep edin.
 • Evi ayarlamanızın ardından adresi öğrenin. Ulaşım imkanlarını öğrenin.
 • Ev sahibinin kurallarına uyun.
 • Konaklama sürecinden memnun kalırsanız, ev sahibine güzel bir referans yorumu bırakın.

Bir önceki yazımız olan Marmaris Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde marmaris gez gör, marmaris gezi rehberi ve Marmaris Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın