Como, İsviçre’ye komşu, Alp Dağları ile çevrelenmiş, yüzölçümü bakımından küçük ama her köşesi ayrı güzelliklerle bezenmiş bir Kuzey İtalya şehri. yazımızda şehrin ufak bir bölümünden bahsetmiştik. Şimdi İtalya’ya gidildiğinde mutlaka uğranması gereken bir yer olduğunu düşündüğümüz şehri yakın mercekle inceleyelim.

Milano’dan 45 dakikalık bir tren yolculuğuyla ulaşılabilen Como’nun her mevsim ayrı bir güzelliği olmakla beraber, şehir ziyaretçilerine ilkbaharda ve yaz aylarının başında doğasındaki renk değişiklikleriyle görsel bir şölen sunuyor.

Como Gezi Rehberi Como’da Gezilebilecek Yerler

Şehir küçük olmakla beraber, caddeleri, sokakları, yakınındaki köyleriyle beraber gezmeye doyulamayacak bir şehir.

Tren yolculuğu bitip şehre ulaşıldığında ziyaretçileri şehir meydanı ve eşsiz bir güzelliğe sahip Como Gölü karşılıyor. Dondurmasıyla meşhur bir ülkedeyken, Como Gölü çevresinde leziz bir dondurmayla turlamak keyfe keyif katacaktır.

Şehir her ne kadar gölünden ibaret sanılsa da gölün dışında da gezilebilecek çok yer var. Göl kıyısı gezintisinden sonra şehrin eski merkezine doğru ilerlendiğinde her biri adım adım gezilesi İtalyan mimarisiyle inşa edilmiş muhteşem evlerin sıra sıra dizildiği küçük sokaklar, göz kamaştıran mimarisiyle Como Katedrali, Volta’nın göl kenarındaki müzesi, İtalya’nın şık mağazaları ziyaretçileri buyur ediyor.

Como Gezi Rehberi Şehrin eski giriş kapısı, kulesi, Roma kalıntıları,Como müzesi; göl kenarındaki parkta veya  Villa Olmo’nun bahçesinde dinlenip Como’nun havasının ciğerlere depolanmasının ardından ziyaret edilmesi gereken diğer noktalardan.

Como’da gezilebilecek, manzara izlenebilecek en güzel yerlerden bir diğer de füniküler vasıtasıyla çıkılan Brunate tepesi. Brunate tepesine şehri izlemeye giderken yanınıza alabileceğiniz enfes bir şişe şarap, hiç şüphesiz keyfinize keyif katacaktır.

Como Gezi Rehberi

Eğer Como’ya gezmeye doyamadıysanız ve hâlâ vaktiniz de varsa Como Gölü’nde tekne turu yaparken güneşin batışına şahit olmak sizi büyüleyebilir. Avrupa’nın en romantik gölü olarak anılan Como Gölü bir çok çifti de büyülemiş olacak ki düğünler için vazgeçilmez bir nokta olarak düşünülüyor.

Como Gölü Gezintisine Bir Mola

Tarih boyunca hep gözde olan, Como Gölü’nün stratejik bir noktasında yer alan Bellagio, konumunun dışında barındırdığı muhteşem villaları ve parklarıyla pek çok aristokrat, şair, ressam ve yazar için önemli bir turistik yerdir. Bu sanatçıların eserlerine pek çok kez konu olmuştur. Son zamanlarda romantik tatillerin ilk seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bellagio’ya ulaşım pek kolay olmasa da Como’dan kalkan toplu taşıma araçları veya daha keyifli bir seçenek olan teknelerle uğraşım sağlanabilir.

Como Gezi Rehberi

Bellagio’yu da gezmek için en ideal mevsim ilkbahar ve yaz aylarının başları olacaktır. Burada yapılabilecek en keyifli aktivite doğanın mucizevi güzelliklerini seyretmektir. Como Gölü’nün incisi olarak anılan Bellagio’da doğayı seyretmek için en güzel yerler Villa Melzi ve Villa Serbelloni’nin bahçeleridir. Göl kenarında rengarenk ağaç dallarıyla bezenmiş yürüyüş parkurlarında sevdiklerinizle yürüyüş yapmak, yerel dükkanlara uğramak ve alışveriş yapmak günlerinizin çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Como’da Karnınız Acıkınca

 

İtalya gibi mutfağının dünya çapınca ünlü olduğu bir ülkede karnı acıkan birinin aç kalması elbette ki mümkün değildir. Como’ya kadar gelmişken buraların yöresel yiyeceklerini tatmak isteyenler Piazzo Alessandro Volta meydanındaki veya Como Gölü kenarındaki birbirinden güzel restoranlardan birine uğrayabilirler.

Como Gezi Rehberi

İtalya’nın et yemeklerini ve yerel biralarını, özellikle mevsimi ise kestane birasını denemek isteyenlere Biriffıcio di Como’yu, nerede olduğum hiç fark etmez ben burgerden şaşmam diyenlere Mystic Burger’i, sabah kahvaltısını İtalyan usulü kahve ve kuruvasanlı yapmak isteyenler Pasticceria Vago Di Vago Antonellayı öneriyoruz.

Muhteşem bir manzarada muhteşem lezzetler tatmanın keyfini çıkarmayı unutmayın. 

Bir önceki yazımız olan Dubrovnik Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden başlıklı makalemizde dubrovnik, Dubrovnik gezi ve dubrovnik nereler gezilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın