denildiği zaman akla ilk gelen yerleri bir kenara bırakıp küçük rengarenk balıkçı köylerinden oluşan Cinque Terre gezi planını en güzel şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilmek için hep birlikte burayı keşfetmeye ne dersiniz?

İtalya’nın tarihi lokasyonu Roma’yı, sanat merkezi Floransa’yı, moda merkezi Milano’yu gerek araştırmalarımızla, gerek sosyal medya sayesinde, gerekse kulağımıza gelen bilgilerle az çok biliyoruz, şimdi Cinque Terre’yi detaylı bir şekilde inceleme vakti.

Cingue Terre İtalya’nın Neresinde? 

İtalya’nın bölgesinde yer almakta olan Cinque Terre, İtalyanca ”beş toprak” anlamına geliyor. Günümüzde Ulusal Park olan bölge 1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiş olmakla birlikte, haritaya baktığımızda ”Cinque Terre” adıyla karşılaşmıyoruz. 

Cinque Terre Gezi Rehberi Haritada kuzeyden güneye sıralanan isimleri Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve  Riomaggiore olan 5 köyün bir araya gelmesiyle Cinque Terre bölgesi oluşmuş oluyor. Size önerimiz Cinque Terre gezi planınızda bu 5 köyün 5ine de yer vermeniz olacak.

Cinque Terre’de Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Cinque Terre gezi planınızın başlangıç noktası Türkiye olacakta en kolay ulaşım İstanbul’dan Cenova ya da Pisa’ya uçmak olacaktır. Uçuşlar ortalama 3 saat sürmekte. İtalya’ya indikten sonra ise tren ile Cinque Terre’ye ulaşabilirsiniz.

Trenle;
Cinque Terre – Cenova 1,5 saat,
Cinque Terre – Pisa 1 saat 15 dakika,
Cinque Terre – Milano 2,5 saat,
Cinque Terre – Floransa 3 saat,
Cinque Terre – Roma 4 saat sürmektedir.

Tren biletlerinizi istasyonlardan alabilirsiniz ancak eğer seyahat tarihleriniz kesin ise yola çıkmadan önce İtalya demir yolu firmalarını araştırıp internet üzerinden indirimli bilet de satın alabilirsiniz.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Köyler arasında ulaşımı da trenle yapabileceğiniz gibi yürümeyi ya da deniz yolunu kullanarak botlarla yapmayı tercih edebilirsiniz.

Ne Yerde Ne Gökte ailesi olarak bizim tavsiyemiz tren kullanımanızdan yana olacaktır. Tren seferleriniz için ”Cinque Terre Card Train” satın almanız ekonomik anlamda çok rahatlatıcı olacaktır. Satın alacağınız bu tren kartı sayesinde Levanto – Cinque Terre – La Spezia arasındaki tren hatlarına sınırsız biniş hakkına sahip olacaksınız. Bunun dışında tren kartınız Wi-Fi bağlantısı, tren istasyonlarından köylerin merkezlerine yapılan ring seferlerine biniş hakkı ve yürüyüş parkurlarına ücretsiz giriş haklarına sahip olmanızı da sağlayacaktır. Bu avantajlı tren kartını Levanto ve La Spezia tren istasyonlarından alabileceğiniz gibi  Vernazza, Corniglia, Manarola, Monterosso al Mare ve  Riomaggiore köylerinden de satın alabilirsiniz. Kişi başı kart ücreti bir gün için 13, iki gün için 23 euro olmakla beraber, ailecek gidecekseniz indirimli paketlerden yararlanmanız da mümkün. 0-4 yaş aralığındaki çocukların tren yolculuğu için ücret ödemesine gerek olmadığını, 4-12 yaş aralığındaki çocukların ise indirimli bilet alma hakkına sahip olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Biletinizi satın alırken tren saatleri konusunda bilgi edinmeyi unutmayın.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Tren seferleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise trene binmeden önce biletinizi onaylatma makinesinde okutmayı unutmamanız olacaktır. Bilet onaylatma makinesine biletinizi okuttuğunuzda, o ana ait tarih ve saat biletinizin üzerine işlenmektedir. Trende kondüktör ile karşılaştığınızda biletinizin üzerinde tarih ve saat işlenmiş durumda değilse ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Eğer uzun yürüyüşler yapmayı seviyorsanız köyler arasındaki ulaşımı yürüyerek sağlamanız son derece keyifli bir seçenek olacaktır. Yanınızda sevdikleriniz de olacaksa 2-3 saatlik yürüyüş mesafesi, eşsiz manzaralarla, sohbetle, hepsi birbirinden güzel fotoğraf kareleriyle oldukça mutlu bir şekilde son bulacaktır. Bölge dağlık olsa da çevrenizde göreceğiniz güzellikler sizi büyüleyip yaşadığınız zorluğu hissettirmeyecektir.

Yürüyüş parkurlarının ücretli olduğunu da hatırlatalım. Satın alacağınız Cinque Terre Card ile birlikte daha uygun fiyata parkurlara giriş yapabilirsiniz. Kartı satın alırken görevliye köyler arasındaki yürüyüş parkurlarının kullanılabilir durumda olup olmadığını sormayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, kıbrıs ve Kıbrıs Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın