Cinque Terre gezi planı serimizin son yazısıyla Cinque Terre’yi keşfetmeye kaldığımız yerden devam edelim.

Önceki yazılarımızda bu tatlı köylerin olduğu bölgeye nasıl ulaşabileceğimizden, köyler arasındaki ulaşım seçeneklerinden bahsedip, köyleri teker teker incelemeye başlamıştık. Şimdi sıradaki köyümüz ’yı inceleyelim.

Manarola 

Arama motorlarında Cinque Terre adını arattığımızda gördüğümüz fotoğrafların pek çoğu Manarola köyüne ait. Cinque Terre gezi planı için köyler arasındaki ulaşımda tercihizini deniz yolu olarak belirlediyseniz köye yaklaşırken özenle çizilmiş bir tablo gibi görünen bu köy sizi heyecanlandıracak.
Demir yolu ile ulaşımı tercih ettiyseniz tren istasyonundan merdivenle inip, sıra sıra dizili restoranların bulunduğu sokaktan geçip meydana ulaşabilirsiniz. Manarola köyünün ne yazık ki bir plajı bulunmuyor. Bu yüzden kayalıkların üzerinden denize atlayarak yüzen insanlarla karşılaşmanız pek muhtemel.
Cinque Terre Gezi Rehberi - 3 Köyler arasında ulaşımın sağlandığı patika yollar arasında en meşhur olan parkur Via del Amore Türkçe ifade etmek gerekirse Aşk Yolu Manarola köyünden başlayıp Riomaggorie köyünde sona eriyor. Manzarası son derece muhteşem olan bu parkurda mutlaka yürümenizi tavsiye ediyoruz. Bu köyde en muhteşem fotoğrafları çekebileceğiniz nokta denizin sağ tarafından çıkan yolu takip ettiğinizde ulaştığınız yer. Özellikle gün batımında burada olursanız manzaradan büyülenip, gözlerinizi ayırmak istemeyip fotoğraf çekmeyi dahi unutabilirsiniz.

Cinque Terre gezi planı içinde yer alan son köye gelmiş bulunmaktayız. Riomaggiore diğer köyler arasında yolu en engebeli olan köy. Acıkıp yemek için oturduğunuzda vücut sıcaklığınızı kaybedip yürüme hevesiniz kaçmasın diye olsa gerek burası pek çok take away atıştırmalık bulabileceğiniz bir yer. Kızarmış deniz ürünlerinin külahlarla servis edildiği bu köyden, bir külah atıştırmalık alıp, açlığınızı bastırırken Riomaggiore sokaklarını keşfetmeye devam edebilirsiniz.
Cinque Terre Gezi Rehberi - 3 Denizin sol tarafında yer alan kayalıklara oturup birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Cinque Terre’de Ne Yiyip Ne İçilir?

Restoran ve kafe önerilerimizi her köy için ayrı başlıkta sunacağız.

Monterosso için önerimiz;
-Belvedere Resturant
-Pizzeria la Smorfia

Vernezza için önerimiz;
-Ristorante Belforte
-Trattoria Da Sando Burada yediğiniz raviolinin tadı damağınızda kalacak.
-Stalin Gelateria Enfes bir dondurma için mutlaka uğramalısınız. 

Corniglia için önerimiz;
-Alberto Gelateria Burayı öneri listemize eklemesek dahi dükkanın dekorasyonu öyle tatlı ki kendisini içeri girmekten alıkoyamayacaksınız. 

Manarola için önerimiz;
-Trattoria dal Billy Burası enfes deniz ürünlerinin servis edildiği bir restoran. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerektiğini hatırlatalım. 
-Nessun Doria Genellikle kalabalık olan bir yer olsa da biraz bekledikten sonra yer bulabilirsiniz. İtalyan jargonunda ”apertivo” olarak anılan bu mekanın menüsünde ağırlıklı olarak salatalar ve sandviçler yer alıyor. Aynı zamanda burası nefis kokteyller de içebileceğiniz bir bar.

Riomaggorie için önerimiz;
-Mamma Mia Burada oldukça lezzetli kızarmış deniz ürünlerini külahla alıp köy sokaklarını adımlayarak yiyebilirsiniz.
Cinque Terre Gezi Rehberi - 3

Bir önceki yazımız olan Cinque Terre Gezi Rehberi başlıklı makalemizde İtalya, İtalya Ulusal Park ve Ligurya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın