Cinque Terre Gezi Rehberi yazımızın ilk basamağında, bölgenin nerede olduğundan, Cinque Terre’ye nasıl ulaşabileceğinizden ve köyler arasındaki ulaşım seçeneklerinden tren ve yürüyüş parkurlarından bahsetmiştik.

Şimdi ise kaldığımız yerden, köyler arası ulaşım şekillerinin bir diğerinden, botlarla ulaşımdan bahsedeceğiz. Cinque Terre Gezi Rehberi - 2

Cinque Terre köyleri arasında ulaşımı deniz yolu ile yapmak istiyorsanız, botların Cornigla’ya uğramadığını ancak diğer 4 köye botları kullanarak ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Köyler bulunan iskelelerden birer saat aralıklarla botlar kalkmakta. Bilet fiyatları seçtiğiniz tura göre değişse de kişi başı ortalama 20-30 euro civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm köyleri tren ya da botlarla bir günde gezmek mümkün ancak siz gezinizi tadını çıkara çıkara, yürüyerek, yüzerek süslemek isterseniz kalış sürenizi uzatabilirsiniz.

Cinque Terre Gezi Rehberi Gezilecek Yer Önerileri 

Monterossa al Mare

Cinque Terre bölgesinin en kuzeyinde yer alan Monterossa al Mare köyü, diğer köyler arasında en uzun sahile ve kumsala sahip olan köy. Trenden inip sahile doğru yürüdüğünüzde sağ tarafınızda plajlar, sol tarafınızda hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar dizili olacaktır. Hava sıcaklıklarının uygun olduğu bir dönemde Monterossa al Mare denizin tadını çıkarabileceğiniz en iyi seçenek olabilir.
Cinque Terre Gezi Rehberi - 2 Burada yer alan plajda şezlong ve şemsiyelerin ücretli olduğu aklınızda bulunsun. Yan yana bulunan tesislerin hepsinde duş ve soyunma kabinleri bulunuyor. Günün geri kalanında gezinize devam edeceksiniz buradaki tesislerin her biri ihtiyacınız olan konforu size sağlayacaktır.
Plajlarda satılan buz gibi hindistan cevizlerinden satın alarak sizi serinletecek lezzetli bir şeyler tüketebilirsiniz.
Cinque Terre Gezi Rehberi - 2 Köyün merkezine giriş yapabilmeniz için geniş bir tünelden geçmeniz gerekiyor.

Sahil yolunun sonuna doğru sizi 1910 yılında heykeltraş Ferrara’nın yaptığı ”Gigante” isminin verildiği Neptün Heykeli karşılayacak. Heykelin bulunduğu alanda havlunuzu serip denizin, kumun, güneşin tadını çıkarabileceğiniz, bolca D vitamini yüklenebileceğiniz bir halk plajı da bulunuyor.

Cinque Terre Gezi Rehberi - 2

 

Dar sokaklarında sıra sıra rengarenk evlerin dizi olduğu Vernazza Cinque Terre Gezi Rehberi listesinde mutlaka bulunması gereken bir diğer köy. Köy meydanına adımınızı attığınızda 1318 yılında yapılan Santa Margherita Kilisesi ile karşılaşacaksınız.

Cinque Terre Gezi Rehberi - 2

Vernazza az engebeli yollara sahip olduğundan diğer köylere kıyasla yürümesi daha kolay olan bir köy. Köyün tüm manzarasını tek bir yerden görmek isterseniz sırtınızı denize dönüp, meydanın sol tarafında yer alan dar merdivenleri tırmanabilirsiniz.

Cinque Terre Gezi Rehberi - 2

Yolun solunda ulaşacağınız Doria Kalesi, 1,5 euro karşılığında size eşsiz bir manzara sunacaktır. Manzara izlemek için para ödemek istemezseniz ile Varnezza arasındaki patika yolda adımlayıp, muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Diğer köylerinden en önemli farkı deniz kenarında yer almaması olan Corniglia’ya tekne turları ile ulaşmanız mümkün olamıyor.
Tren kullanarak ulaştığınız zaman köyün istasyondan bayağı bir yukarda olduğunu göreceksiniz.
Cinque Terre Gezi Rehberi - 2 Köye ulaşmak için 380 basamaklı merdiveni tırmanmanız gerekiyor. Bu tırmanış sırasında pek çok eşsiz manzara görüp oldukça keyifli vakit geçireceksiniz ancak bu yorgunluğunuza engel olmayacak ne yazık ki. Korkmayın, köye ulaşmak için bir seçenek daha bulunuyor. Bu da tren istasyonunun yakınından kalkan otobüsleri kullanmak.

Cinque Terre Gezi Rehberi - 2

Corniglia köyü denize kıyısı olmadığından dolayı olsa gerek, Cinque Terre köyleri arasında en sakin olanı. Daha az sayıda gezginin Corniglia’yı Cinque Terre Gezi Rehberi  listesine eklemesinden dolayı burada daha az restoran bulunuyor. Oysa diğer tüm köylerdeki gibi burada da eşsiz manzaralar, sıra sıra dizili rengarenk evler, kendisini kaybedip tekrar bulmak istemeyeceğiniz sokaklar bulunuyor.
Köye otobüsle çıkıp, merdivenleri kullanarak inmeniz, bu köyden alabileceğiniz tüm tatları almanıza ve ”keşke” dememenizi sağlayacaktır bizden söylemesi.

Bir önceki yazımız olan Cinque Terre Gezi Rehberi başlıklı makalemizde İtalya, İtalya Ulusal Park ve Ligurya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın