Dünya üzerinde bulunan diğer müzelerden her yönüyle ayrılan bu anlamda farklı ilgi alanları olan ziyaretçileri bir yerde topluyor. Müze bir tek konu üzerinde yoğunlaşmak yerine çok genel bir müze. Beijing’de bulunan müzeyi 2017 yılında 3,8 Milyon ziyaretçi ziyaret etti.

Çin’in geçmişte yaptığı uzay çalışmalarını bilmeyen yok. Hatta yörüngeye insan gönderebilen birkaç ülkeden bir tanesi olan Çin’in, bu çalışmalarda kullandıkları araçlar burada sergilenmekte. Bunlar arasında, Tayganotların giydikleri elbiseler, uzay çalışmaları sırasında kullanılan kapsülleri de incelemek mümkün oluyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi

Müzenin Kapsamı Oldukça Geniş

Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi farklı alanlardaki eserleri bir çatı altında topladığı için de çok fazla ziyaretçi çekiyor. Burada bulunan en önemli eserler arasında milyonlarca yıl önce Çin topraklarında yaşamış hayvan fosilleri de mevcut. Bu fosiller arasında en çok ilgi çeken ise 30 metre yüksekliğinde olan Apatosaurus adlı dinozor fosili. Bu dinozor fosili müzesi içerisindeki en büyük alana konumlandırılmış durumda. Fosili çevreleyen ikinci bir kat sayesinde insanlar bu fosili, fosilin kafa hizasından da inceleyebiliyorlar. Bu fosilin hemen dibinde de iki adet kendi yavrusuna ait fosil de bulunmakta.

Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi

Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi ‘nin bu kadar çok ziyaret edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de elbette Çin’in nüfusu. Bu kadar fazla nüfusa sahip bir ülkede bu tarz ilgi çekici müzelerin insanlar tarafından çok fazla ziyaret edilmesi de oldukça normal karşılanması gereken bir durum.

Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi

Bir önceki yazımız olan Ege’nin İncisi Alaçatı başlıklı makalemizde Alaçatı kumsalları, Alaçatı nerede? ve Turizm merkezi Alaçatı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Çine ilk kittiğim yıllarda gitmiştim bence bilim ve teknoloji müzesine bu kadar harika bir yer beklemiyordum.

  2. Her zaman çok kalabalık olan yerlerden birisi bu müze, ilk başta fazlasıyla çinliler var ancak bir çok turistte var yani tüm dünyadan merak var diye bilirim bu müzeye.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın