Doğu Anadolu’nun en devasa ikinci gölü olan Delir Gölü, yüzeyinin tamamiyle buzla kaplanmasıyla sanki resim şölen tanıttı.Havadan görüntülenen gölde balık ağları gerildi, görünüm kartpostallık resim meydana getirdi.

Çıldır Gölü'nde buzlarla görsel şölen

Bölgenin en devasa tatlı su gölü olmasının yanında yüz ölçümü olarak Van Gölü’nden ardından en devasa ikinci göl olan Ardahan-Kars sınırındaki Delir Gölü’nün yüzeyinin bütün dondurucu soğuklar hasebiyle buzla kaplandı.

Deniz seviyesinden bin 959 metre yükseklikte ve en derince yeri 42 metre olan, 123 kilometrekare alana sahip gölün yüzeyindeki buzun kalınlığı yer yer 30 santimetreye ulaştı.

Yılın devasa kısmında tamamiyle buzla kaplanan yüzeyinde gezinti olanağı yayınlayan süvari kızaklar veyahut buzlar kırılarak uygulanan balık avcılığıyla ilgi çeken Delir Gölü’nün buz tutması yurttaşların da alakasını çekti.

Çıldır Gölü'nde buzlarla görsel şölen
Çıldır Gölü

Çocuklar buz tutan göl üstünde kayarak keyifli anlar yaşadı.Yörenin önde gelen turizm merkezlerinden olan göle gelen vatandaşlar buz tabakasında yürüdü.Üzerindeki buzun ince ve parlak olması hasebiyle meydana gelen yansımalarla kartpostallık görüntüler meydana getiren göl, karla kaplı etrafı ile de ayrı tek güzellik tanıttı.Baharda rengarenk tabiatı, kış mevsiminde bembeyaz örtüsü ile sene her mevsimi değişik tek yüzünü gösteren Delir Gölü, unutulmaz tek tatil tecrübesi yaşamayı sağlıyor.

Çıldır Gölü'nde buzlarla görsel şölen
Çıldır Gölü

Karayolu ya da trenyolu ulaşımı dışında, Delir Gölü tur seçenekleri ile bu büyüleyici manzaranın keyfini çıkartmak isteyenlere de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin donan tek gölü olan Delir, buzu kırarak balık tutmaya gayret gösteren balıkçılar, buz üstünde yürüyen kişiler, kızak sürenler gibi tür tür insan manzaraları ile gelenleri bambaşka tek dünyaya götürüyor.

Bir önceki yazımız olan Dalaman’ın gezilecek yerleri: Muhteşem doğası ile Dalaman başlıklı makalemizde Dalaman’ın gezilecek yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın