Afrika kıtası üzerinde bulunan en ilginç ülkelerden bir tanesi de Cibuti ’dir. Kızıldeniz’in hemen girişinde olan bu ülke bu sebepten dolayı yıllar içinde Avrupalı ülkeler tarafından sömürülmüştür. En son olarak Fransa’dan 1977 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Ülke yılın tüm zamanlarında oldukça sıcak bir ülkedir. Bu sıcaklık zaman zaman bunaltıcı değerlere çıkabiliyor. Yıl içindeki ortalama sıcaklık 32 derece civarındadır. Kıyı kesimler çok nadir ancak dağlık bölgelerde oldukça yağış görülür. Halkın son derece fakir olduğu ülkede turizm geliri de oldukça düşüktür.

Cibuti Gezi Rehberi

Cibuti’yi ziyaret etmek için en uygun dönem Ekim ve Nisan arasındaki zamandır. Bu zaman aralığında yağışların da görülmeye başlamasıyla hava sıcaklıklarında biraz düşüş görülse de bu düşüş 3 ila 5 derece arasındadır. Bununla birlikte buraya gelecekler hususi pasaport sahipleri vize almak durumundadırlar. Pek çok internet sayfasında vizelerin buraya geldikten sonra da alınabildiği yazılsa da bu konuda aksaklıklar görülmektedir. Bu yüzden cebinize vizenizi koymadan gelmemenizi tavsiye ederiz.

Cibuti Gezi Rehberi

Cibuti mutfağının en önemli yiyecek maddesi ettir. Keçi, koyun ve deve eti burada oldukça fazla tüketilir. Bununla birlikte Kızıldeniz’den çıkarılan balıklar da lezzetlidir. Ancak bu balıklar daha çok turistler tarafından tercih edilmektedir. Burada şehir suyu şebekesi sağlıklı olmadığı için marketlerden alınacak sular kullanılmalı. Ayrıca yaygın olarak görülen sıtma ve AIDS hastalıklarına karşı da temkinli olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Slovenya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, kalesi ve Ljubljana hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Normaline göre çok fakir bir ülke, pek çok turist kesimine rastlamıyorsunuz ancak gezilecek bir çok yeri var.

  2. Benim arkadaşlarım beni götürmüştü, çok fakir bir ülke olduğunu biliyordum ancak bu şekilde tahmin etmemiştim, yöreler farklı olduğu için bir çok şey farklı.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın