Çeşme’de Gezilecek Yerler
İzmir Harita

 

İzmir ilinin Batı kısmında konumlanan ve her yıl yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Çeşme, tam bir tatil cennetidir. Yaz aylarını hem dolu dolu hem eğlenceli hem neşeli hem canlı ve enerjik hem de oldukça huzurlu geçirmek isteyenler için, Çeşme en doğru adreslerden bir tanesidir. Çeşme, hem merkezde bulunan alanlarıyla hem de iç kısımlarında yer alan alanlarıyla, sizi rüya gibi bir tatile çekiyor. Pek çok kişinin tatil için ilk seçenekleri arasında yer alan Çeşme, İzmir ilinin de en çok ziyaret edilen bölgelerinden bir tanesidir. Ege Denizi’nin mükemmel dokusu ve suyu, beyaz kumlu plajları, insanları kendine çeken doğası, meşhur köyleri ve koyları, minik adacıkları, balık lokantaları, ünlü dondurmacıları, büyük marinaları, ünlü kumrucuları ve yemyeşil alanları Çeşme’de gezilecek yerler arasında yerini alıyor.

Çeşmede Gezilecek İlk Durak:

Çeşme’de Gezilecek Yerler
Reisdere

Çeşme’de gezilecek yerler aramaya başladığınızda, listenin ilk başında mutlaka Reisdere köyü yer almalıdır. Çeşme’ye gidip görülmesi gereken yerlerden biri olan Reisdere, oldukça şirin ve kasaba tarzında bir köydür. Tamamen şifalı bitkiler ve kaplıca suları ile ünlü olan Reisdere köyü, tarihi dokusunu da uzun yıllardan bu yana korumaya devam ediyor. Burada yalnızca tatil yapmakla kalmaz, aynı zamanda huzurlu bir şekilde dinlenebilirsiniz. Mide, bağırsak, egzama, safra, böbrek gibi çeşitli bölgelere de iyi gelen kaplıca suları sayesinde, hastalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Çeşme’ye yolunuz düştüğü zaman, Reisdere köyünde en az 3 gün geçirerek, çok rahat bir şekilde buradan ayrılabilirsiniz. Hem zihniniz hem de bedeniniz bu kaplıca suları ve köyün temiz havası sayesinde bol bol temizlenecek ve toksinlerini atacaktır.

Yumuşak Tepelere Sahip ’a Gitmeden Olmaz

Çeşme’de Gezilecek Yerler
Ovacık

Çeşme’nin en ünlü yerlerinden biri olan Ovacık, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Yumuşacık tepelere sahip olan ve yürürken içinizi ısıtan rüzgarları ile dikkat çeken Ovacık, pek çok yiyecek ve içeceğe sahiptir. Tamamen doğal içerikli meyve suları, zeytinyağları, üzümleri, enginarları ve kavunları ile meşhurdur. Özellikle de burada yetişen enginarlar ve kavunlar, koruma altına alınmış olan bitkiler içerisindedir. En önemli özelliği ise, harika üzümlerden elde edilen, yıllanmış muhteşem şaraplara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Hem lezzetli nimetler tatmak hem de kısa süreliğine de olsa kent yaşamından uzaklaşarak doğal ve sağlıklı bir yaşamı tercih etmek isteyenlerin adresleri arasında Ovacık da yerini alıyor. Yeşillik ve düzlük bir alandan oluşan Ovacık, uzanıp dinlenmek için harika bir yerdir.

Çeşme’ye Gidecekseniz, Ilıca Sizleri Bekliyor

Çeşme’de Gezilecek Yerler
ılıca

Çeşme’de gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken ve en az 3-4 gün tatil yapılması gereken yerlerden bir diğeri ise Ilıca’dır. Halk dilinde ve dünyaca ünlü olarak beyaz kumlu plaj olarak biliniyor. Beyaz kumlu plajı ve içerisinde yer alan termalleriyle ünlü olan bir ilçedir. Çeşme’nin en gözde duraklarından biri haline gelen Ilıca, yıllardır yerli ve yabancı turistler için çok önemli bir statüde yer almaya devam ediyor. Ilıca’nın en önemli ve en çok tercih edilen özellikleri arasında ilk olarak kaynayan sıcak sulara sahip olmasıdır. Burada tatilinizin bir kısmını geçirerek, pek çok hastalığa veda edebilir ve bedeninizi son derece yumuşak ve taze hale getirebilirsiniz. Termal kaynaklarının yanı sıra, denizinin de boyu tüm yaş gruplarına hitap ettiği için, aile tatillerine de en uygun mekanlar arasındadır. İster arkadaşlarınızla ister ailenizle ister yakın sevdiklerinizle dolu dolu tatil yapabileceğimiz en gözde mekanlardan biri olan Ilıca’ya uğramadan geçmeyin.

 

Çeşme’ye Gidip Ildırı’yı Gezmemek Olmaz

Çeşme’de Gezilecek Yerler
Ildır

Çeşme’de gezilecek yerler nerelerdir gibi bir araştırma yapmaya başladığınızda, hemen hemen giden herkesin Ildırı’yı sizlere önerdiğine şahit olabilirsiniz. Çeşme denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Ildırı, oldukça şirin ve samimi bir koydur. Küçük küçük adacıkların birleşmesiyle oluşan koyun tam üzerinde konumlanan Ildırı, özellikle de arkeoloji meraklıları için eşsiz bir durak olarak kabul ediliyor. Çeşme’nin ilk antik yerleşim yerleri arasında yer alan Ildırı, eşsiz bir şekilde sizlere gün batımı keyfini yaşatır. Bulunduğu konum itibari ile de son derece önemli olan Ildırı, antik tiyatro ve Athena Tapınağı gibi özel tarihi eserlere de sahiplik yapıyor. Burada hem tatil yapabilir hem de eşsiz güzelliğe olan arkeolojik eserlerden tarihi bilgiler toplama şansını yakalayabilirsiniz. Karnınızı doyurmak istediğinizde, enfes lezzete sahip olan enginarları ve balıkları, çevrede bulunan sıcak ve samimi dekorlarıyla dikkat çeken lokantalarda tadabilirsiniz.

Türkmen Köyü Germiyan’a Davetlisiniz

Çeşme’de Gezilecek Yerler

Çeşme’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Türkmen Köyü olarak kurulan ve halen yerleşimine de devam edilen Germiyan’a davetlisiniz. Hurma zeytini ve ekşi mayalı ekmeğiyle ünlü olan Germiyan, otantik mekânları ile de dikkatleri üzerine topluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Türkmen Köyü Germiyan, her yıl ekmek festivali ile sizleri karşılıyor. Tatilinizi yaparken hem değişik lezzetlerde ve uzun süre bayatlamayan ekmekler tatmak hem de eğlenceye doymak için mutlaka Germiyan’a uğramanız gerekiyor. Köy meydanının tam ortasında yer alan otantik kahve ada çayı mekânı ile eşsiz lezzete sahip olan kahveleri ve çayları da deneme fırsatını sizlere sunuyor.

Çeşmede Gezilecek Bir Diğer Durak: Dalyanköy

Çeşme’de Gezilecek Yerler

Çeşme’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerler elbette köyler ve koylardır. Bu köylerden en meşhuru ise, Dalyanköy olarak biliniyor. Özellikle de taze ve lezzetli balıkların, özenle pişirildiği balık lokantaları burada yerini alıyor. Değişik tarzlarda pişirilmiş ve lezzetine doyum olmayan balıkları denemek için Dalyanköy sizleri bünyesine davet ediyor. Merkezinde yer alan Eski Camii ise, tarihi çok büyük bir eser olarak kabul ediliyor. Özellikle de tarihe merak salan ve çok eski dönemlerden eserler görmek isteyenler için oldukça uygun bir mekândır. 11. Yüzyıla dayanan pek çok Türk çeşmesi örneğini de Dalyanköy içerisinde bulabilirsiniz. Bu çeşmelerin tarihlerine ve yapıldıkları dönemlerine ait bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Çeşme’nin Sembolü Çeşme Kalesi

Çeşme’de Gezilecek Yerler
ÇEŞME KALESİ

 

Mimarisi ve doğal yaşantısı ile dikkat çeken ve herkesin gitmek için can attığı Çeşme, Çeşme kalesi ile de ünlenmiş bir şehirdir. İçerdiği çok sayıda butik otel ile yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamaya devam ediyor. Eşsiz güzellikleri, rüzgâr alan ve esen yerleri ile turizme büyük katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle de müze olarak kullanılan Çeşme Kalesi, içerdiği eserler ile ünlü bir kaledir. Pek çok antik çağa ait eserleri bu müze kalede görebilir ve detaylı bilgilere de sahip olabilirsiniz. Sakız Adası’na da yürüme mesafesinde olan bu kaleyi gördükten sonra, adada eşsiz bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

’ya Gitmeden Çeşme Tatili Tamamlanmaz

Çeşme’de Gezilecek Yerler
Alaçatı

 

Alaçatı, Çeşme’nin en meşhur alanlarından bir tanesidir. Pek çok kişinin, ünlülerin ve özellikle de dünyaca ünlülerin ziyaret ettiği Alaçatı’nın tarihi çok eskilere dayanıyor. Alaçatı ‘yı bilmeyen ve hatta duymayan kimse kalmamıştır. Oldukça meşhur yerlerden biri haline gelen ve Çeşme denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Alaçatı, rüzgar sörfleriyle de ünlüdür. Spor yapmak ve hareketli bir yaz tatili geçirmek isteyenlerin ilk durağı elbette Alaçatı’dır. Dallarından reçine akan sakız ağaçları ile de meşhur olan Alaçatı, sizlere tamamen doğal yaşam sunmaya devam ediyor. Aynı zamanda, cumartesi günlerine özel olarak haftada bir kez kurulan antika pazarı ile de meşhurdur. Bu pazarda arayıp da bulamadığınız pek çok antika ürüne sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda her yıl düzenlenen ot festivali sayesinde de, tatmadığınız pek çok değişik lezzeti tatma imkanını da elde edebilirsiniz. İçerdiği hareketli yaşama katkı sağlamak adına, Alaçatı’da pek çok sörf okulu da yer alıyor. Sörf bilmeyenler ve mutlaka kısa sürede öğrenmek isteyenler için, bu okullar hizmetine sınırsız bir şekilde devam ediyor.

Turşuların Lezzetine Bakmadan Çeşme’den Ayrılmayın

Çeşme’de gitmeniz ve mutlaka görmeniz gereken yerleri gezip gördükten sonra, turşuculara uğramadan geçmeyin. Dar sokaklarında, antika dükkanlara kurulmuş olan turşucuları ile de meşhur olan Çeşme, sizlere lezzetli turşular sunuyor. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında tüketmeye uygun olan turşuları, gerek dar sokaklarda yer alan sevimli dükkanlardan, gerekse turşu arabalarından satın alabilirsiniz. Binlerce çeşit turşuyu ve daha önce hiç görmediğiniz malzemelerden yapılan turşuları severek tüketeceksiniz. Turşucuların en ünlü sloganları ise “İçen bilir, içmeden bilemezsindir. Çeşme’nin meşhur sokaklarında turşu arabalarına rastladığınızda, mutlaka bu lezzetli turşuların ve turşu suyunun tadına bakmalısınız. Hem kavurucu yaz sıcağına karşı buz gibi turşu suyu ile serinlemiş olacak hem de lezzetinin keyfini çıkarıyor olacaksınız.

Çeşme Marina’da Alışverişin Keyfini Çıkarın!

Çeşme’ye gidip, tüm mekânları gezdikten sonra, artık hem kendiniz için alışveriş yapmak hem de sevdiklerinize hediyeler almak için Çeşme Marina’ya mutlaka uğramalısınız. Harika ürünleri, eşsiz lezzetli tatlıları, lüks restoranları ve muazzam alışveriş mağazaları ile sizleri büyülenmeye davet ediyor. Burada hem lüks restoranlara uğrayarak muhteşem lezzete sahip olan yemeklerin tadına bakabilir ve alışveriş keyfini doruklarda yaşayabilirsiniz. İstanbul gibi büyük bir şehirde yer alan marinaları aratmayacak şekilde dekor edilen Çeşme Marina, tatilinizi sonlandırmanız ve dinlenmiş bir şekilde evinize dönmeniz için sizlere olanak sunmaya devam ediyor.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye Turistik Yerler başlıklı makalemizde Galata Kules, İstanbul Boğazı ve Kız Kulesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın