ve yapılacak en iyi aktiviteleri bu yazımızda anlatarak, yıllardır revaçtan düşmeyen ilçeyi tüm yönleriyle tanıttık. Sosyetenin gözdesi olarak bilinen ’de gezilecek yerler; tarihi alanlar, ünlü plajlar, özel turlar, gözde kulüpler, koylar ve parklar olarak özetlenebilir. Sizin gezginci kişiliğinize bağlı olarak Çeşmede gezilecek yerler listesi değişiklik göstereceği için yazımızı bölüm bölüm ayırdık. Bölüm bir tarihi mekânları içermektedir…

Çeşme Gezilecek Yerler | Çeşme Gezi Rehberi

Çeşme Gezilecek Yerler Bölüm 1

Osmanlı Döneminde padişah 2.Beyazıt tarafından inşa ettirilen Çeşme Kalesi, ilçenin en turistik tarihi mekânlarından biridir. 1508 yılında yaptırılan kale günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müze kartı olanlar için giriş ücretsizdir, olmayanlar ise kapıdan cüzi bir ücrete müze kart alabilirler. Bu kalenin, Çeşme gezilecek yerler arasında yer almasın sebep olan kuşbakışı seyir keyfidir. Tüm Çeşme’yi tepeden izleyebileceğiniz ender yerlerden biridir. Çeşme Müzesi’nin içinde Roma ve Bizans dönemine ait sikke ve takılar sergilenmektedir. Bu özelliği ile hem savaş, hem de arkeoloji müzesi diyebiliriz.

Erythrai Arkeolojik Ören Yeri Çeşmede gezilecek yerler listesinin ikinci simgesel mekânıdır. 5000 yıllık bir tarihe sahip olan yer, günümüze kadar gelen önemli kültürel miraslardandır. Ayrıca gezginler için muhteşem bir deniz manzarası ve doğası olan antik bir kenttir.

Çeşme Gezilecek Yerler | Çeşme Gezi Rehberi

Çeşme Plajları Görülmeye Değer Özelliklere Sahip!

Çeşme’de gezilecek yerler rehberimizin ikinci bölümü ünlü plajlardan oluşmaktadır. Altınkum Plajı, sığ deniz suyu ve un gibi yumuşak olan kumu ile en beğenilen plajdır. Aynı şekilde kum rengi, yumuşak dokusu ve deniziyle büyük beğeni toplayan bir Ilıca’da kaplıca ve deniz suyunun bir arada olduğu ender yerlerden biridir. Son olarak Pırlanta Plajı ise sessiz sakin mekânlardan hoşlananlar için alternatif bir seçenektir.

Çeşme Gezilecek Yerler | Çeşme Gezi Rehberi

Çeşme Gezilecek Yerler Bölüm 3: Barlar ve Kulüpler

Eğlenceli saatler geçirmek istiyorsanız, İstanbul’daki marinaları aratmayan Çeşme Marina’sını keşfedebilirsiniz. Lüks restoranlara ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan marina, özel yemekler tatmak için tercih edebileceğiniz nezih yerlerden biri. Yazında, kışında huzurla dolaşabileceğiniz bir ortamı ve havası var.

Quente Beach Club, yüksek ses müziğin olmadığı ağaçların altında doğal gölgelikleri ile serinleten tavsiye edilebilir bir beach. Giriş ücreti olarak 50 TL talep edilmektedir. Ancak denizin sığ olması, suyun ılık ve kumsalın güzel olması verilen paranın karşılığının alınmasını sağlıyor.

Çeşme Gezilecek Yerler | Çeşme Gezi Rehberi

Çeşme’de Gezilecek Yerler Bitmiyor!

Şimdiye kadar Çeşme’de gezilecek yerler olarak plajlardan, tarihi dokulardan ve eğlence mekânlarından bahsettik. Bir de görenleri, kendilerine kayran bırakan Çeşme Koyları var. İlçe merkezine sadece 1 km uzaklıktaki Aya Yorgi Koyu ve 2 plajı birbirinden ayıran kayalıktaki Delikli Koy bunlardan bazılarıdır. Aya Yorgi Koyu’nda hizmet veren beachlerden ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Plajındaki tesislerden faydalanarak da, ailenizle ya da arkadaşlarınızla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Delikli Koy ise daha sessiz bir ortama sahiptir. Durgun denizi ve turkuaza çalan su rengi ile insana huzur vermektedir. Deniz keyfinin yanı sıra gün batımında ziyaretçilerine, güzel manzara resimleri çekme imkânı tanımaktadır.

Özellikle gastronomi meraklısı gezginlerin, Çeşme gezilecek yerler listelerine Germiyan Köyü’nü de eklemelerini tavsiye ederiz. Çünkü burası Türkiye’de Slow Food akımına katılan ilk köydür. İlçe merkezine yaklaşık 23 km uzaklıkta bulunan köy, aynı zamanda bölgenin tek Türkmen yerleşim birimidir. Germiyan Köyü’nde doğal ve yerel ürünlerin yaşatılması amacıyla Slow Food hareketi başlatılmış. Bu akım sayesinde köye gelen gezginler katkısız yetişen ve mevsiminde toplanan ürünlerden hazırlanmış olan yiyecekleri tüketebilmektedir.

Çeşme Gezilecek Yerler Bölüm 5

Çeşme’de gezilecek yerler haricinde tekne turlarına katılarak çevre bölgeleri keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle sualtı sporları ve temiz koyları ile tatilcilerin yoğun ilgisini çeken Eşek Adası’nı ziyaret etmenizi öneririz. Adada konaklama imkanı bulunmamaktadır çünkü koruma altına alınmıştır. Çeşme gezilecek yerler listenize ilçenin çarşısını, Kervansaray’ı ve Dalyan’ı da ekleyebilirsiniz.

İlçe merkezinde kalabileceğiniz birçok 5 yıldızlı otel mevcut. Ilıca Hotel SPA & Wellness Resort ve Boyalık Beach Hotel & Spa Çeşme en gözde tatil noktalarından birkaçı. Benzer kalitede 4 yıldızlı tesislerde bulunmakta örneğin; Sisus Hotel Çeşme, Kondo Suites ve Best Western Plus Çeşme Hotel gibi. Çeşme gezilecek yerler hakkında fotoğraf ve bilgi paylaşımda bulunduk. Umarız bu yazı, yaparken size iyi bir kaynak olabilir. Yazıyı faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak, Çeşmede gezilecek yerler ile ilgili arkadaşlarınızın da bilgi almasını sağlayabilirsiniz…

Ege’ye alternatif olabilmesi için isterseniz, Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listesine de göz gezdirebilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Ters Evler Ziyaretçi Akınına Uğruyor başlıklı makalemizde Antalya'daki ters ev, ters ev ve ters evler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın