İsviçre’nin güneybatı ucunda bulunan şehri Jura Dağları ve Alplerin arasında kurulmuş bir şehirdir. Adını kenarında bulunan Gölü’nden alan şehir Avrupa’nın en romantik ve tarihi şehirlerinden bir tanesi olarak göze çarpmaktadır. Tarihi binaları, göl gezileri, sakin şehir hayatı ve doğal hali ile ziyaretçilerini bekliyor.

Avrupa’nın Göz Bebeği Şehir: Cenevre

Tarihi yapısının yanı sıra uluslararası birçok kurumun merkezinin yer aldığı Cenevre şehrinde birçok ülkeden insan ikamet ediyor. Ulaşım imkanının oldukça rahat olduğu şehirde bisiklet yolu ve birçok toplu ulaşım aracı bulunuyor. Saat üretimi konusunda dünyanın önde gelen merkezlerinden bir tanesi olarak görülüyor. İsviçre’nin ve Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olan Cenevre şehrinde gezilecek yerleri sizler için hazırladık.

Aziz Pierre Katedrali

1160 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 100 yılda tamamlanabilen katedral Neoklasik, Gotik ve Roma mimarisini yansıtmaktadır. İlk yapıldığı yıllarda Katolik mezhebine ait bir katedral iken 1536 yılında yaşanan reform hareketleri sonucu Protestan mezhebine ait bir katedrale dönüştürüldü. 16.Yüzyılda yaşanan bu reform sonrası mihrabında, tablolarında ve iç dekor tasarımı değiştirilen katedral ilk günkü görünümünü taşımıyor.

Su Çeşmesi (Jet d’Eau)

Cenevre’nin simgesi olarak görülen ve dünyanın en uzun çeşmelerinden bir tanesi olan Jet d’Eau Cenevre gölünün üstünde yer almaktadır. Saatte 200 km hızla fışkırtılan 500 litre su 140 metreye kadar ulaşabiliyor. 1891 yılında Rhone Nehri’nin su basıncının azaltılması amacıyla yapılan yapı zamanla büyük ilgi gördü. Daha sonra çeşmeye dönüştürülen yapı günümüzde turistlerin en uğrak noktalarından bir tanesi haline geldi.

Bourg-de-Four

Aziz Pierre Katedrali’nin de içerisinde bulunduğu eski şehir meydanı Bourg-de-Four, Cenevre’nin en eski noktalarından bir tanesi. Eski şehir bölgesi içerisinde Reform Müzesi, Reform Anıtı, Calvin ve diğer öncülerin heykelleri bulunuyor.

Çiçek Saati ve İngiliz Bahçeleri

İçerisinde yüzlerce çiçek barındıran ve her mevsim farklı bir renge bürünen İngiliz Bahçeleri turistler tarafından en çok ilgi gören noktalardan bir tanesi. Bahçelerin en dikkat çeken kısmı ise 1955 yılından bu yana içerisinde bulunan Çiçek Saati. Çevresini 650 tür çiçeğin sardığı ve güneş enerjisi ile çalışan saat bahçelerin en gözde mekanı olarak görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Antalya Kemer Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Antalya Kemer Gezi Rehberi, Beldibi Mağarası ve Dolphinarium Kemer hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın