’de Gezilecek Yerler Listesi

 

Çanakkale’ye gidip gezilecek yerleri görmeden dönmek olmaz. Çanakkale’de gezip görmek için o kadar çok yer var ki bu listeyi yaparken hangisini yazalım diye çok zorlandık. Bugün siz değerli okuyucularımıza Çanakkale seyahatinizde gezip görebileceğiniz yerlerin listesini hazırladık.

 

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Halk türküsünü de konu olan bu çarşı, 1889 senesinde 2. Abdülhamit döneminde Çanakkale’de yaşayan Yahudi bir aile tarafından yaptırıldığı bilinir. Doğruluğu ispatlanamayan bir başka iddia ise bu çarşının çok daha eski mazisi olduğudur. Evliya Çelebi’nin ‘’Seyahatname’’ adlı kitabında Aynalı Çarşı’dan söz ettiği görülür.

 

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gelibolu yarımadasında bulunan bu tarihi anıt ve şehitlikler, her vatan evladının o havayı soluması gereken bir kahramanlık destanının yazıldığı yerdir. Şehitliği ziyaret ettiğinizde tüyleriniz ürperecek ve tarif edilemeyen bir duygu yoğunluğu içine gireceksiniz. Çanakkale’ye uğradığınızda kesinlikle ilk gideceğiniz yer olmalıdır.

 

Çanakkale Merkez

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Mükemmel Çanakkale Boğazı manzarası ile kordonda yürüyüşe çıkmalısınız. Truva şehrinin maketini ve Truva filminde kullanılan tahtadan yapılmış Truva Atını da görebilirsiniz. Kordon, Çanakkale’nin kalbidir.

 

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 senesinde inşa ettirilen bu kale, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Çanakkale Deniz Zaferi’nin kahramanı Nusrat Mayın Gemisi’nin orijinali ile tıpa tıp aynı olan maketini ve birçok tarihi eseri görebilmeniz mümkün.

 

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

1890 yıllarında İtalyan Başkonsolosu Emilio Vitalis tarafından inşa ettirilen bu muazzam kuleyi görmeden dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan Lviv Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Lviv gezi rehberi, Lviv nerede? ve Lviv'de nereye gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Aynalı Çarşı ya gitmiştim ben, hem tarih olarak eskilere dayanıyor, hemde satış olarak bir çok ürün satılıyor.

  2. Çanakkale Şehitliği, çanakkaleye gidince gitmeniz gereken ilk yer, her türkün en az bir kez gidip görmesi lazım bence.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın