Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ya da Çamlık Demiryolu Müzesi olarak da bilinmektedir.
Açık Hava Tren Müzesi Nerededir?
Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi; demir yolu ve kara yolu ile Selçuk’a 7 km uzaklıktadır. Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi Çamlık, Selçuk’ta yer almaktadır. Adresi; Çamlık Köyü, Selçuk-İzmir olarak geçmektedir. Çamlık mahallesinde bulunan Açıkhava demiryolu müzesidir. Türkiye’deki en büyük demiryolu müzesidir. Müzenin koleksiyonu Avrupa’daki en büyük Buharlı Lokomotif Koleksiyonlarından birisidir.

Çamlık Açık Hava Tren Müzesi

Müze Neden Çamlıktadır?
Müze 160 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Müze iki nedenle Çamlık’ta kurulmuştur. Türkiye’nin ilk demir yolu olan İzmir-Aydın demir yolu Çamlık’tan geçmektedir. Bu demir yolu üzerindeki tamir atölyesi için de yine bu köy seçilmiştir. Müze olarak kullanımına karar verildikten sonra, 1991 yılında ziyarete açılmıştır.
Açık Hava Tren Müzesinin Tarihçesi
Müzenin inşası 1866-1976 yılları arasında yapılmıştır. Müze, Türkiye’deki en eski demiryolu hattı olan İzmir-Aydın Demiryolu hattının eski bir kısmı üzerinde yer alıyor. Çamlık mahallesi yakınında kurulmuştur. Çamlık tren müzesi, Efes Antik Kenti’ne fazlasıyla yakın bir konumda yer almaktadır. Eski dönemlerde İzmir’den Aydın’a giden demiryolu hattı yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenleme yapılırken, demiryolunun bir kısmı ve Çamlık Tren İstasyonu kullanıma kapatılmıştır. Müze için kapatılan istasyon alanı kullanılmıştır. Müzenin hazırlanmasına 1991 yılında başlanılmıştır. Müze 1997 yılında tamamlanmıştır. Müze için 1866’da inşa edilen orijinal demiryolu hattı kullanılmıştır. Binalar, lokomotif koleksiyonları ve arsa alanı demir yollarına aittir. Tren müzesinin mülkiyeti TCDD’ye aittir. Ancak müzeyi 99 yıllığına Atilla Mısırlıoğlu yönetmektedir. Mısırlıoğlu, yıllar önce Çamlık Tren İstasyonunda çalışmış olan bir sinyal memurunun oğludur.

Çamlık Açık Hava Tren Müzesi

Açık Hava Tren Müzesinde Sergilenenler
Atatürk 1937 yılında Ege manevralarını izlemek için Beyaz Tren ile Çamlığa gelmiştir ve burada bir gece konaklamıştır. Bu nedenle müzede Atatürk’ün kullandığı vagonlardan birisi tüm donanımıyla ve tarihten gelen esintiyle sergilenmektedir. Atatürk’ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlanmıştır. Müzede İngiliz yapımı, Fransız yapımı, Alman yapımı, Amerikan yapımı, İsveç yapımı ve Çekoslovak yapımı 30 adet buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında Dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif bulunmaktadır. Ayrıca Hitler tarafından 2. Dünya Savaşı’nda yaptırılan üç silindirli bir lokomotif de yer almaktadır. Hitler’in kullandığı lokomotif, 1943 yapımı ve 85 ton ağırlığındadır. En eskisi 1887 yapımı, en yenisi 1952’de imal edilmiş lokomotifler oldukça bakımlıdır. Tarihe tanıklık etmiş bu lokomotiflerin yanı sıra 4 vinç, motorin taşıma tankı, su cenderesi ve pompaları, 1 açık ve 1 kapalı yolcu taşıma vagonu, tamir atölyesi sergilenmektedir. 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 m uzunluğunda eski bir de tünel bulunmaktadır.

Çamlık Açık Hava Tren Müzesi

Müze Yakınında Neler Var?
Müzenin hemen yanında restoranlar yer almaktadır. Türk mutfağının ve özellikle de Ege mutfağının eşsiz lezzetteki yemekleri bu restoranlarda sunulmaktadır. Müze bölgedeki evlerle yani yaşam alanıyla iç içedir. Müzeden çıkınca karşı bina ya da çapraz binaların hepsi konuttur. Bölgedeki evler genellikle bir ya da iki katlıdır. En fazla 3 katlı ev görebilirsiniz. Bölge halkı turistlere ve turizme açıktır. Konaklayabilmek için pansiyonlar ve küçük oteller bulunmaktadır. Çevre illere giderek konaklama yapmak da mümkündür. Toplu taşıma aracı olarak minibüsler kullanılmaktadır. Selçuk’a, İzmir’e ya da Kuşadası’na gitmek ve o bölgeler de konaklama yapmak olasıdır. Yaz aylarında minibüsler her 20 dakika da bir, hatta daha sık geçmektedir.

Çamlık Açık Hava Tren Müzesi

Açık Hava Tren Müzesi Ziyaretleri
Tren müzesinin ziyaret saatleri; 09.00-18.00 arasındadır. Müze her gün ziyarete açıktır. Ancak giriş ücretlidir. Giriş biletinizi müzeye gelince alabilirsiniz. Civardaki okulların yaptığı müze ziyaretleri, tren meraklılarının yaptığı ziyaretler, bölge halkının ve çevre illerin müze ziyaretleri müzeyi ayakta tutmaktadır. Yaşayan, canlı bir yapıda kalmasını sağlamaktadır. Efes Antik bölgesi de Selçuk’ta yer almaktadır. Bölgeye gelen turistler, tren müzesine de uğramaktadırlar. Müze de tarih kokan bir yapı bulunmaktadır. Müzenin mimari yapısı da oldukça doğal bir şekilde bırakılmıştır ve modern hale getirilmemiştir. Müzeye girdiğinizde kendinizi zaman tünelinde gibi hissedebilirsiniz. Atatürk’ün de oradan geçmesi ve orada konaklaması, kullandığı vagon, orada çekilmiş olan fotoğrafları tarihin başka bir kanıtı olarak tüyleri ürpertmektedir. Çamlık bölgesinde yer alan tren müzesi, doğal ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini her yıl ağırlamaya devam etmektedir.

Çamlık Açık Hava Tren Müzesi

Bir önceki yazımız olan Perseid Göktaşını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler başlıklı makalemizde Perseid Göktaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın