Trabzon’a gittiğinizde, bilinen turistik mekanlar haricinde, gibi daha az bilinen yerlere de vakit ayırmalısınız. Trabzon’un birazcık dışında yer alan bu mağara, Dünya’nın en uzun ikinci mağarasıdır. Eşsiz bir doğanın içerisinde ilerleyerek ulaşabileceğiniz mağarada, göl, akarsu ve benzeri yapılar gözlemlenebilmekte. Aynı şekilde, mağaranın iklimi, astım hastalarına iyi gelmektedir.

Çal Mağarası - Trabzon

Trabzon’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu mağara, 2000 yılında düzenlenmeye başlamış ve bundan üç yıl sonra, turizme ve sivil halka açılmıştır. Çal Mağarası’nın kendi büyüleyici atmosferinin dışında, etrafında bulunan tarihi yapılar da ilgi çekici unsurlardan.

Çal Mağarası - Trabzon

Çal Mağarası içerisinde, mağarayı gezmenizi kolaylaştıracak bir yürüyüş rotası var. Ancak, Dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası’nın yalnızca ilk kilometresi halka açıktır.

Çal Mağarası - Trabzon

Çal Mağarası içinde, yer yer göletler bulunmakta. Bu göletlerdeki su seviyesi, yağış görülen mevsimlerde 50 cm. derinliğe kadar ulaşabiliyor. Kimi zaman küçük balık rezervleri de gözlenen mağara içerisindeki gölet, kurak mevsimlerde 25-30 santimetrelik derinliğe kadar düşüyor, ancak kurumadan varlığını koruyor.

Çal Mağarası - Trabzon

Mağaranın ilgi çekici çevresi ve içerisindeki iklimin hastalıklara iyi geldiğine inanılması nedeniyle, çok kısa sürede, yerel halk tarafından sık sık ziyaret edilir hale gelmiş. Bunun ardından, çevresinde tesislerin artması ve imkanların çoğalmasıyla, yabancı turistler tarafından da ziyaret edilmeye başlanmıştır. Tesisler, çevrenin elverişsiz yapısı nedeniyle, mağaradan biraz daha uzakta bulunsa da, yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz.

Çal Mağarası - Trabzon

Mağaranın birazcık ilerisinde bulunan tesisler içerisinde yeme içme imkanları bulunuyor. Hem restoran hem de kafe olarak hizmet veren tesislerin kalitesi gayet yüksek. Aynı zamanda, mağaranın içerisinde de kafe olarak hizmet veren ufak bir yer işletme mevcut.

Çal Mağarası - Trabzon

Burada yemek servisi yapılmasa da, içecek servisi mevcuttur. Mağaranın eşsiz atmosferi ve serin iklimini yaşayarak, mis gibi karadeniz çayını yudumlamanız mümkün. Çal Mağarası etrafında konaklama yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor.

Çal Mağarası - Trabzon

Trabzon’daki saklı güzelliklerden biri olan Çal Mağarası, giderek daha fazla ziyaret edilmekte ve çok daha fazla insanın ilgisini çekmektedir. Eğer Trabzon’a yolunuz düşerse, siz de mutlaka bu doğa harikasını ziyaret etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Karaca Mağarası – Gümüşhane başlıklı makalemizde karaca mağarası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın