Dünyanın en büyük adası olan Grönland’a seyahat etme planları olanları ciddi bir soğuk bekliyor. Çoğu kişi tarafından İzlanda ile karıştırılan Grönland aslında Danimarka’ya bağlı olan özerk bir ülke. Ülkenin geçmişinde oldukça enteresan olaylar mevcut.

Grönland, insanların refah düzeylerine bakıldığında Avrupa ortalamasının çok çok üzerinde. Yani kar ve soğuk insanları mutlu etmeye yetiyor. Şaka bir yana, 57 Bin kişilik nüfusu olan bu ülke kendi isteği ile Avrupa Birliği’nden çıkan tek ülke. Bunun en büyük sebebi ise Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda ülkeye bir getirisinin olmaması. Grönland, adının anlamının aksine tamamen kar ve buzlarla kaplı. Danca’da Yeşil Ada anlamına gelen bu ismin neden verildiğine dair çeşitli rivayetler var. Bu rivayetlerden bir tanesi de 15. yüzyılda buraya gelen Kızıl Erik’in her geldiğinde adanın yeşil ormanlarla kaplı olmasıymış. Ancak bu adayı yeşil olarak görme ihtimalinin de çok az olduğunu unutmamak gerek.

Buzlar Ülkesi Grönland

Güneşli Ancak Soğuk

Grönland Adası’nda ortalama sıcaklık -70 derecedir. Zaman zaman güneş görmek mümkün ancak hava kurudur. Buraya gelecek olanların ziyaret edecekleri zamanda gece mi yoksa gündüz mü olacağını önceden bilmeleri önem taşıyor. Burada 3 ayda bir gece ve gündüz değişimi yaşanır. Grönland’a gelmek için sadece Kopenhag ve Reykjavik üzerinden uçağa binebilirsiniz. Başka yerden direkt uçuş bulunmuyor. Harita üzerinde yakın gibi görünse de Kopenhag üzerinden Grönland’a uçuş süresi 10 saattir. Adada ulaşım için otoyollar yerine helikopterler kullanılır. Dağlık bölgelerde ise kızaklarla taşımacılık yapılır.

Buzlar Ülkesi Grönland

Bir önceki yazımız olan Antarktika Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Antarktika, Antarktika gezisi ve Antarktika hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın