Doğa ile iç içe olmak isteyenler ya da denizin tadını doyasıya çıkarmak isteyenler için Akçay son derece uygun şirin bir belde. Buraya gelenler isterlerse Kaz Dağları’nın yeşillikleri arasında temiz havaya sahip bir doğa ile baş başa kalabilirler.

Edremit Körfezi’nin orta kısmında bulunan Akçay, kış aylarında sessiz ve kendi halinde bir beldeye dönüşmesine rağmen, yaz ayları geldiğinde ise yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bu bölgede konaklama yapmak isteyenlerin en az 6 aylık bir dönem öncesinden rezervasyon yaptırmaları oldukça önemli. Çünkü bu bölgede bulunan Altınoluk ve Edremit gibi diğer tatil yöreleriyle birlikte Akçay’da da konaklama yaz aylarında sıkıntı yaratabiliyor. Akçay merkezde konaklama yapmak isteyenler için 2 haftalık, aylık ve sezonluk olarak kiraya verilen evler mevcut. Ev kiralamak için yaz ayları gelmeden rezervasyon için harekete geçmek gerekmekte.

Tatlı Suyu ve Temiz Havası İle Ünlü

Akçay’ın bilinen en önemli özelliklerinden bir tanesi denizin içinden çıkan tatlı sudur. Burada denize girenlerin en büyük şikayetlerinden bir tanesi deniz suyunun çok soğuk olmasıdır. Bu durumun denizin altından çıkan tatlı su kaynağı ile alakalı olduğu söylenir. Ayrıca pek çok kişi tarafından Ege Denizi’nin en soğuk olduğu bölge de bu bölge olarak bilinir. Akçay’da denize girmekten hoşlanmayan insanlar için yapılacak çok çeşitli faaliyetler mevcuttur. Bu faaliyetlerde bir tanesi de Kaz Dağları’nda yürüyüş yapmaktır. Bu bölge temiz havası ile dünyada oldukça bilinen ve yurt dışından da bu sebeple çok fazla insan çeken bir bölgedir.

Buz Gibi Deniziyle Ünlü Akçay

Piknik yapmak isteyenler için de çok sayıda alternatif vardır. Bunlardan bir tanesi de Hasanboğuldu piknik alanıdır. Bu bölgede bulunan Hasanboğuldu Göleti buraya gelenlerin çok fazla ilgisini çeken bir manzaraya sahiptir. Akçay’a yazın gidenler, sahilde kurulan sahnede ücretsiz olarak verilen konserleri de izleme fırsatı bulurlar.

Bir önceki yazımız olan Eşsiz Manzaralı Manisa Spil Dağı başlıklı makalemizde Manisa Spil Dağı, Spil Dağı Milli Parkı ve Spil Dağında Konaklama hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın