Marmara Bölgesi içindeki en büyük göl olan büyük kısmı Sakarya küçük bir bölümü de Kocaeli sınırları içinde bulunmaktadır. Yeşil doğası ve göl kenarındaki piknik alanları sayesinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve hatta Bursa gibi illerden yoğun şekilde ziyaretçi akını yaşayan göl Marmara’da ender kalan yeşil bölgelerden birisidir.

Büyülü Sapanca Gölü

 

Göl çevresinde yapılabilecek aktiviteler oldukça çeşitlilik göstermekte. İsterseniz deniz bisikleti ile gölde bir yolculuğa çıkıp manzaranın güzelliğini tam merkezden görebilir, isterseniz de Türkiye’de Kapadokya’dan sonra balon turizmine açılan ikinci yer olarak balonlar ile bu güzel manzarayı gökyüzünden takip edebilirsiniz.

 

Büyülü Sapanca Gölü

 

Sapanca Gölü çevresinde, köy ve dağ yollarında hiking (doğa yürüyüşü), trekking yapmak mümkün. Genç neslin popüler aktiviteleri arasında yer alan doğa yürüyüşü için günübirlik rotalar çizilerek doğayla iç içe olmak için buradan daha güzel bir yer bulamazsınız.

 

Büyülü Sapanca Gölü

 

Ben aktivite yapmam benim için sakinlik ve huzur önemli diyorsanız büyük şehirlere oldukça yakın olan bu göl çevresinde piknik yapma olanağınız da bulunmakta. Hatta daha da ileri gidersem Sapanca Gölü çevresini devasa bir piknik alanı olarak değerlendirebilirim. Sadece göl çevresinde değil göle akan mahmudiye deresi çevresinde de çokça piknik alanı bulunmakta ve çoğu İstanbul sakini hafta sonu için Sapanca Gölü çevresine gelip eşleri ve çocukları ile piknik yapmaktadırlar. Eşsiz göl ve doğa manzarası ile kuş sesleri eşliğinde yapılan piknik ve o huzurlu anların bünyede bıraktığı etki görülmeye değer doğrusu.

Büyülü Sapanca Gölü

 

Kahvaltıyı oldukça önemseyen biri olarak gördüğüm en güzel kahvaltılar burada bulunan Mahmudiye bölgesine ait olabilir. Yazın mahmudiye deresi kenarında, vadi içinde, kuş sesleri eşliğinde ve oldukça serin bir ortamda yapılan kahvaltı sayesinde iş stresini atarak deşarj olabilir ve hayatın mutlu taraflarını görebilirsiniz.

Büyülü Sapanca Gölü

Bir önceki yazımız olan Karadeniz’in incisi Trabzon’da bir UZUNGÖL başlıklı makalemizde göl, karadeniz ve uzungöl hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın