hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru adrestesiniz! Yazımız boyunca geçmişten günümüze Anadolu topraklarının en önemli şehirlerinden biri olan i fotoğraflarıyla birlikte sizlere tanıtacağız. Beğendiğiniz yerleri ziyaret etmek isterseniz, Bursa gezilecek yerler haritasını inceleyerek tüm karayolu rotalarını çıkarabilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa gezilecek yerler yazısı iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Osmanlı’dan günümüze kadar ülkemizin en önemli kentlerinden biri olan yer almaktadır. İkinci bölümde ise listesini bulabilirsiniz. Gezi için geniş bir zaman dilimine sahipseniz, i de mutlaka görmenizi öneririz…

Bursa Gezilecek Yerler (Şehir Merkezinde)

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden olan Bursa’da gezilecek yerler, doğal ve tarihi zenginlikler oldukça fazla. Çünkü şehir, Osmanlı’nın ilk başkenti olma özelliğini taşımakta ve o dönemde inşa edilen heybetli eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bursa Gezilecek Yerler

1.Yeşil Cami

1419 yılında yaptırılan Yeşil Cami, ahşap işçiliği, sıra çinileri ve mermer işçiliğiyle ziyaretçileri adeta büyülemektedir. Bu nedenle genellikle Bursa merkezde gezilecek yerler listesinin hemen başında yer almaktadır. Cami bahçesinde 1421 yılında Sultan Mehmet Çelebi’nin emriyle inşa ettirilen Yeşil Türbe yer almaktadır. Sekizgen bir şekle sahip olan türbenin bütün duvarları çiniyle kaplıdır. Osmanlı mimarisinde bu özellikle bir tek Yeşil Türbe’de vardır.

Bursa Gezilecek Yerler

2.Osman Gazi ve Oğlu Orhan Gazi’nin Türbeleri

Kentin zengin tarihinden bugüne ulaşabilen en önemli yapıları, Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin türbeleri olarak değerlendiriliyor. Tam olarak Tophane Parkı’nın yanında bulunan türbeler, Bizans döneminde manastırının şapeli üzerine yaptırılmış. 19 yüzyılda ise deprem ve yangın felaketlerinden dolayı hasar olan türbeler, Sultan Abdülaziz döneminde tadilat edilmiş. Bursa gezilecek yerler arasında bulunan Tophane’deki türbeleri ziyaret etmek isterseniz, şehrin hemen hemen her yerinden otobüs ve metro ile Osmangazi ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

3. Bursa Gezilecek Yerler Listesinin Olmazsa Olmazı: Ulu Cami

Çok ayaklı cami dizaynının en önemli örneği Ulu Cami’dir. Bu özellik, yapının ziyaretçi akınına uğramasına neden olmaktadır. 1396 ila 1399 seneleri arasında yaptırılan Ulu Cami, Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Yapım emrini Yıldırım Beyazıt vermiş ve eserin tasarımını gören Evliya Çelebi camiyi, Bursa’nın Ayasofya’sı olarak nitelendirmiş. Bölge halkına Bursa’da gezilecek yerler neleri dediğinizde, eminiz ki özgünlüğü ve görkemi nedeniyle Ulu Cami’yi ilk sıralara alacaktırlar.

Bursa Gezilecek Yerler

4.Şehirde Dalaşırken Dinlenmek İsterseniz Koza Han İyi Bir Tercih!

Tekstil sektörünün önemli kentlerinden biri olan Bursa’da gezilecek yerler arasında Koza Han’da bulunuyor. Çünkü bu han, bölge halkının ve şehir dışından gelen turistlerin alışveriş yapabilmesi için önem taşıyor. 95 odalı Koza Han’da göz kamaştırıcı gümüş aksesuarlar, ipekten elde edilmiş giyim ürünleri ve hatıra olarak saklayabileceğiniz birçok eşya satılıyor. Han, aynı zamanda huzur dolu ortamı ve tarihi dokusuyla Bursa gezi turunuzda dinlenip nefes alabileceğiniz bir mola yeri.

Bursa Gezilecek Yerler

5.Emir Sultan Cami ve Emir Sultan Cami Külliyesi

Bursa yakınlarında gezilecek yerler ve merkezde görülmesi gereken mekanlar içerisinde cami ile külliyelerin sayısı oldukça fazla. Asırlık ağaçlar arasındaki Emir Sultan Cami ve Külliyesi’de bunlardan bir tanesidir. Hundi Fatma Hatun tarafından (Yıldırım Bayezid’in kızı) 15.yüzyılda yaptırılan cami ve külliye, Fatma Hatun’un kocası adına inşa ettirilmiş. Caminin yanındaki türbede, Emir Sultan ve ailesinin mezarları yer almakta.

Bursa Gezilecek Yerler

  1. Bursa Merkezde Gezilecek Yerler: Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi’nin bilinen birçok özelliği vardır. Bunlardan ilki Osmanlı sultanlarının son yaptığı külliye olmasıdır. Bursa’nın gelişmesine katkıda bulunması amacıyla II. Murad tarafından inşa ettirilmiştir. Külliyenin diğer bir özelliği ise 12 türbesi ile İstanbul’dan sonra saray soyundan olanların defnedildiği en büyük 2.yer haline gelmesidir. Günümüzde Muradiye Külliyesi’nin hamamı engelli yurttaşlarımız için bir tesis olarak kullanılmaktadır. 16 odalı medresesi ise kanser tanı merkezi olarak halka hizmet vermektedir.

Bursa Gezilecek Yerler

7. Bursa Gezilecek Yerler: Hanlar Bölgesi

Hanlar bölgesi, Bursa merkezde gezilecek yerler listesinin başında sizlere anlattığımız Koza Han’dan sonra en çok ilgiyi çeken diğer hanlara ev sahipliği yapmaktadır. Hanlar bölgesini ve Kapalı Çarşı’yı ziyaret ederek, çok sayıda tarihi yapıyı görme fırsatı yakalayabilirsiniz. İpek Han, Emir Han, Tuzhan, Pirinç Han, Geyve Han ve Fidan Han gibi önemli yapılar bu bölgede bulunmaktadır.

Bursa Gezilecek Yerler

8.Irgandı Köprüsü

1442’de Hacı Muslihiddin’in emriyle inşa ettirilen Irgandı Köprüsü, Bursa Tarih ve Kültür Yolu’nun Gökdere güzergâhındaki en mühim geçiş noktalarından biri olarak anılmaktadır. Köprü, Dünyanın arastalı 3 köprüsünden birisi olma özelliğine sahiptir. İlk olarak Timurtaş’a yaptırılan köprü, işgaller ve depremler nedeniyle tahrip olduğu için 1949 yılında betonarme ve tasarım olarak yeniden yaptırılmış. Bursa gezilecek yerler listesine dahil ettiğimiz bu mekan hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bloğumuzdaki diğer yazılardan faydalanabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

9.Soğanlı Botanik Parkı

Bursa halkına bölgenin botanik çeşitliliğini anlatmak gayesiyle 1998’de açılan Soğanlı Botanik Parkı’da Bursa gezilecek yerler arasında ön plana çıkmaktadır. Her yıl Uluslararası Lale Festivali’nin gerçekleştirildiği bu alanda İngiliz, Fransız ve Japon bahçeleri gibi tematik kısımlar mevcut. Ayrıca park ile aynı sene içerisinde halka açılan hayvanat bahçesinde de 67 farklı türde yüzlerce hayvan bulunmaktadır.

Bursa Gezilecek Yerler

10.Bursa Gezilecek Yerler: Arkeoloji Müzesi

Ülkemizin bu alandaki ilk tesislerinden birisi Bursa Arkeoloji Müzesi’dir. 1972 senesine kadar Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese’de bulunan müze, sonrasında Reşat Oyal Kültürparkı içerisine taşınmış. Büyük bir alana kurulan yeni müzede 15 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntıları ve bölgeye hükmetmiş olan medeniyetlerden kalma eserleri görebilirsiniz.

Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler Listesi

Bursa’da gezmek için yeterli vaktiniz varsa Bursa yakınlarında gezilecek yerler listesindeki doğal ve tarihi mekanları da ziyaret edebilirsiniz. İşte Bursa çevresinde gezilecek yerler arasındaki en önemli yapılar:

-Tirilye

-İznik

-Gölyazı

-Uludağ

-İnkaya Çınarı

-Cumalıkızık Köyü

-Cennet Kanyonu

-Teleferik

-Misi Köyü

-Küreklidere Şelalesi

-Saitabat Köyü

Bursa gezilecek yerler yazısına eklenmesini istediğiniz parkları, müzeleri, tarihi kalıntıları ve şelaleleri yorum bölümüne yazarak, makalenin zenginleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca güncel Denizli gezilecek yerler listesini de blogumuzda bulabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Denizli Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde denizli, Denizli gezi turu ve Denizli gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın