ilimiz gerek yapısı gereği gerekse birbirinden güzel ilçeleri ile sizleri cezbedecek nitelikte bir kilit noktasıdır. ’ yı gezmek istiyorsanız ve dolu dolu bir gezi olsun istiyorsanız o vakit 3 ila 4 gün içerisinde karış karış ilimizi gezerek keyifli bir gezi zamanlaması geçirebilirsiniz. Özellikle ’ da görmeniz gereken yerler Cumalıkızık, Mudanya, Trilye ve Gölyazı olmakta.

İstanbul’ dan Bursa’ ya Gidiş

Bursa’ ya karayolu üzeri başta olmak üzere çeşitli yollardan ulaşım sağlayabilirsiniz.

İdo Hızlı Feribot ile Bursa Ulaşımı: İstanbul Avrupa Yakası’ nda ikamet ediyorsanız o vakit yapmanız gereken Yenikapı – Mudan ya feribotuna binmek olacaktır.

Anadolu Yakası’ nda ikamet ediyorsanız da o vakit Pendik – Yalova feribotuna binerek Mudanya’ ya seyahat edebilirsiniz. İmkanı olanlar için Yenikapı’ dan geçmek daha iyi bir seçenek olmaktadır.

İstanbul Bursa arası arabasız ulaşım sağlamak istiyorsanız Eminönü ve Büyükçekmece’ den kalkan deniz otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Buradan BUDO deniz otobüslerine binerek de Bursa iskelesine kadar gidebilirsiniz.

Osmangazi Köprüsü: Osmangazi Köprüsü özellikle Anadolu Yakası’ nda oturanlar için çok iyi bir alternatif lakin ücretli geçiş olduğundan dolayı tercih edilebilirliği biraz düşük. Ama yolunuzu biraz daha kısaltmak isterseniz Osman Gazi Köprüsü’ nden geçerek yaklaşık Bursa merkez ulaşmanıza 80 km civarında bir yolunuz kalmış olur.

Bursa’ ya Ne Zaman Gidilir

Ramazan ayında Bursa’ da bir çok yer kapanmaktadır. Bunun için Ramazan ayını tercih etmemenizi söyleyebiliriz. Bursa’ ya ne için gitmek istediğinize bağlı olarak yaz ayında kamp yapmak, tarihi alanları keşfetmek, doğa yürüyüşlerinde bulunmak ve benzeri tutumlar için yaz ayında Bursa’ yı tercih edebilirsiniz. Kış ayında ise teleferik gezisi yapmak ve tabii ki kayak merkezlerine uğramak birinci şartlandırma diyebiliriz.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa’ da gezilecek yerler haydi başlayalım!

Bursa Ulu Camii

Ülkemizdeki en ünlü camiiler den bir tanesi de Ulu Camii olmakta. 1300′ lü yıllarda yapılan camii 20 kubbeli yapısıyla tarihi özellikleri barındıran en eski camiiler den bir tanesidir. Caminin en ilginç yapısından bir tanesi de henüz güneş sistemi ile ilgili bir bilgi yok iken mimbere güneş sistemi uygulanmasıdır. Üstelik bu sistem gezegenlerin yörüngelerini de birebir tarif edebiliyor.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Tophane Bölgesi

Bursa ilimizin gezilecek formdaki tarihi yerler arasında yerini alan bir diğer yerimizde Tophane Bölgesi olmakta. Buraya geldiğinizde bu beldenin atmosferi sizleri bir nevi tarihe götürecek ve buradan bir çok noktayı keşfetme imkanı bulacaksınız.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Arkeoloji Müzesi

1902 yılında açılan müze daha sonraki dönemlerde daha da genişletilerek Kültürpark içerisine taşınmış olup içerisinde fosil kalıntılarından arkeolojik kazı sonucunda elde edilen eserlere kadar bir çok kalıntılar sergilenmekte. Özellikle bulunan kalıntılar arasından Bizans kalıntıları olduğunu söyleyebiliriz.

Karagöz Müzesi

Bursa’ da görülmeye değer yerlerden bir tanesi de Karagöz Müzesi olmakta. Bir çok neslin büyüdüğü gölge oyunları grubunda Hacivat ve Karagöz oyunları ile eğlenir gülerdi. Hacivat ve Karagöz müzesinde gölge oyunları, kukla oyunları ve bunların gelişim sürecine bağlı dönemleri inceleyebileceğiniz bir müzedir.

Saltanat Kapısı

Tarihte Osmanlı’ nın Bursa’ ya bu kapıdan girdiği söylenmektedir. Lakin zaman içerisinde bir çok medeniyetliğe ev sahipliği yapmıştır diyebiliriz. Asıl kökeni Roma İnparatorluğuna dayanan Saltanat kapısı mimari yapısı ise taşlardan inşa edilmiştir.

Bursa Gezi Rehberi

Orhangazi  & Osmangazi Türbeleri

Tophane Parkı’ na giderken sizleri karşılayacak olan yapılardan bir tanesi de Osmangazi ve Orhangazi türbeleri olmakta. 1855 yılında oluşan depremle yıkılan türbeler daha sonrasında 2 farklı türbe olarak yaptırılmıştır. Bu arada bu bilgiyi de ekleyelim Osmangazi ve Orhangazi Osmanlı Devleti’ nin ilk kurucularıdır.

Tophane Saat Kulesi, Bursa Tarihi Hanlar, Irgandı Köprüsü, Yeşil Türbe, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa Botanik Park, İnkaya Çınarı beldede ziyaret edilebilecek diğer alanlardır.

Bursa Teleferik

Bursa Gezi Rehberi

Haftanın 7 günü saat 08:00 ile 20:00 arasında dilerseniz tek yönlü dilerseniz de gidiş dönüş olarak teleferik hattını kullanabilirsiniz. Doğa keşfinin doruklarına erişmek isteyenler için teleferik birebir olanak sağlamaktadır. Özellikle de kış mevsiminde kayak alanına ulaşmak için en ideal alternatiflerden bir tanesi diyebiliriz. Yaz ayları için ise panoramik manzaraya doyacağınız bir gezi sizleri bekliyor olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Şehir Türkiye başlıklı makalemizde görülmesi gereken ve şehirler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. gezilecek yerlerin en başında gelen yerlerin birkaçı da Saitabat şelalesi ve Cumalıkızık
    Bence bu iki güzide yeri mutlaka görün derim

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın