Afrika kıtasının batısında bulunan Burkina Faso denize kıyısı bulunmayan Afrika ülkelerinden bir tanesidir. 1963 yılına kadar Fransa’nın sömürgesi olarak kalan ülke bu tarihten itibaren bağımsızlığını kazanarak Yukarı Volta adıyla anılmıştır. Ancak ülke içindeki siyasi belirsizliklerin bir türlü sonuçlanmaması yüzünden 1983 yılında Thomas Sankara önderliğinde devrim gerçekleştirilmiş ve ülkenin adı da bu tarihten itibaren Burkina Faso olarak değiştirilmiştir.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Burada yerel dillerin çoklukla konuşulduğu görülmektedir. Bunlar arasında Moore, Fulfulde ve Dioula diğer yerel dillere göre daha çok konuşulmaktadır. Bu dillerin dışında ticari hayatta Arapça dili de kullanılmaktadır. Ülkede dini inanç etnik yerel dinler üzerinde yoğunlaşmıştır. Ancak genel anlamda ülkede halin olan din Müslümanlıktır. Bununla birlikte nüfusun %23’ü Hristiyan dinine inanmaktadır.

Burkina Faso’ya Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

Burası Afrika kıtasındaki ülkeler arasında sıcaklığın üst seviyede görüldüğü ülkelerin başındadır. Mart ve Nisan ayında nispeten sıcaklıklar diğer aylara göre düşer. Bu sebepten dolayı bu aylar Burkina Faso’yu ziyaret etmek için ideal aylardır. Ancak ülkemizden Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou şehrine direkt olarak uçuşlar bulunmamaktadır. Bu yüzden Abican, Brüksel, Dakar, Paris gibi şehirlerden aktarmalı olarak buraya gelinebilir.

Burkina Faso Gezi Rehberi

Burası dünyanın en fakir ve az gelişmiş ülkeleri arasındadır. Dünya üzerindeki gelişmekte olan yüksek borçlu ülkeler statüsünde yer almaktadır. 2013 yılında yayınlanan rapora göre insani gelişim endeksi sıralamasında 187 ülke arasında 181. sırada kendisine yer bulmuştur. Kişi başına düşen gelir 1500 dolar civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Tunus Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, Medina of Tunis ve Sahra Çölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın