Ülkemizde bulunan mağaralar her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Bilinen mağaraların dışında henüz ulaşılamamış ve gün yüzüne çıkmamış binlerce mağara olduğu bilinmekte. Ülkemizdeki eşsiz mağaralardan bir tanesi de Burdur da bulunan İnsuyu Mağarası. Bu mağaranın özelliği ülkemizde turizme açılan ilk mağara olması.

İnsuyu Mağarası Burdur’a 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Geçmiş yıllarda Burdur’un su ihtiyacını karşılayan mağara yıllar geçtikçe suların çekilmesiyle bu özelliğini kaybetmiştir. Günümüzde ise mağaranın içerisinde göletler oluşmaktadır. Kış aylarında su seviyenin arttığı gözlemlenmiştir. Ancak bu su mağaranın içerisinden güzel bir ortam oluşturmaktan öteye geçmemektedir.

İnsuyu Mağarası’nın özellikle şeker ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır. Bu yüzden de pek çok hasta bu mağaraya şifa bulmak amacıyla gelmektedirler. Mağaranın yakınında İl Özel İdare tarafından kurulmuş olan konaklama tesisi de buraya gelen turistlerin konaklama yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Burdur İnsuyu Mağarası

Sarkıtlar ve Dikitler Göz Kamaştırıyor

Mağaranın göz kamaştıran yapısı buraya gelenleri kendisine hayran bırakmakta. Mağaranın içerisinde bulunan kalker tortulanmalarından oluşan sarkıtlar ve dikitler buraya gelen turistlerin uzun süre bakmaktan kendilerini alamadıkları ve fotoğrafladıkları güzellikler arasındadır. Bu tür mağaralara ilgi duyanların güzel vakit geçirecekleri mağaralardan bir tanesi olan İnsuyu Mağarası ’nı yarım gün içerisinde dolaşmak mümkün olmakta.

Burdur İnsuyu Mağarası Mağaranın toplam uzunluğu 525 metre. Bu uzunluk bir mağaraya göre oldukça fazla. Birbirine bağlı iki farklı bölümden oluşan İnsuyu Mağarası ’nın birinci bölümü, üzerinde girinti ve çıkıntılar bulunan ve yer yer kafes şeklindeki şekillerle dolu. Mağaranın içerisinde bulunan ikinci bölüm ise mağara içerisindeki su seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkmıştır. İkinci bölümün uzunluğu birince bölüme göre daha uzun olmasına rağmen, bu bölümde bulunan sarkıtlar birinci bölüme göre çok daha azdır. İkinci bölümün gezilmesi birinci bölüme göre daha zordur. Bu sebeple bu bölümü genellikle spor amaçlı gezenler bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dim Mağarası başlıklı makalemizde Dim Mağarası, Dim Mağarası Nasıl Oluşmuştur ? ve Dim Mağarası'na Nasıl Gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın