Özel araçları ile Avrupa tatiline çıkmak isteyenler için iki geçiş noktası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Yunanistan diğeri ise Bulgaristan. Yunanistan üzerinden Avrupa’ya açılacaklar için yol biraz daha uzuyor. Buna karşın Bulgaristan sınırı üzerinden çıkışlarda ise bazı zorluklarla karşılaşmak mümkün.

Yıllardan beri Türkiye’den Bulgaristan’a girecek olan hususi araçlarla ilgili olarak çeşitli problemler çıkmakta. Bu konuda Bulgar sınır polisi biraz titiz davranıyor. Bu titizlik elbette biraz da bilinçli olarak yapılmakta. Hususi aracınızla Bulgaristan sınırından geçerken unutmamanız gereken en önemli nokta tabi ki bir miktar Euro’yu bu geçiş için ayırmanız. Bu bir anlamda rüşvet. Bulgar polisi bunu sizden istemeden evraklarınızın arasına koyacağınız 10 Euro işinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu elbette doğru bir davranış değil. Ancak Bulgar polisi için bu alışılmış normal bir istek.

Bulgaristan Sınırında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Karşı Koyarsanız İşiniz Zorlaşıyor

Bu parayı vermek istemediğinizde ise size çeşitli yaptırımlar uygulanması kaçınılmaz oluyor. Örneğin aracınızda ne kadar eşyanız varsa hepsi çıkartılıyor, bavullar açılıyor ve tüm eşyalarınız yerlere serilerek köpekler tarafından kontrol ediliyor. Bu durum televizyonlardan ya da başka iletişim kanallarından bizlere çok fazla yansıtılan bir durum değil ve genellikle ilk defa Bulgaristan sınırını kullanacak insanların başına gelen bir durum.

Bulgaristan Sınırında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bu konuda çok ısrarcı olursanız işlerin daha da zorlaşacağını unutmayın. Daha yurt dışına çıkamadan bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız önceden hazırlıklı olmanızda fayda var. Bununla birlikte aracınızı kesinle şüphe uyandıracak aksesuarlarla donatmayın. Örneğin gereksiz yanıp sönen ışıklar, koyu ve içerinin görünmesini engelleyen cam filmleri, yüksek ses çıkaran egzoz gibi etkenler sınırda işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Bulgar polisinin bir sorun bulmak ve sizden daha çok para almak için elinden geleni yapacağını unutmayın. Evraklarınızın tam ve eksiksiz olduğundan emin olun.

Bulgaristan Sınırında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir önceki yazımız olan Evcil Hayvan İle Tatile Çıkmak başlıklı makalemizde Evcil hayvan ile seyahat yapmak, Evcil hayvan ile tatile çıkmak ve Evcil hayvan uçağa bindirilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın