Macaristan’ın başkenti şehri Orta Avrupa’nın en gözde şehirlerinden bir tanesi olup kısa süreli tatiller için oldukça cazip bir şehir olarak ön plana çıkmaktadır.

Budapeşte kentindeki ilk yerleşimler M.Ö. 1.yüzyılda Keltler tarafından oluşturulmaya başlanmıştır. Daha sonra Romalılar tarafından ele geçirilen bu yerleşime Aquincum adı verilmiş ve Pannonia Unferior’un yönetim merkezi olmuştur. Aquincum yerleşimine ait kalıntılar günümüzde Eski Buda’da bulunan açık hava müzesinde sergilenmektedir.

1526 yılında Osmanlı tarafından fethedilen kent tam 150 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin idaresi altında kalmıştır. Bu süre zarfından birçok yapı şehre kazandırılmıştır. Avusturya ve Macaristan’ın birleştiği 19. yüzyılda şehir oldukça büyük bir gelişme yaşamıştır. Kentte bulunan Zincir Köprü’nün açılması ile birlikte şehir günümüzdeki gibi Budapeşte olarak anılmaya başlanmıştır. II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi işgaline maruz kalan şehir savaşın ardından 1991 yılına kadar Sovyetler Birliğine bağlı olarak kalmıştır.

Bir zamanlar “Yahudi Mekke’si” olarak anılan Budapeşte’de günümüzde 2 milyonluk bir nüfus yer almaktadır. Nüfusun yaklaşık %40’ı Hıristiyan olup Yahudi nüfusu II. Dünya Savaşı sonrası bir hayli azalmıştır.

İşte Avrupa’nın gözde şehirlerinden bir tanesi olan Budapeşte’de gezilecek noktalar.

Budin Kalesi (Buda Kalesi)

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Tarihi yapısı ile Budapeşte şehrinin en gözde yerlerinden bir tanesi olan Buda Kalesi Barok mimarisi ile göz doldurmaktadır. 1265 yılında inşa edilen bu yapı 18.yüzyılda restorasyon çalışmaları sonrası günümüzdeki halini almıştır. Geçmiş çağlarda kraliyet sarayı olarak kullanılan yapı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Parlamento Binası

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Tuna Nehri’nin hemen kıyısında bulunan Parlamento Binası 1885 yılında yapımına başlanıp 1902 yılında tamamlanmıştır. Macaristan Ulusal Meclisi olarak kullanılan yapı inşa edildiği yıllarda din ve devlet işlerinin arasındaki dengeyi sembolize etmesi açısından Aziz Stefan Bazilikası ile aynı yükseklikte inşa edilmiştir. Yaklaşık 691 odadan oluşan yapıda 233 heykel bulunuyor. Binanın bir kısmı rehber eşliğinde turist ziyaretlerine açıktır.

Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Parlamento Binası ile birlikte şehrin en yüksek yapısı olan Aziz Stefan Bazilikası 1851 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1906 yılında tamamlanabilmiştir. Yapımı sırasında kubbesi çökmüş ve uzun bir dönem yapımı süreci uzamıştır. Hazine kısmında birçok tarihi ve değerli eşya sergilenmekte bu eşyalar arasında en çok dikkat çekeni ise Macar kralına ait kutsal sayılan sağ eli bulunuyor. Bu eşyanın yanı sıra birçok dini eşya sergilenmekte.

Bir önceki yazımız olan Floransa Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Floransa hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın