BU YAZ ORYANTİRİGE MERHABA DEYİN

BU YAZ ORYANTİRİGE MERHABA DEYİN

Yaz gelip havaların ısınmasıyla beraber yapılacak olan aktivite çeşitleri de artmaktadır. Kişiler kışın kasvetine üzerlerinden atmak için eğlenceli faaliyet araştırmalarına girerken karşımıza birbirinden farklı spor aktiviteleri çıkmaktadır. bu farklı ve eğlenceli spor aktivitelerinden bir tanesi olmakta ve son dönemlerde hızla yayılmaktadır. Alışılagelmişin dışında adrenalin dolu bir spor faaliyeti olan ile hem doğa içerisinde olacak hem de macera dolu bu spor ile oldukça eğleneceksiniz.

Oryantiring isim olarak yeni duyulan bir spor olsa da aslında senelerden beri yapılmakta olan bir spor türüdür. Fakat bilmeyenler için Oryantiring sporundan şu şekilde bahsedebiliriz.

Oryantiring nedir?

BU YAZ ORYANTİRİGE MERHABA DEYİN

“ Orienteering” adı ile dünya da tanınan oryantirig macera sevenler için tam olarak biçilmiş kaftan olarak nitelendirebileceğimiz bir spor türüdür. Bir zaman ve strateji oyunudur. Bu spor oyununda yönler oldukça önemlidir ve yönlerinizi bularak size verilen görevleri tamamlayarak oyunu bitirebilirsiniz. Oryantiring açık alanda farklı boyutlardaki araziler üzerinden oynanır. Oryantiring oynanırken üzere düzlük olan boş araziler yerine açlıkla orman tarzındaki araziler tercih edilir. Çünkü bir yön bulma ve zamanla yarışma oyunu olmasından dolayı böyle alanlarda sporcuların işte daha da zorlaşacaktır.

Oryantiring sporu son zamanlarda isim olarak kendini duyurmaya başlasa da aslında 1970’li senelerden bu yana Türk Silahlı kuvvetleri’nde oynanan bir oyundur. Bu oyun sayesinde kişilerin yön duygusu ve stratejik düşünme becerisi artmaktadır. Oyuna başlanırken yarışmacılara pusula ve harita gibi malzemeler verilir. Kişiler bu malzemeler sayesinde yönlerini bulacaklardır. Fakat sadece bu yeterli değildir. Sporcuların yön bulurken bir yandan da hızlı davranmaları gerekir. Çünkü bu spor yapılırken sporcular farklı gruplara ayrılır ve yönünü önce bulan yani istenilen yere önce ulaşan bu yarışmayı kazanmış olur.

Oryantiring yarışları için gerekli olan malzemeler

Oryantiring doğanın içinde yapılan bir spor ve yarışma tarzı olduğundan dolayı seçilen kıyafetler de büyük önem taşımaktadır. Çünkü herhangi basit bir kıyafet seçiminde vücudumuza bir takım yaralar alma durumunuz meydana gelebilir. Genellikle yarışmalar ormanlık arazilerde gerçekleştirildiğinden dolayı bu arazilere uygun bir kıyafet seçimi yapılmalıdır. Çünkü ormanlık arazilerde dikenler, böcekler ve kişilere zarar verecek farklı şeyler olabilir. Bu nedenler vücudunuzu örtecek yara almanızı engelleyecek kıyafet seçimi yapmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca kıyafet kumaşlarınızın da sağlam olmazsa diken ve dal gibi herhangi bir şeye takıldığınız da yırtılmaması için önemlidir. Kıyafet seçimi gibi ayakkabı seçimi de özenle yapılmalıdır. Çünkü sağlam olmayan bir ayakkabı bu yarışma sırasında size zorluk çıkartabilir ve yaralanmanıza neden olabilir.

Oryantiring Yarışması’nda en büyük yardımcınız harita vardır. Bu haritalar sayesinde yönünüzü bularak bitiş çizgisine varabilirsiniz. Oryantiring haritaları normal haritalardan ziyade özenle hazırlanmış ve üzerinde yollar, suyolları, tepeler ve çukurlar gibi önemli noktalar belirtilmiştir. Sizlerde bu noktaları göz önüne alarak hareket etmelisiniz. Ayrıca haritalarda yönünüzü bulmanızı sağlayacak pusulalarda sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır. Fakat bazı Oryantiring yarışmalarına da pusula kullanımına izin verilmemektedir.

Oryantiring çeşitleri

Oryantiring sporuna tek bir çeşit ile sınırlandırmak doğru olmaz. Oryantiring yürüme koşma gibi farklı kulvarları bulunan kimilerinde kamp yapılması zorunlu olan, bazıları parkta bazıları ormanda gerçekleştirilen, kimileri yaya kimileri de bisikletle devam edilen bir oyundur ve bu farklılıklar sayesinde pek çok çeşidi vardır.

Türkiye’de Oryantiring

BU YAZ ORYANTİRİGE MERHABA DEYİN

1970’li senelerden bu yana Türk Silahlı kuvvetleri nde bir tatbikat şeklinde oynanan Oryantiring 2000 li yıllarda çok sayıda kişi tarafından yapılan bir spor aktivitesi haline gelmiştir. Farklı noktalara oryantiring merkezlere açılarak kişiler bu spora yönlendirilmektedir. Türkiye’de resmi Oryantiring federasyonu 2007 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır.

 

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın