Asya kıtası üzerinde bulunan Brunei yılları içerisinde çok fazla devlet tarafından sömürge olarak kullanılmıştır. Tropikal iklim kuşağında bulunan Brunei özellikle balayı tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için oldukça hesaplı yerler arasında.

Brunei’de tropikal iklim görülmesinden dolayı burada sıcaklık yıl boyunca 25 ila 30 derece aralığında seyreder. Seyahat etmek için en uygun zaman ise Şubat ve Mart aylarıdır. Bu aylarda en az yağış miktarı düştüğü için açık havanın tadını çıkarmak da mümkün olacaktır. Brunei’ye ülkemizden direkt olarak gelmek mümkün değil. Bu sebepten dolayı Malezya ya da Endonezya üzerinden aktarmalı bir şekilde buraya gelmek mümkün.

Brunei Gezi Rehberi

Havalara Dikkat

Brunei’ye gelirken unutulmaması gereken en önemli nokta burasının tropikal iklim kuşağında yer aldığıdır. Bu sebepten dolayı hava sıcaklığı gündüzleri yüksek olsa da gece ve gündüz arasındaki sıcaklık oldukça fazla olduğundan yanınızda mutlaka serin havalarda giyilecek elbiseler de almalısınız.

Brunei Gezi Rehberi

Brunei nüfusunun yüzde 67’lik kısmı Müslümanlardan oluşmaktadır. Bu yüzden devlet dini kanunlara önem vermiştir. Ülkenin tamamında alkol tüketimi yasaktır. Ayrıca dışarıdan et ithalatı yapmak ve helal olmayan et ürünleri tüketmek de yasaklanmıştır. Ramazan ayında lokanta ve restoranlar açık olmasına karşın bu yerlerin insanların görebilecekleri şekilde hizmet vermeleri yasaklanmıştır. Ramazan ayında umuma açık yerlerde sigara içmek isteyenler öncelikler etrafındakilerden izin almak zorundadırlar.

Brunei mutfağı çevresindeki ülkelerden etkilenmiştir. Ancak temel anlamda Malay mutfağı ile benzerlik gösterir. Yerel yemeklerin en gözde gıdaları ise pirinç, köri ve tavuktur.

Bir önceki yazımız olan Norveç Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, gezip görülecek ve Norveç hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Ben iklimlerini pek önemsemedim ama siz önemseyin tropikal iklim olduğu için hazırlıklı gitmek lazım.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın