Hani kimi kişiler bulunmaktadır ve onlara derler ki ‘Bedeni minik fakat kalbi kocaman’ işte benim için öyle tek kent.

Brugge Gezi Rehberi
brugge

Belki gülünç tek benzetme fakat sebep öyle dediğimi anlatacağım sizlere.
Düşündüğümüz vakit Brugge defa ufak tek kent fakat içine baktığımızda alabileceğimiz, hissedebileceğimiz o kadar şey var ki! Bu sebepten sizler için Brugge

Aynı vakitte bu kent UNESCO doğrulusunda korunmaya alınmış kentler arasında, bunu da söylemeden geçmeyelim. Zamanında ticari manada defa mükemmel tek devre geçirmiş olan bu kent ardından yaşanan kimi tabii yıkımlar ardından düşüş yaşamış fakat geri dönüşü efsane olarak karşımıza yaşam sürdüren tek müze olarak dönmüş.
Ve bu kentin lakabı ise ‘Kuzey’in Venedik’i diyorlar. Bunun nedeni ise Damme’ye kadar uzanan kanal.

Brugge Gezi Rehberi
bruges

Pardon UNESCO bu güzel ve havalı lakaplı kenti korumasın da beni mi korusun? Hadi gelin o vakit Brugge Gezi Rehberi‘mize başlayalım.

Nasıl Gidilir?
1 üzücü 1 sevindirici haberim var. İlk olarak üzücü haberi vereyim: ne yazık ki Türkiye’den dolaysız uçuş bulunmuyor Brugge kazasına. Şimdi sırada sevindirici haber: dolaysız uçuş olmasa dahi ulaşım ile ilgili tek mükemmel. Gelin şimdi size neler olma ihtimalini, ulaşımı ve Brugge Gezi Rehberi‘ni anlatayım.

Genel Verileri Nelerdir?
Vize: Bordo pasaport sahipleri için Schengen vizesi gerekmektedir fakat yeşil, görev ve diplomatik pasaport sahiplerine 90 güne kadar vizesiz yolcu hakkına sahipler.
Ana Dili: Belçika’da üç resmi dil bulunmaktadır bunun nedeni ise üç ana noktaya ayrılır.
Bunlar Felemenkçe, Fransızca ve Almanca‘dır.  Brugge’ün yer aldığı mevki Flaman ili bulunduğu için Felemenkçe daha fazla konuşuluyor.

Para birimi: Kalbimize tek hançer saplanmış dahi olsa para ünitesi Euro.

Brugge sokakları 
İsterseniz Brüksel’den trene atlayıp hoop gidebilirsiniz güzeller güzeli Brugge kazasına.
Yolcuğunuz 1,5 saat gibi tatlı bir müddet tutacaktır yalnızca. Brüksel-Brugge arası tek istikamet biletler genellikle 15-20€ arasında diyebiliriz. Eğer hafta sonu bileti alırsanız git-gel 15€’ya biletler alabileceğiniz kampanyalar sahip olunan.

Brugge Gezi Rehberi
Brugge

Diğer tek tercih ise (ki bence en fazla seçenek edilen örneğin benim güzergahım da böyleydi) Amsterdam’dan Brugge kazasına geçmek. İster tren kullanarak ister otomobil kiralayarak bu güzel şehre geçebilirsiniz. Araba kiralarken nelere ilgi göstermek lüzum diyorsanız tıktık 🙂tıktık 🙂Mesela Amsterdam Brugge arası 3,5 saat gibi bişi devam ediyor. Amsterdam için ise yeniden güzel tek yazımız var okumadıysanız tek tıktık

Brugge Gezi Rehberi
Bruges1

İlk olarak ne yapıyorsunuz şayet trenle geldiyseniz tren istasyonun da tespit edilen kent haritalarından tek adedini hop alıveriyorsunuz. İkinci olarak bence güzel bişi olan şeyi söylüyorum: hiç ulaşım aracı kullanmadan yürüyerek ya da bisikletle tüm kenti dolaşabilirsiniz.

İsterseniz meydanda tespit edilen kafeler de midenize festival yaratırken tek yandan da çevredeki insan kalabalığını izleyebilirsiniz.
Ha unutmadan Brugge kentinde fayton baya tanınmış diyebiliriz ve bu faytonların kalkış noktası burası oluyor. Meydandaki başka tek ehemmiyetli şey ise Jan Breydel ve Pieter de

Brugge Gezi Rehberi
Coninck heykelleri

Kim bu amca oğulları diyecek olursanız Fransa kralına karşı ayaklanan Flaman yiğitleri diyebiliriz.

(Büyük Meydan)
Avrupa’nın aşağı yukarı fazlası kentinde bu tür tek alan yer alıyor desek yalan olmaz.
O İnternette daimi gördüğümüz renkli renkli tatlı apartmanların yer aldığı alan burası oluyor. Sanki nereye gider iseniz gidin tek şeklinde yollar sizi bu ortaya çıkarıyor.


Büyük ortaya defa yakın tek alanda yer alıyor.
83 metre uzunluğundaki kuleye 366 basamağı çıkarak en tepesine ulaşabilirsiniz.
Bu kulenin kalifiye yanı ise 47 değişik çan sesi var.
Yetişkin giriş fiyatı 12€.

Brugge Gezi Rehberi
Belfry

(Lake of Love)
Türkçe manası ‘Aşk Gölü’ olan bu gölden adeta huzur akıyor huzur.
Aşk gölü denmesinin ise tek nedeni var. Başrol kızımızın ismi Minnie ve Başrol oğlanımızın ismi ise Stromberg. Minnie, Brugge kazasına uzak tek yerde oturuyormuş. Fakat sebep olmuşsa bu Stromberg ismindeki delikanlıya kalbi pır pır atmış.
E ailesi de evlenmelerine destur vermeyince Minnie aşkına sahip çıkmaya hüküm vermiş ve tek gece zamanı düşmüş Brugge yollarına. Fakat yol o kadar zorluklarla doluymuş ki Brugge kazasına vardığında dayanamayıp bayılmış Minnie. Stromberg ise bayılanın kim olduğunu bilmeden yardıma koşmuş ve birde ne görsün sevdiği kız. Gözlerine inanamamış, harbiden kavuştuk mu diye sevinirken fark etmiş ki Minnie kollarında can vermiş. Bunun üstüne bayıldığı yere Minnepark denilmiş ve üstüne de tek köprü inşa edilmiş.
Bu köprü üstünden sevdiği ile birlikte geçenlerin tek henüz ayrılmayacağına inanılırmış.


Avrupa’nın en külüstür hastanesi olarak kabul edilen bu sağlık kurumu şimdiki vakitte müze vazifiyeti görüyor. Hastanenin tek kısmında külüstür hasta kayıtları, tıbbi araç-gereçler ve osaate ilişkin değişik şeyler gözler önüne seriliyor. Dilerseniz içerisini 8€ karşılığında gezebilirsiniz. Pazartesileri kapalı, unutmayın! 😊


Burası gerçekte dindar tek şeklinde yaşamaya ve bekar kalmaya hükümvermiş kadınların yaşadığı tek manastır.
Rahibelerden farkı ise bekar kalmaya ve dindar tek şeklinde yaşamaya tekyeminleri yok başka bir deyişle istedikleri vakit bu manastırdan gidebiliyorlar.

Brugge Gezi Rehberi
Begijnhof

Kutsal Kan Bazilikası
Avrupa’da gezinirken daimi bazilikalar görmek bazı durumlarda ‘yine mi’kanaati yaratabiliyor fakat düşününce hepsi defa kalifiye binalar yahu.
Mesela bu bazilikanın en ehemmiyetli özelliklerinden biri Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten ardından üstünden alınmış kanlı tek bez parçasını kalifiye tek odada sergiliyorlar. Ve gelip bu kanlı bez parçasını görmek Hristiyanlar için tek nevi hacvazifesini görüyor.
Kiliseye giriş fiyatsız ama mukaddes kanın saklandığı kalifiye odaya giriş 2,5€ ücretinde.

Church of Our Lady
Bu kilisenin çoğu ehemmiyetli özelliği var. Mesela kentin en yüksek, ülkenin ikinci en yüksek kulesine sahip kilisenin kulesinin uzunluğu tamı tamına 122 metre! Ayrı olarak başka tek özelliği ise Michelangelo’nun Meryem Ana yapıtını bu kilisenin bahçesinde görebilirsiniz. Aslında bu yapıt İtalya’da Sienna’da tespit edilen tek kilise için yapılmış olsa da ardından Brugge kazasına kazanılıyor.


Şehrin en fazla fotoğraflanan ili diyebiliriz bu noktaya. Hoş kentte gözün kapalı tek noktayı çek yeniden mükemmel tek yer çekmiş olursun fakat düşün ki bu mevki hepsinden henüz mükemmel. Kanal turları genellikle bu noktadan başlıyor.

Sandal Turu
Şimdi eğri oturalım, doğruyu konuşalım. Ben sandal turu yapmadım fakat yapmış herkes bayılıyor ve yürürken göremediği çoğu yeri gördüklerini söylüyorlar. Zaten Kuzey’in Venedik’i diye beyhude demiyorlar bu şehre! Brugge kanallarında sizi gezdiren bu sandallar yetişkinden 8€, çocuktan 4€ karşılığında yarım saat süresince size bu zevki yaşatıyorlar.


Ben sizi en başında sokakların görkemli çikolata koktuğu ile ilgili uyarmıştım esasen.
Müze giriş fiyatı 8€ ve girişte orada uygulanan tek çikolata ikram fakat fakat fakat en güzel yanı içeride tespit edilen kaselerden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Gelelim Ne Yiyelim Derdimize?
Allah farklı efkar vermesin dostlar zira Brugge kentinde ne yiyelim diye tek efkar yok.
Sokaklar güzel kokulardan geçilmiyor zira. Lezzetlerine de diyecek soz yok.
Şimdi lezzet derken bir miktar da damak tadı ehemmiyetli. Ülke çapında en meşhur şeyler patates kızartması, waffle, çikolata, midye, krep gibi şeyler meşhur ve benim için bu saydıklarımız mükemmel şeyler. Bu yüzden ben genel olarak Belçika’ya bayıldım yemek ile ilgili. Birkaç meşhur yemeğini sayalım bakalım hem gözünüz alışsın. Moules Frites: Herkesin bildiği midye dostlar.
Carbonade Flamande: Sığır eti, kekik ve soğanı biraz biraz pişirilmesi neticesi meydana çıkan lezzet.
Brüksel Waffle: Dostlar waffle budur!
Belçika Çikolatası: Uçak bileti bakmaya başlıyorum yine gidebilmek için….

Bir önceki yazımız olan Ankara’da Gezilecek Yerler… başlıklı makalemizde anıtkabir, ankara ve ankara kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın