Botsvana Gezi Rehberi

Güney Afrika’da bulunan ve denize kıyısı bulunmayan Afrika ülkelerinden biri olan Botsvana, turistik açıdan oldukça popülerdir. Yaklaşık 2.5 milyonluk nüfusu ile Afrika’nın arka bahçesi olarak nitelendirilen Botsvana, klasik Afrika vahşi yaşamı, ulusal parkları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile her gezginin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Sizler için başladığımız gezi rehberi isimli yazı dizimize, bugün Botsvana ile devam ediyoruz.

 

Botsvana Gezi Rehberi

Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı, Botsvana Gemsbok Milli Parkı ile Güney Afrika’da yer alan Kalahari Gemsbok milli parkının birleşiminden oluşmaktadır. Muazzam doğal güzelliklere sahip Kgalagadi’de, çok sayıda hayvan ve bitki türü yaşamaktadır. Batsvana’ya yapacağınız seyahatte, Kgalagadi’ye uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Botsvana Gezi Rehberi

Botsvana’da bulunan Kalahari Rezervi’nin en büyük özelliği, dünyanın en vahşi, en acımasız ve en büyük vahşi yaşam parkı olmasıdır. Kalahari Rezervi’nde, çita, aslan, sırtlan, gergedan, zürafa, fil, leopar gibi canlılar oldukça fazla sayıda bulunur. Bunların dışında siyah yeleli Kalahari aslanı da dünyada sadece burada bulunur.

 

Botsvana Gezi Rehberi

Dünya üzerinde denize dökülmeyen tek delta özelliği taşıyan Okavango Deltası, Angola’da yer alan Okavango Nehri’ne bağlıdır. Bu delta kenarlarında 200 binden fazla canlı yaşamaktadır. Yağmur suları ile beslenen ve Botsvana ülkesinin yaklaşık 3’te 1’i büyüklüğündeki Okavango Deltası, yaz aylarında suların çekilmesi ve buharlaşması ile kurumaya başlar. Afrika kıtasının en güzel yerlerinden biri olan bu deltayı görmenizi tavsiye ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan Bulgaristan Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Bulgaristan, gece hayatı ve gezi rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın