Bosna Hersek Gezi Rehberi

1980’li yıllarda tüm dünyada başlayan milliyetçilik ateşi, Bosna Hersek’i de olumsuz etkiledi. Üstüne bir de 1992 ile 1995 arası yaşanan iç savaştan sonra Bosna halkı, iyice fakirleşti. Fakat buna rağmen yaralarını hızla saran Bosna Hersek, şu an Avrupa’nın en sakin ve medeni ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. Sizler için hazırladığımız yazı dizimizde, bugün Bosna Hersek gezilecek yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Sonsuz Ateş

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Ferhadiye Caddesi’nde yer alan sonsuz ateş, iç savaşta ölenlerin anısına yapılmıştır. Burayı ilginç kılan şey ise sonsuz ateşin asla sönmüyor olmasıdır. Böylece savaşta ölenlerin hatıraları da sürekli olarak hatırlanıyor.

 

İnat Ev

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Saraybosna’da nehir kenarında bulunan bu evin üstünde ‘’İnat Kuca’’ yani İnat Ev yazmaktadır. Avusturya-Macaristan yönetiminin hâkim olduğu yıllarda, bu alandaki bütün evlerin yıkılması kararı alınır. Ancak İnat Ev’in sahibi bir türlü ikna edilemez. Yapılan tüm ikna çabalarının sonuçsuz kalması üzerine evin ismi İnat Ev olarak kalır.

 

Mezarı

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek’in Atatürk’ü olarak bilinen ve iç savaş yıllarında Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Aliya İzzetbegoviç’in mezarı, günümüzde Bosna Hersek’in en fazla turist çeken yerlerinden biridir. Bosna Hersek ziyaretinizde, tarihe damga vuran Aliya İzzetbegoviç’in mezarını ziyaret etmeden dönmek olmaz. İzzetbegoviç ile ilgili en önemli yaşanmış olaylardan birisi de iç savaş esnasında Bosna Hersek’i yalnız bırakmamış ve Umut Tüneli olarak isimlendirilen tünelin yapımında halk ile birlikte çalışmıştır. Son derece mütevazi bir kişiliğe sahip olan Aliya İzzetbegoviç, mezarına ‘’Abdullah’’ yani Allah’ın kulu olarak yazdırmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Liberya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Liberya Gezi Rehberi, Liberya’da Ne Yenir? ve Liberya’da Nerede? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Sonsuz ateş, hem orada ölenlerin sonsuzluğunu belirtiyor, hemde hoş bir görüntü oluşturuyor, yolunuz düşerse bakmanızı tavsiye ederim.

  2. Aliya İzzetbegoviç Mezarı en çok ilgi gören yerlerden birisi, ben gittiğim zaman bir çok turisti orada görünce baya şaşırdım.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın