Bolu ormanları ve eşsiz doğası ile bildiğimiz harika bir ilimiz. Özellikle de yemekleri ve aşçıları ile ön plana çıkmaktadır bu ilimiz. İstanbul ve Ankara’ya yakın olması nedeniyle gezme amaçlı çoğu insan burayı tercih ediyor. Bolu’nun 9 tane de ilçesi mevcut durumda. Bolu’da ilk yerleşim ise Kalkolitik döneme kadar uzanmaktadır. Yaklaşık 300 bin civarında nüfusu olan küçük bir ilimiz. Bir piknik yapmak istiyorsanız burayı tercih etmelisiniz kesinlikle. Bolu’da gezip görebileceğiniz yerleri size sıralayalım hadi!

Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’de yer alan en popüler kayak merkezlerinden birisidir burası. Bolu’nun merkezine yaklaşık olarak 45 dakika bir mesafede yer alıyor bu kayak merkezi. Kayak sezonu ise kasım ayında başlıyor ve nisan ayında son buluyor. Siz de kayak yapmayı seviyorsanız kesinlikle burayı bir görmelisiniz.

Yedigöller

Ülkemizde yer alan doğal bir güzellik ve adeta cennetten bir köşe burası. İnsanlar burayı gezinti ve piknik amacıyla çok sık tercih ediyorlar. Fotoğraf çekme, balık tutma, piknik yapma, kamp yapma ve doğa gezisi yapma gibi işler için çok ideal bir yer burası kesinlikle. Eğer bahar ayında giderseniz Yedigöller Milli Parkını kesinlikle görmelisiniz.

Abant

Yine bir doğa sevgisi ve doğa ile iç içe olma isteği insanı adeta buraya sürükler. Yılın her mevsiminde ayrı bir güzellik sunuyor gelen ziyaretçilerine burası. Abant gölü etrafında piknik alanlarında huzurlu bir piknik yapmak kesinlikle size iyi gelecektir.

Gölcük Milli Parkı

2011 senesinde bu eşsiz güzellik koruma altına alınmıştır. Burada çeşitli ağaçlar, piknik alanları, seyir terasları, yürüyüş alanları gibi yerler bulunuyor. Burayı kesinlikle bir gitmelisiniz.

Bolu Müzesi

Bolu’nun tarihi hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorsanız bu müzeye uğramalısınız o zaman. Bu müze içerisinde Osmanlı, Urartu, Grek, Frenk, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan arkeolojik buluntular ve çeşitli Bolu’ya ait geleneksel el sanatları örnekleri de yer alıyor.

Akkayalar Travertenleri

Tıpkı Pamukkale gibi travertenlerin yer aldığı güzel bir yer burası. Bu travertenler doğal yapısını koruyarak gönümüze kadar gelmeyi başarmışlardır. Etrafında yer alan çeşitli göler de var. Burada piknik yapabilir, gezintiye çıkabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hatay Gezi Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın