Nerededir?
Muğla’nın Bodrum İlçesindeki Tuzla Sulak Alanında yer almaktadır. Bölge, Kuzey Ege ile Anadolu’nun iç bölgelerinde havanın soğuması nedeniyle göçmen kuşların akınına uğramıştır. Milas-Bodrum Yolu yönünden gelindiği zaman, Bodrum Yarımadası’nın girişinde kalmaktadır. Bölge, Boğaziçi beldesiyle iç içe bir konumda yer almaktadır. Tuzla Kuş Cenneti, özellikle doğaseverlerin Bodrum’da ziyaret etmesi gereken doğa harikası bir alandır. Bodrumun merkezine ortalama olarak 25 km’lik mesafede bulunmaktadır.

Bodrum Kuş Cenneti

Doğa Harikası Kuş Cenneti
Kuş cennetinin içerisinde; flamingo, allı turna, karabatak, meke ve yaban kazı gibi pek çok ve nadir görülen kuş türü bulunmaktadır. Bunların haricinde toplamda 125 farklı kuş cinsine rastlamak mümkündür. Kuş cenneti, özellikle Kasım ve Nisan ayları arasında kuşların toplu danslarını ve göçlerini izlemek için birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Tuzla Kuş Cenneti, Bodrum’da kışın tatil yapmak isteyenlerin de ziyaret edebileceği ayrıcalıklı bir nokta konumundadır.
Bodrum Tuzla Kuş Cenneti
Bodrum’a 25 km mesafede bulunan Tuzla Kuş Cenneti, Ege Denizi’nin tatlı suyla birleştiği, keşfedilmemiş bir doğa harikasıdır. Bodrumun hemen yanındaki Bargilya Antik Kentinin yakınlarında yer almaktadır. Çevresi zeytin ağaçlarıyla kaplı bir bölgede bulunmaktadır. Tuzla Kuş Cenneti, toplam 125 çeşit kuş türünü barındırmaktadır. Bölgeye gelen kuşlar, tüm beslenme ihtiyaçlarını Tuzla Gölünden karşılamaktadır. Bölgenin en popüler canlı türü ise flamingolar. Tuzla Kuş Cenneti, belli mevsim dönemlerinde kuş gözlemcilerinin akınına uğramaktadır. Kasım ve Nisan ayları arasında, bölgeye gelen kuşların yaptıkları dans şöleni, gerçekten de görülmeye değerdir.

Bodrum Kuş Cenneti

Kuş cennetine geldiğiniz zaman görsel güzelliği, huzuru ve neşeyi bir arada yaşayabilirsiniz. Bodrum’a yolunuz düştüğü takdirde Tuzla Kuş Cennetini mutlaka görmelisiniz. Adeta kuş cennetine dönen sulak alandaki manzarayı görmek isteyen kuş gözlemcileri ile hayvan severler, bölgeye akın etmektedir.
Başta flamingo olmak üzere, havaların soğuduğu zamanlarda İç Anadolu ve Kuzey Ege’den, Bodrum’daki Tuzla Sulak Alanına gelen göçmen kuşların sayısının on bine yaklaştığı belirtilmiştir. Sulak alan üzerinde; balıkçıl, su tavuğu, pelikan, karabatak benzeri kırka yakın kuş türü ile birlikte yemlenen flamingolar, görsel şölen oluşturmaktadır. Tabloları aratmayan görüntüler ortaya çıkmaktadır. Sulak alandaki kuşları görmek isteyen kuş gözlemcileri ve hayvan severler, bölgeye akın etmeye devam etmektedir. Bölgeye gelen ziyaretçiler bol bol fotoğraflar çekmektedirler.

Bodrum Kuş Cenneti

Kuş Cennetinde Gezilecek Yerler
Bodrum’da bulunan kuş cenneti bölgesi aynı zamanda Tuzla olarak da geçmektedir. Buraya çok yakın bir konumda Bargilya Antik Kenti bulunur. Kuş cennetine gidenler bu tarihi kente uğramadan geçmemelidirler. Bölge tarihi, doğal ve ekolojik bakımdan oldukça zengindir. Bodrum’un yanı başında olmasına rağmen tamamıyla bakir kalmış kendi halinde bir balıkçı köyü de burada bulunmaktadır. Köyde deniz adeta bir göl gibi içerilere girmiş durumdadır. Taze balık çeşitlerini yiyebileceğiniz salaş restoranlar köyde sizi beklemektedir. Bargilya antik kentinin kalıntıları da bölgede bulunuyor. Köye gelmeden önce tepeye giden yolu takip ederseniz, bu kalıntıları görebilirsiniz. Binlerce yıl önce yapılmış tapınağın izleri, sütunlar, kabartmalar ve antik tiyatronun kalıntılarının bir bölümü hala burada bulunuyor. Tapınak kalıntılarının yer aldığı tepenin muazzam bir manzarası var.

Bodrum Kuş Cenneti

Antik kentin ismini taşıdığı efsane de bir hayli ilginç. Kent Bellerophon’a ait olan kanatlı at Pegasus’un öldürdüğü Bargylos anısına kurulmuş. Günümüzde bulunan Bargilya paralarının üzerinde kanatlı at Pegasus resimleri yer almaktadır. Kentin diğer bir ismi de Andanos olarak bilinmektedir. İki isimde Yunanca değildir. Ancak burası için Bargilya ismi kullanılmaktadır.
Bölgede bulunan zeytin ağaçlarında Ekim ve Kasım aylarında yerel halk tarafından eski usullere göre zeytin toplama işlemi yapılmaktadır. Zeytin ağaçlarına çıkan erkekler sırıklar yardımıyla zeytinleri yere düşürürler. Kadınlarsa hasır sepetlere zeytinleri yerden yörenin tabiriyle elleyerek doldururlar.

Bodrum Kuş Cenneti

Bölgeye gelen ziyaretçilerin çoğu hem kuş cennetini hem köyü hem de Bargilya antik kentini gezmektedir. Yılın belli dönemlerinde profesyonel fotoğrafçılar bölgeye gelerek kuşlar için çekimler gerçekleştirirler. Aynı zamanda çevre illerden ve ilçelerden bölgeye turlar düzenlenmektedir. Tura katılanlara tur rehberleri tarafından bölgenin tanıtılmasının yanında bölgede bulunan nadir kuşlar tanıtılmaktadır. Bölgede konaklamak da mümkündür. Genellikle küçük çaplı butik oteller hizmet sunmaktadır. Denize kıyısı olması sebebiyle burada tatil yapmak birçok açıdan avantajlıdır.

Bodrum Kuş Cenneti

Bir önceki yazımız olan Çamlık Açık Hava Tren Müzesi başlıklı makalemizde Çamlık Açık Hava Tren Müzesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın