Bodrum Gezilecek Yerler
bodrumharita

Tatil, özellikle de yorucu bir senenin ardından tam anlamıyla dinlenebileceğiniz bir tatil yapmak herkesin hakkıdır. Tatile çıkmadan önce, gideceğiniz yer hakkında bilgi edinmeniz her zaman gerekli ve mantıklıdır. Sıradaki tatilinizi harika bir şehir olan ve pek çok alana dair içerisinde değerler barındıran Bodrum’da yapabilirsiniz. Öncelikle Bodrum nasıl bir şehirdir ve Bodrum gezilecek yerler nerelerdir bunlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve bilgili bir şekilde tatilinizi burada yapmanız size hem fiziksel hem de mental açıdan yoğun bir dinlenme ve dinginlik sağlar. Bodrum, Muğla şehrinin en güzel ve en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Oldukça önemli bir turizm merkezi olan Bodrum’da tatil yapabileceğiniz ve gezebileceğiniz pek çok yer mevcuttur.

Bodrum’da Gezilecek Yerlerden İlki Bodrum Kalesidir

Bodrum Gezilecek Yerler
bodrum kalesi

Bodrum gezilecek yerler arasında ilk olarak, mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken Bodrum Kalesi sizleri bekliyor. Bodrum Kalesi, tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan, anıt ve mezar şeklinde anılan bir mekândır. Bodrum’un simgesi olarak kabul edilen Bodrum Kalesi, günümüzde, Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak da kullanılıyor. Bodrum’a gittiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olan Bodrum Kalesi, iki liman arasında konumlanıyor. Bir kayalık alan üzerine kurulu olan Bodrum Kalesi, Antik çağlardan bu yana turistik geziler için dikkat çekiyor. Kurulduğu ilk zamanlarda bir ada olarak konumlanan Bodrum Kalesi, günümüze kentleşerek gelmiştir. Gezerken hem tarihi hakkında hem de konumu hakkında net bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sayesinde Antik Çağ Hakkında Bilgi Toplayabilirsiniz

Bodrum Gezilecek Yerler
mozolesi

Bodrum gezilecek yerler arasında yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Halikarnas Mozolesi de Bodrum’un simgelerinden birisidir. Kral Mausolos adına, çok sevdiği kızı ve karısı tarafından, Halikarnas bölgesinde yaptırılmış olan anıt bir mezardır. Hem tarihi eser bir yer hem de turistik bir yer olarak göze çarpan Halikarnas Mozolesi, Dünyanın Yedi Harikası içerisinde yer almaya devam ediyor. Giden herkesin severek gezdiği ve antik çağlardan da izler taşıyan mozole, daha çok Mısır mimarisine sahiptir. Oldukça büyük boyutlarda olan bu anıt mezar, deprem nedeniyle biraz yıkıma uğrasa da, son derece etkileyici bir efsaneye ve atmosfere sahiptir ve mutlaka görülmeye değerdir.

Bodrum’da Yer Alan Sizleri Bünyesine Bekliyor

Bodrum Gezilecek Yerler
Karaada

Bodrum’da yer alan ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Karaada, Bodrum Körfezi içerisinde yer alıyor. Konumu itibari ile oldukça hoş bir yere sahip olan ve Ege Denizine de bağlı olan Karaada, eski Yunan döneminden günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmış nadir yerlerden bir tanesidir. Eski dönemlerde Yunanlılar tarafından kullanılan ve günümüze kadar varlığını sürdüren bu ada, antik çağlardan izler taşıyarak sizlere tarihi bilgiler ve buram buram esen tarihi kokuları sunmaya devam ediyor. Daha çok tarihi bilgiye ve izlere rastlamak isteyenler için en önemli alanlardan bir tanesidir.

Zeki Müren Sanar Müzesini Gezmeden Olmaz!

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum gezilecek yerler arasında önemli bir statüye sahip olan Zeki Müren Sanatlar Müzesi, büyük üstad ve sanatçı Zeki Müren’in kendi evidir. Zeki Müren’in uzun sanat yaşamı boyunca kullandığı bu eski ev, artık bir müze olarak kullanılıyor. Hem Zeki Müren hayranlarının hem de böylesine usta bir sanatçı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken adreslerden bir tanesidir. Zeki Müren Sanat Müzesi, Zeki Müren’in uzun yıllar boyunca yaşadığı eski evidir ve bu ev içerisinde sanatçının kendisine ait olan tabloları, kostümleri, kullandığı eşyaları ve aksesuarları, plakları ev döneme ait önemli eserleri sergileniyor. Sık sık ziyaretçi akınına uğrayan bu sanat müzesini gezmek için sizler de daha fazla vakit kaybetmemelisiniz.

Mutlaka Uğramanız Gereken Duraklardan Biri:

Bodrum Gezilecek Yerler
Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Bodrum gezilecek yerler arasında, daha çok tarihi yapısıyla meşhur olan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, sizleri eskilere götürüp getiriyor. Bodrum’a gidildiğinde, gezmeden geri gelmemeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Bu sanat kötü ve kültür mekânında, sadece gezmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli yöresel yemekler yiyebilir ve çeşitli kültürel alışverişler yapabilirsiniz. Daha çok taş yapıtlardan oluşan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, mevsimlik festivallere ve kültürel etkinliklere bünyesinde yer veriyor. İster yazın gittiğinizde isterseniz de kışın gittiğinizde, bu festivallere ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz. Ancak yaz aylarında yapılan festivaller, etkinlikler ve sanat faaliyetleri, çok daha renkli bir şekilde ve açık havada yapılıyor.

Konsersiz ve Tiyatrosuz Olmaz Diyenler İçin: Halikarnas

Bodrum Gezilecek Yerler
Halikarnas

Bodrum’un merkezinde yer alan Halikarnas da, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Konum itibari ile oldukça önemli bir yere sahip olan Halikarnas, açık amfi tiyatro sahnesidir. Burada hala devam etmekte olan konserler, tiyatrolar, festivaller ve sanat etkinlikleri sizlerle buluşuyor. Hem yaz hem de kış dönemlerinde yer verilen bu etkinlikler sayesinde hem dinlenme hem de eğlenme fırsatını yakalamış olacaksınız. Eski Romen dönemlerinden günümüze kadar ulaşan Halikarnas, nostaljik yapısı ile de dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor. Oldukça geniş bir alana yayılan bu amfi tiyatro, çok geniş kitlelere de hitap edebiliyor.

Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum Deniz Müzesi

Deniz tatillerine bayılanlar için daha fazla dikkat çekici olan bir mekândır. Eklektik denizcilik ile yakından ilgilenen yerli ve yabancı turistler için mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerdir. İçerdiği maket gemiler, gerçek ve sıra dışı deniz kabukları ve denizciliğe dair çeşitli fotoğraflar ile tam bir deniz müzesi olarak sergi yapıyor. Sabah 09.30’da açılan müze akşam 18.00 saatlerine kadar sergi sunmaya devam ediyor. Aynı zamanda deniz ve denizcilikle alakalı tarihi fotoğraf ve bilgilere de sahip olan bu müzeyi gezerken, pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bodrum’da Tarihi Rüzgarlar Estiren

Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum Hamamı

Çok eski dönemlerden bu güne kadar gelmiş olan ve halen hizmet vermeye de devam eden Bodrum Hamamı, gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken ve gerçek bir Türk hamamı şeklinde hizmet veren bir adrestir. Bodrum’a gittiğinizde, toksinlerinizden kurtulmak ve mükemmel bir Türk cilt bakımı yaptırmak istediğinizde, Bodrum Hamamı size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Gerçek tellakları, gerçek hamam araç ve gereçleri ile sizlere tam bir tarihi Türk hamam keyfini yaşamanız için olanak sağlıyor.

Bodrum’da Deniz Sefası Yapmaktan Çok Haz Duyacaksınız

Plajlarıyla ünlü olan Bodrum ilçesi, güzel denizleri ve sahilleriyle sizi kendisine aşık etmeye hazırdır. En güzel vakitleri geçirebileceğiniz, bol bol güneşlenip bronzlaşabileceğiniz ve denizine girdikçe güzelleşeceğiniz Bodrum Plajları, dinlenmeniz ve eğlenmeniz için vazgeçilmezleriniz arasında yer alacaktır.

Bodrum’a Gidince, Balık Yemeden Olmaz Diyenler İçin: Güvercinlik

Lezzetli balıkların bol bol yer aldığı ve harikalara dönüştürüldüğü Güvercinlik, son derece nezih bir mekândır. Hem balık tatmak ve akşam yemeği yemek için hem de etrafını görmek için Güvercinlik, mutlaka gitmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Hem dekoruyla hem lezzetleriyle ve sunumlarıyla dikkat çeken Güvercinlik, bir balıkçı köyüdür. Bu nedenle tarihe de saygı duyarak burada kurulan tüm restoranlar, nostaljik bir şekilde işler. Güvercinlik etrafında şık restoranların yanı sıra, yürüyüş parkurlarına, uzun ve keyifli gezi parkurlarına ve en önemlisi de koylara yer veriliyor.

 

Dinlenmek İçin Harika Bir Yer:

Bodrum Gezilecek Yerler
Gümüşlük

Bodrum ilçesinin iç kısımlarında saklanmış bir köy olarak bilinen Gümüşlük, tamamen dingin bir tatil geçirmek isteyenlerin adresidir. Alaçatı tarzında mekânlarıyla, lezzetli restoranları ve gün batımının izlendiği noktalarıyla dikkat çeken Gümüşlük, özellikle yaz aylarında dolup taşıyor. Bodrum’a ilk kez gidecek olanların mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Gümüşlük, dünya tarihinde, enerji kapılarından biri olarak biliniyor. Akşam vakitlerinde esen meltem rüzgarlarıyla da meşhur olan Gümüşlük, insana huzur ve mutluluk sunan bir atmosfere sahiptir. Saklı köy olarak bilinen Gümüşlük’e uğramadan geçmemelisiniz.

Yalıkavak Kahvaltısına Hayır Diyemeyeceksiniz

Bodrum’un iç kısımlarında yer alan köylerden biri olan Yalıkavak, oldukça sevimli be sıcak bir köydür. Gidenlerin memnun bir şekilde ayrıldığı ve her zaman misafirlerini son derece güzel bir şekilde ağırlayan Yalıkavak, kahvaltı mekanı olarak biliniyor. Hem gezilip görülmesi gereken hem de mutlaka en az bir sabah kahvaltısı yapılması gereken Yalıkavak çevresinde, özellikle Havva Ana Kahvaltı Yeri’ni mutlaka görmeli ve lezzetli kahvaltısından yapmalısınız.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum’da yer alan ve Bodrum’u simgeleyen yerlerden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, tarih severler için harika bir alandır. Tamamen gerçek antik gemilerden çıkarılan enkazların ve önemli eserlerin sergilendiği bir müzedir. Sualtından çıkarılan her türlü değerli eser, burada cam fanuslar içerisinde özenle korunarak sergileniyor. Sabah 08.30 saatinden açılan Sualtı Arkeoloji Müzesi akşam 18.30 saatine kadar sergisine devam ediyor. Hem yerli hem de yabancı turistlere açık olan Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni gezerek, sualtına dair antik çağlardan ve tarihi eserlerden bilgiler toplayabilir ve harika ürünleri de görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Dünyaca ünlü olan Sualtı Arkeoloji Müzesi, mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Çok eski çağlarda dahi batan önemli gemilere ait pek çok eser ve enkaz burada yerini alıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Çeşme’de Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde alaçatı, çeşme ve dalyankoy hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın