, ’a 16 km uzaklıktadır. Genel olarak 2 saat süren bir deniz yolculuğu sonucunda adaya ulaşmak mümkündür. Orak Adası, ’un Maldivleri olarak popülerlik kazanmıştır ve mükemmel berraklıkta bir denize sahiptir. Denizin dibindeki kumlar ve balıklar adeta bir akvaryum görüntüsü sergilemektedir. Son dönemlerde Orak Adasının doğal sakinleri olan Caretta Caretta’ların insanlara saldırıyor olduğu yönünde haberler çıkmıştır. Ancak deniz kaplumbağaları kendi hallerindeyken son derece sakin canlılardır. Vahşi hayvanlar olan Caretta’lar insanlar tarafından fotoğraf çekilmek veya yemek vermek gibi sebeplerle rahatsız edilmedikçe insanlara yaklaşmamaktadır.

Bodrum Bölgesinin Maldivleri Orak Adası

Gizli Hazine Orak Adası
Bodrum bölgesi, tatil yapmak için elbette en ideal yerlerden bir tanesidir. Fakat Bodrum’un içerisinde keşfedilmeyi bekleyen birbirinden farklı ve eşsiz bölgeler bulunmaktadır. Gökova körfezindeki en büyük adalardan bir tanesi olan Orak Adası da bu yerler arasındadır. Adanın uç kısmı, tıpkı bir orak şeklindedir. Bu nedenle de, ismini orak adası olarak almış. Ada tam anlamlıyla bir dalış mekânıdır. Orak, Bodrum’un doğusunda, Gökova’ya doğru yaklaşık olarak 2 saatlik mesafede yer alıyor. Duvarı 100 metrelere kadar inmektedir ve her profesyonel dalgıcın hayali bu adada dalış yapmaktır. Duvar dalışı sevenler için harika bir yerdir. Dalış Gökova yönünde yapılırsa, 32 metrelerdeki mor süngerlerle kaplı olan bir mağara görülebiliyor. Perşembe ve pazar günleri bodrum merkezden, Orak adasına özel tur düzenlenmektedir. Tekneler merkezden kalkmaktadır. Adadaki deniz çok berraktır ve ziyaretçilere muazzam bir görsel şölen sunmaktadır. Gökova körfezi, Bodrumdaki Halikarnas marinadan 1 saat uzaklıktaki mesafededir.

Bodrum Bölgesinin Maldivleri Orak Adası

Saklı Koy
Orak adasında gizli kalmış bir koy vardır. Bodruma giden ziyaretçilerin muhakkak görmesi gereken bu koy, adanın güney tarafında yer alıyor. Berrak bir denize sahip olan koyun denizi mükemmeldir. Türkiye’de böyle turkuazlıkta bir deniz daha görülmemiştir. Gökova bölgesi, rüzgârı tersten aldığı için bu koy sürekli olarak sakin ve dalgasız olmaktadır. Dalış için veya ziyaret için gidilebilecek muazzam bir yerdir. Oldukça bakir bir alan olmasından ötürü hala tertemizdir. Bölgeye gelen ziyaretçilerin bu mekânı kirletmemeye özen göstermesi konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Bodrum Bölgesinin Maldivleri Orak Adası

Orak Adasına Nasıl Gidilir?
Bodrum’dan adaya giden tekneler vardır. Yol 1,5 – 2 saat kadar sürmektedir. Tekne seyahatine güneşin yakıcılığına aldanmak yanlış olur, çünkü bu uzun yolculuk esnasında hava soğumaktadır. Tekne koylarda durmaktadır ve misafirlerin yüzmelerine olanak sağlamaktadır. Üzerinize kalın kıyafetler almalısınız. Adaya giden yol üzerindeki koylar ve manzara da muazzam güzelliktedir. Yaz aylarında adalara ve koylara birçok ziyaretçi akın etmektedir. Farklı yerler görmek ve tatilin tadını çıkartmak isteyen herkes Orak adasına uğramaktadır. Denizin, manzaranın, görselliğin ve güneşin tadını çıkarmak için muhteşem bir fırsattır. Teknede arkadaşlıklar, dostluklar, müzik, yemek, eğlence ve mis gibi masmavi, uçsuz bucaksız deniz sizleri beklemektedir.

Bodrum Bölgesinin Maldivleri Orak Adası

Orak Adası Dalış Merkezi
Orak adasındaki deniz, Muğla civarında görüp görebileceğiniz en şahane, en berrak denizlerden birisidir. Yüzme bilmeyen bir kişinin bile denize girmeyi isteyeceği kadar büyülüdür. Orak adasına kuşbaşı bakıldığı zaman, tam bir orak görünümünde olduğu açıkça görülebilmektedir. Adanın adı bu yüzden ‘Orak’ olarak kalmıştır. Bodrumun en önemli Mavi Yolculuk güzergâhlarından birisidir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Dalış yapan kişilerin de ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Adadaki deniz, tıpkı Maldivleri andırmaktadır. Deniz masmavi ve berraktır. Denizin dibi adeta bir cam gibi görünmektedir. Bu nedenle de, Orak adasında Bodrum’un Maldivleri denilmektedir. Orak Adasında herhangi bir yerleşim bulunmamaktadır. Yani adada herhangi bir insan konaklamıyor.
Adanın yamaçları, tamamen zeytin ağaçları ile kaplıdır. Ada, tekneler için sığınak olabilecek iki koya sahiptir. Orak Adası, Bodrum’a ortalama 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Bodrum’dan teknelerle rahatlıkla gidilebiliyor. Dalış yapmak isteyen kişiler, eğer isterlerse Bodrum Liman’dan tekne de kiralayabilmektedirler. Tekne turu yapmayı sevenler için zaten eşsiz bir macera olmaktadır. Fakat hiç görmemiş kişiler için inanılmaz bir deneyim niteliği taşımaktadır. Bol bol stres atmak, tatilin ya da günün tadını çıkartmak için adaya gidip mavilikler içinde yüzmek muazzam bir aktivite haline gelmektedir. Ada, maviliklerde kaybolmak için birebir. Her yıl yaz aylarında, dalış yapmak isteyen kişiler adaya gelerek farklı deneyimler yaşamaktadır.

Bodrum Bölgesinin Maldivleri Orak Adası

Bir önceki yazımız olan Didim Altınkum Plajı başlıklı makalemizde Altınkum hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: orak adası

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın