Varlıklı bir mutfağa sahip başka ilimiz de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesine göre Bitlis‘in yöresel yemekleri şu şekilde…

Bitlis’in yöresel yemekleri
, , Tutmanç Şebekesi, , Kebabı, Katıklı Dolma, Gari Şebekesi, Ayran Şebekesi, Glorik, Gebol, Çireş Pancarı, Kengerli Pilav, Halim Şebekesi, Keşkek, Çorti Şebekesi, ….. gibi çeşitlerini çoğaltabileceğimiz yemeklerdir.
Zengin çeşide sahip İlimiz yemeklerinden İçli Köfte ve Büryan Kebabının yapılışları şöyledir;

: Bitlis kadını için yapması yönünden olgunluğun tek ölçüsü kabul edilen bu yemek için ihtiyaç duyulan malzemeler ; 1 kg sinirsiz ve yağsız but eti, 1 kg ince bulgur, 1/2 kg şereh (beden) yağı, yarım baş soğan, tek oran toz biber, kara biber, iki gelenek ekşi nar ya da limon suyu ve yeterince tuz.

Bitlis'te Ne Yenir
Bitlis Köftesi

 

İçinin hazırlanışı; Şereh yağı makinede iki sefer çekildikten ardından içerisine yarım baş soğan rendelenerek, tuz, karabiber ve toz biber ile yaydırılır. Bu karışma ekşi nar içi, o yok ise limon suyu sıkılır.

Yapılışı; sinirsiz ve yağsız but eti iki sefer makinede çekildikten ardından elde ettikleri bu kıymaya tek o kadar da ince bulgur karıştırılarak su ile yoğrulur. Yoğrulmuş olan hamur ufak parçalara ayrılır, bu parçalar birer birer sol avuç içerisine alınarak sağ elin şahadet ve orta parmağı ile delinmeyecek şeklinde oyulur. Bu oyuğun içerisine alabildiği kadar yukarıda tanım ettiğimiz içi için hazırlanmış karışımdan konur. Daha ardından oyuğun ağzı kapatılarak sağ el suya değ dirilmek suretiyle iki el arasında yuvarlayarak düzeltilir.
Usta ev kadınlığının ifadesine göre köftenin en önemli yönü ağzının kapatılması ile, dış bölüm kalınlığının tek birine denk olmasıdır. Sıra pişirilmesine gelmiştir. Köfteler güçlü tek ateş üstünde fıkır fıkır kaynayan su dolu tek tencerenin içine taşmayacak şeklinde bayan gazetesi atılarak alevin henüz güçlenmesi temin edilir. Bir süre kaynadıktan ardından köfteler suyun yüzüne çıkınca piştiği anlaşılır ve sıcak servis yapılır.

: Anadolu’nun kimi bölgelerinde uygulanan tandır kebabından defa değişik tek şeklinde uygulanan büryan için “Hevur”olarak bilinen erkek keçi eti seçenek edilir, olmadığı taktirde erkek koyun eti tüketilir, kebabın yapılışında devasa tek rol oynayan tandırın ebatları şöyledir; Ham toprakta 2,5m derinliğinde tek çukur kazılır. Çukurun ağız genişliği 45cm , dip genişliği ise 125cm’dir. Büryancı pazarının en nazik ve ihtiyar etinden birkaç beden alır beden dışındaki yağları kopmayacak şeklinde kat kat bıçakla etten ayırarak sarkıtılır. Bu et iyice yıkandıktan ardından ince tuzla her yönü iyice tuzlanır.
Gövdenin üst yönüne fazlaca tuz vurulur. Büryancılar etin vaziyetine göre ne kadar tuz vurulacağı ile ilgili ihtisas sahibidirler.

Bitlis'te Ne Yenir
büryan

Tandırda alevli ateş yanıp söndükten ve tavını aldıktan ardından cevheri tek leğene tek oran su konulup, çengeller takılarak tandırın dibine indirilir. Et gövdelerinin de üst yönüne çengeller takılarak tandırın ağzına bırakılan demir çubuktan sarkıtılır. Taş olan tandır kapağı kapatılarak çevresi kırmızı çamurla hava almayacak şeklinde sıvanır. Böylelikle et tandırın içinde hem pişer hatta suyun buharı ile yumuşar. Tandırın ağzı etin hususiyetine göre 45 dakika ile 1 saat arasındaki tek vakitte açılır ve adına asılarak kebaplar servise çıkarılır.
Bu sırada ilgiyle gözlemlendiği vakit tuz eriğinin etin çevreninde sanki tek kabuklaşma oluşturduğu görülür. Büryanın sıcağı makbuldür. Bunu temin için büryancı uzun süre ısısını muhafaza eden tandıra soğuyan gövdeleri tandıra indirir ve servis için tandırdan sıcak gövdeleri çıkarır. Garnitür olarak süregelen tek şeklinde yaş üzüm seçenek edilir.
Evlerde bu tür tek kebap imkanı olmadığı, yalnızca büryancılardan temin edilir.
Etteki besleyici maddelerin kaybolmamasında kaynaklı gıda kıymeti epey yüksek tek yemek türüdür.

tripadvisor sitesinde kullanıcıların en çok tercih ettiği restaurantlar şu şekildedir:

Azmi Ustanin Yeri 

Muhittin Usta’nin Yeri 

Meltem Büryan Salonu

Van Gölü Restoran 

Bir önceki yazımız olan İstanbul İçin En İyi Kahvaltı Mekanları başlıklı makalemizde Arada Cafe, Big Chef's ve Çeşme Bazlama Kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın