Muğla’nın yaşanmış olaylarını yerli halk tarafından türküye çevrilen hikayelerinden bir parça öğrenmek için levhayı görünce rotamızı yerkesik köyüne çeviriyoruz. Hikayesi gerçekten etkileyici kerimoğlunun..

1900 yılında Pisi’de düğün kurulur ve Kerimoğlu Eyüp arkadaşları ile zeybek oyununa kalkar. Fakat sarhoş olan ağabeyi Hüseyin’in arkadaşı Kocaoğlan oyunu bozar. Eyüp, hakaret anlamına geldiğini bildiği halde buna ses çıkarmaz. Ancak Kocaoğlan gider İzzet Ağa’nın masasına oturarak eğlenmeye başlar. Eyüp tabancasıyla İzzet Ağa’nın üzerine yürür. Çıkan kargaşada muhtar İzzet Ağa yaralanır, Eyüp kaçar. Köylülerce yakalanan Eyüp muhtarın adamları tarafından dövülür. Anası Hatça Kadın Eyüp’ü kurtararak evlerine götürür. Ertesi gün kolluk kuvvetleri tarafından evi kuşatılan Eyüp dağlara doğru kaçarken çıkan çatışmada bir zaptiye ölür. Hiç yoktan katil olan Eyüp izini kaybettirir. Eyüp’ün yakalanması için Milas’ta kaçakçı yakalamakla ünlenmiş “Kör Arap” lakaplı İsmail Çavuş’a haber salınır. Çok acımasız ve çok keskin nişancı olarak bilinen Kör Arap, 1901 yılının güz aylarında, Eyüp’ün Yerkesik Çakallar mahallesinden İbiş İbrahim’in torunu Sarı Sultan’a âşık olduğu için dağlardan döndüğünü öğrenir. İbiş İbrahim, torunu Sarı Sultan’ı kendisine vereceğini söyleyecek evde oyalar ve bir yandan da kız kardeşinin oğlu ile jandarmaya haber gönderir. Kerimoğlu Eyüp, daha 19 yaşındayken, Kör Arap ve jandarmanın sabaha karşı yaptıkları baskında öldürülür. Eyüp’ün 19 yaşında öldürülmesi yörede, “Kalleşe” olarak değerlendirilir ve adına türküler yakılır. Türkünün bir yerinde Kör Arap’a kinayeli bir gönderme olarak “Oynülen de Kör Arap sen oyna, senden başka yiğit kalmadı” cümlesine yer verildi.

Kafeterya olarak işletilen ve işletmecinin süresi bittiği için kapalı bulunan Kerimoğlu Evi, henüz ziyarete hala kapalı… Türkünün doğduğu topraklara kapalı olduğu için yarım gezerek veda ediyoruz..

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın