Orta Karadeniz’in büyüleyici güzelliği Türkiye turistik yerler listesinin zirve adaylarından biri. 7000 yılın üzerinde eski bir tarihe sahip olan bu yer, hem şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuş, hem de krallık başkentliği yapmıştır. Ayrıca Kurtuluş Savaşı’nda da ulusal bağımsızlığın başlatılması için örgütlenen ilk kent olma özelliğindedir. Ülkemiz için çok önemli olan bu savaşın temelleri Amasya şehrinde atılmış ve ilk kuruluş belgesi niteliğindeki genelge ile tarihteki yeri ve önemi artmıştır.

Bir Nehir Güzelliği Amasya

Amasya Hakkında Bilgi Kısaca

Yüzölçümü bakımından haritada küçük bir il olarak görülen Amasya, aslında merkez ilçesiyle birlikte 7 ilçeye ve bunlara bağlı 20 beldeye sahiptir. Toplamda 349 köyü olan kentin bilinen ilk adı ise amozonlardaki yaşayan halkın kraliçelerine verdikleri Amaseia ismidir. Şehrin ismini, dünyanın ilk coğrafyacısı olarak tanınan Strabon vermiştir. Amasya hakkında bilgi verilirken Aynalı Mağara’dan bahsetmeden geçmeyelim. Diğer adı ile Kaya Mezarı olarak bilinen Aynalı Mağara, şehir merkezine yaklaşık üç kilometre uzaklıkta Kral Kaya Mezarları’nın en iyi şekilde işlenmiş ve tamamlanmış olanıdır.

Bir Nehir Güzelliği Amasya

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya ilinin merkezi olan kent, nehir güzelliği ve tarihi kalıntılarıyla birlikte görenleri hayrete düşürmektedir. Siz de doğa ve tarihin birlikte bulunduğu antik bir kent görmek isterseniz, kendinize Amasya gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz. Listenin başında elbette Cilanbolu adlı su kuyusu, zindan, sarnıç ve dönemin hükümdarlığına ait kalıntılarıyla Amasya Kalesi eklenmelidir. Kaleden yaklaşık 70 metre aşağıda M.Ö. III. asra dair merdivenli yer altı yolu, cami ve burç kalıntıları da bulunmaktadır. Amasya’nın 6 kilometre uzaklığında bulunan ve doğal bir güzelliğin arasında boylu boyunca uzanan Çağlayan Köprü’de şehrin gezilmesi gereken yerleri arasındadır. Yeşilırmak üzerindeki köprü, bir nehir güzelliğini fotoğraf karesine almak isteyenlerin uğrak yeridir.

Bir Nehir Güzelliği Amasya

Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Kalesi eteklerinde, kalker kayalar oyularak yapılmış mevkileri ve yapıları ile dikkat çeken 5 adet mezar bulunmaktadır. Oyularak inşa edilişlerinden dolayı mezarların çevreleri ana blok kayadan tamamıyla ayrılmıştır. Bu nedenle kaya bloklarına merdiven ile bağlanmıştır. Kral Kaya Mezarları’nın Pontus krallarına ait olduğu düşünülmektedir. Amasya gezisinde Osmanlı döneminin en zarif sivil mimarilerinden biri olan Hazeranlar Konağı’da görülmeye değer bir yerdir. Yalı boyu evleri sırasındaki en güzel konak olma özelliğine sahip Hazeranlar Konağı, 1872 yılında Hatuniye Cami avlusuyla bağlantılı kapısı bulunacak şekilde yaptırılmıştır.

Bir Nehir Güzelliği Amasya

Bir önceki yazımız olan Bambaşka Bir Şehir Eskişehir başlıklı makalemizde eskişehir, Kent Parkı ve Sazova Park hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın