Camp Nou Stadı futbolla ilgilenen herkesin mutlaka görmek istediği stadyumların başında bulunuyor. Burası sadece futbol müsabakalarının yapıldığı bir stadyum değil aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş ve her yıl binlerce turistin akın ettiği tarihi bir eser durumunda.

İspanya’nın Barcelona kentinde bulunan ve Barcelona takımının sahası olan Camp Nou’un temelleri 1954 yılında atılmış ve yapımı tam üç yıl sürmüş. 1957 yılında görkemli bir açılış töreniyle hizmete başlayan stadyum o gün bu gündür pek çok önemli müsabakaya da ev sahipliği yapmış. Stadyumun mimari özelliklerinden en önemlisi de saha zeminin yer seviyesinin 16 metre altında olması. Bunun anlamı stadyumun dışarıdan bakıldığında alçak ancak içerisine girilince devasa boyutlarda olması demek.

Bir Futbol Mabedi Camp Nou

Dünya’nın En Büyüğüydü

Camp Nou şu anda Avrupa’nın üçüncü en büyük stadı olma özelliğini taşıyor. Stadyumun kapasitesi 2010 yılında kadar 125.000 kişiydi. Bu bir futbol stadı için inanılmaz bir rakam. Ancak 2010 yılından sonra koltuk yenileme çalışmalarıyla birlikte kapasite 100.000’e düşürüldü. Futbol maçı olmadığı zamanlarda stadyum müze olarak hizmet vermeye devam ediyor. Girişin ücretli olduğu müzenin içerisinde Barcelona takımının kazandığı kupalar ve eski futbolculara ait formalar bulunmakta. Bununla birlikte stadyumun içerisinde restoranlar, çocuk parkı ve Barcelona’nın tarihinin izlenebildiği bir sinema salonu bulunuyor.

Bir Futbol Mabedi Camp Nou

Camp Nou Stadını ziyaret eden ziyaretçilerin kendileri için hatıralar alabilecekleri bir dükkân ve yine arkalarına kendi isimlerini yazdırıp satın alabildikleri bir de forma mağazası bulunmakta. Futbola ilgi duyun ya da duymayın. Camp Nou kesinlikle tarihi bir yapı olarak görülüp gezilmeye değer. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde stadyumun yıkılıp yerine yeni bir stadyum yapılacağı söylentileri de etrafta dolaşmakta.

Bir Futbol Mabedi Camp Nou

Bir önceki yazımız olan Cruise Gemisi ile Tatil Yapmak başlıklı makalemizde Cruise gemisi ile nasıl tatil yapılır, Cruize gemisi hangi limanlara uğrar ve Cruize gemisi ile tatil yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın