BİR ÇOBANIN KEŞFİ AYNALIGÖL MAĞARASI – Gilindire

Üçüncü jeolojik zamanda oluşan Türkiye; dağlar, ovalar, deltalar gibi birçok yer şekli açısından olduğu gibi mağaralarıyla da zengin bir ülke. Gün geçmiyor ki ülkemizde gizli kalmış yeni bir mağara keşfedilmesin.

Yazımızın konusu olan mağara, 1999 yılında bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Çocuğunun astım rahatsızlığı için kirpi kanı arayışında olan bu çoban, kirpi ayak izlerini takip ederken bu mağarayı bulur. İçinde koca bir göl bulunan mağaraya ismi verilir. Gilindire Mağarası da denen buzul döneme ait 60 milyon yıllık bu oluşum, deniz seviyesinin 47 metre altında bulunur. Su altında kalarak atmosferik etkilerden korunmuş sarkıt ve dikitleri günümüze kadar bozulmadan ulaşmıştır.

, Mersin’ in Aydıncık ilçesinin 8-9 kilometre güneydoğusundaki Kurtini Deresi ve Sancak Burnu arasında bulunan karstik bir mağaradır. Denizden ve karadan girişi bulunan mağaranın hemen önünde küçük bir köy bulunur.

Yer altındaki Pamukkale olarak anılan mağara sarkıt, dikit, sütün yanı sıra perde damlataşları, mağara iğnesi ve çakmataşlar gibi oluşumlarla doludur. Mağaranın toplam uzunluğu 555 metredir. Tavan yüksekliği 18 metreye, genişliği ise 100 metreye ulaşan mağarada birçok salon ve bölüm bulunur.

Mağaranın sonunda bulunan gölün derinliği 47 metreye, uzunluğu 140 metreye, genişliği ise 30 metreye kadar ulaşmaktadır. Giriş ağzı çok dar olan mağaraya fazla hava giremediğinden mağaranın ısısında mevsimsel değişiklikler fazla hissedilmez. Yaz kış sıcak ve nemli olarak kalan mağarada sıcaklık genelde 25 derece, mutlak nem oranı ise % 80 olarak ölçülür.

İsmini, içindeki ayna gibi gölden alan mağarada ışıklandırılmış merdivenleri takip ederek göle ulaşabilirsiniz. Kambriyen kireç taşlarının erimesiyle oluşan, fantastik bir film platosunu andıran mağara, içinde kambriyen kireç taşı bulunduran Türkiye’ deki üç mağaradan biridir.

İçinde türü henüz tespit edilemeyen yarasalardan başka bir canlı tespit edilemeyen mağaranın ev sahipleri olarak bu yarasaları kabul edebiliriz : ) 2014 yılında ziyarete açılan Aynalıgöl Mağarası ilk üç ayında 15 bin ziyaretçiyi ağırlamıştır. Yer altındaki Pamukkale daha nice ziyaretçiyi ağırlayacak gibi görünüyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Burdur İnsuyu Mağarası başlıklı makalemizde Burdur İnsuyu Mağarası, İnsuyu Mağarası nerede? ve İnsuyu Mağarasına nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Doğal olarak bu şekilleri alması insanı çok etkiliyor, ilk gittiğimde inanamadım bu kadar şeyin tamamen doğal olduğuna.

  2. Biz arkadaşlarla toplanıp gitmiştik, tabi hiçbirimiz böyle bir manzara beklemiyorduk hepimiz kısa bir süre şaşkınlık içinde kaldık, eğer fırsatınız olursa kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim..

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın