Bhutan Gezi Rehberi

Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Bhutan veya diğer bir ismi ile Bhutan Krallığı, tarihi yapılar ve doğal güzellikleri ile tanınır. Kuzeyinde Çin, güneyinde ve batısında Hindistan ile komşudur. Bir gün Bhutan’a gitmeyi düşünürseniz, sizler için gezilecekler yerlerin listesini hazırladık.

 

Bhutan Gezi Rehberi

Bhutan’un tarihi şehirlerinden biri olan Punakha, 1637 ile 1907 seneleri arasında Bhutan’ın başkentiydi. Şehirde çok sayıda tarihi eser bulunmakla birlikte ayrıca doğal güzellikleri de misafirlerini hayal alemine götürüyor.

 

Büyük Buddha Heykeli

Bhutan Gezi Rehberi

2010 senesinde ziyarete açılan Büyük Buddha Heykeli, Kuenselphodrang Doğa Parkı’nda yer alan tepenin üzerine inşa edilmiştir. 51 metre uzunluğa sahip heykelin etrafında irili ufaklı pek çok heykel bulunuyor. Bhutan ziyaretinizde bu tepeye çıkarak kentin muhteşem manzarasını izleyebilir ve heykellerle birlikte resim çektirebilirsiniz.

 

Bhutan Gezi Rehberi

Bhutan’ın en çok turist çeken kasabalarından biri olan Paro, özellikle pirinç tarlaları ile meşhurdur. Bunun dışında kentte çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Paro’ya yapacağınız seyahatte kesinlikle Rinpung Dzong Tapınağı, Paro Ulusal Müzesi ve civardaki pirinç tarlalarını ziyaret etmelisiniz. Paro’nun önemli özelliklerinden birisi de dünyanın en zor ve korkutucu havaalanına sahip olmasıdır. Paro Havalimanı’na, çok özel eğitim almış pilotlar iniş ve kalkış yapabiliyor.

 

Bhutan Gezi Rehberi

Thimphu, Bhutan’ın başkentidir. Ayrıca en kalabalık ve en büyük kentidir de… 2 bin metre rakıma sahip bu güzel şehri ziyaret ettiğinizde, trafik işaretlerinin olmamasına hayret edeceksiniz. Thimphu, dünyada trafik işareti olmayan tek başkent unvanını taşıyor. Buraya yapacağınız seyahatte Zangto Pelri Lhakhang Tapınağı, Ulusal Müze, BBS Kulesi, Hayvanat Bahçesi ve Hükümet Konağı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Burkina Faso Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Burkina Faso nerede?, Burkina Faso'da konuşulan diller ve Burkina Faso'ya nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın