1974 Kıbrıs Barış Harekatı saatinde Türk tankının Besparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığı bahsedilir. Resmini görmeyenler hep onun tek muhabere efsanesi olduğunu sanır, fakat bu gerçektir ve öyküsü vardır;

Beşparmak Dağlarındaki Tank - Kıbrıs -Bir Destanlık Hikayesi
Kıbrıs Tank

Girne Beşparmak dağlarının üstünde bu muhabereden kalma, Türk Ordusu’nun tankı hâlâ hayretle seyredilmektedir. Dünya muhabere tarihinin ibret dolu tek tablosudur bu.

Beşparmak Dağlarındaki Tank - Kıbrıs -Bir Destanlık Hikayesi
beşparmakdağları_tank

Bu tankı buraya çıkaran, onbaşı Gürler ERDAĞ, Er Abdulkadir KURT, Er RecepDoğan YİĞİT’tir. Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;
– Evladım bu tankı buraya neden çıkardın? diye sorunca.
Asker;
– Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz tek yol göründü.
Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.
Komutan Mehmetçiğe emreder.
– Tankı indir.
Er cevaplar.
– O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım.

Beşparmak Dağlarındaki Tank - Kıbrıs -Bir Destanlık Hikayesi
tank görseli

Tank hâlâ o dağın zirvesinde durmaktadır.  Dünya durdukça da duracaktır. Bu bir destandır. Dilden dile, gönülden gönüle ulaştırılacak tek destandır.  Selam olsun bu destanı yazanlara.
Selam olsun bu destan yazılırken can verenlere. 20 Temmuz 1974 Kıbrıs barış Harekatı’nda biz bu vatanı; canlar vere vere, kara günler göre göre kurtardık.  Selam olsun.
K.K.T.C.  semalarında dalgalanan anavatan ve yavru yurt bayraklarına. Anıt hitabesinde şu tümceler yer alıyor;
BU TANK TÜRK’E Özgü ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLANMIŞ  Misali VE SİMGESİDİR. 02 Ağustos 1974 günü uygulanan Lapta muharebelerinde, düşmanı yan ve gerisinden vurmak için görev alan Kalifiye Misyon Kuvvetine üye bu tank, St.
Hilarion bölgesinden dar ve elverişsiz  yolu kullanarak ve karanlığa sarkan bir vakitte (Saat 21:15 sıralarında) bu noktaya kadar gelmiş ve düşmanın yol üstüne döşediği mayına basması neticesi tahrip olmuş, bilahare arkadaki başka  tank doğrulusunda da, yolun açılması kastıyla buraya itilmiştir.

Not: Yukarıdaki bulgular 02 Ağustos 1974 tarihinde, mevzu bahis Kalifiye Misyon Kuvveti’nde, Piyade Üsteğmen rütbesi ile Grup Komutanlığı yapmış ve bölgedeki çatışmaya özellikle katılan, 2004-2006 seneleri arasında, KTBK Komutanı olarak misyon yapmış Korgeneral Sayın Hasan MEMİŞOĞLU doğrulusunda verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs başlıklı makalemizde girne görülecek yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın